Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρώματος σε σώμα κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια squier η οποία κάθεται εδώ κ χρόνια κ σκέφτομαι ότι μαζί με κάποιες άλλες εργασίες που θα της κάνω για να την αναστήσω λίγο (αλλαγή ταστιέρας κ ηλεκτρικών), να ξεβάψω το ήδη υπάρχον μαύρο της χρώμα κ να την βάψω surf green ή natural. Θα ήθελα όμως να το κάνω μόνος μου κ σωστά μιας κ το ταξίδι μετράει σε όλη την υπόθεση.

 

Διάβασα αρκετά σχετικά θέματα αλλά είδα διαφορές στις απόψεις καθώς επίσης ότι η διαδικασία άλλαζε αναλόγως με το χρώμα που μια κιθάρα είναι βαμμένη κ το πως θα βαφτεί. Έτσι λοιπόν τα ερωτήματά μου είναι:

 

1. Με ποιό τρόπο να ξεβάψω το σώμα?

2. Τι γυαλόχαρτα να πάρω κ τι μεγέθη?

3. Τι βαφή να πάρω κ από που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

να ξεβάψω το ήδη υπάρχον μαύρο της χρώμα κ να την βάψω surf green ή natural.

Για να τη βάψεις surf green, δεν χρειάζεται να βγάλεις το χρώμα. Αρκεί να βγάλεις το λούστρο με γυαλόχαρτο (ξεκίνα με 800 και φτάσε το 1000 και 2000, έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστεί όταν φτάσεις στο γυαλισμα). Μετά βάφεις από επάνω. Τα χρώματα που θα χρησιμοποιήσεις είναι (ευτυχώς) πολύ καλυπτικά.

 

Για να τη κάνεις τώρα natural, πρέπει να φτάσεις ξύλο...είσαι σίγουρος ότι θέλεις να δείς πόσα κομμάτια ξύλο αποτελούν τη squier σου?

Όλα τα σώματα δεν κάνουν για να έχουν natural finish.

 

Αποφάσισε λοιπόν τι χρώμα θα τη κάνεις για να πάμε παρακάτω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αφαιρεσει το ηδη υπαρχον χρωμα,

τοτε δεν θα χρειαστει να βαλει ασταρι (αν το λεω καλα) πριν το χρωμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αφαιρεσει το ηδη υπαρχον χρωμα,

τοτε δεν θα χρειαστει να βαλει ασταρι (αν το λεω καλα) πριν το χρωμα?

Καλά τα λές, θα γλυτώσει ένα επιπλέον (επίπονο) στάδιο.

Το παλιό χρώμα, (εάν δεν είναι ταλαιπωρημένο, με χτυπήματα κλπ), παίζει το ρόλο του ασταριού.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω και εγω μια squier και σκεφτομαι να της αλλαξω χρωμα,

θα με ενδιεφερε η διαδικασια.

Ποσα χερια χρωμα?

Για χρωμα μιλαμε τα ακρυλικα της ΜΟΤΤΙP σε σπρευ?(ή κατι αναλογο)

Βερνικι?

Φανταζομαι το βερνικι 2 συστατικων που εχει ξαναναφερει o Marathon?

Στο βερνικι αυτο χρειαζεται τριψιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι επίπονο το αστάρωμα?

Η προετοιμασία ενός σώματος είναι καθοριστική και για τα επόμενα βήματα. Θέλει λοιπόν καλό τρίψιμο, καλό αστάρωμα, ξανά καλό τρίψιμο...εάν δεν έχεις κάποια εμπειρία και χώρο για όλα αυτά (γενικά όλα αυτά τα στάδια είναι βρωμερές δουλειές και δεν γίνονται εύκολα μέσα στο σπίτι...) κάνεις τη δουλειά 2-3 φορές και στο τέλος δεν ξέρεις τι σου φταίει.

Γενικά το τρίψιμο είναι η πιο επίπονη δουλειά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια squier η οποία κάθεται εδώ κ χρόνια κ σκέφτομαι ότι μαζί με κάποιες άλλες εργασίες που θα της κάνω για να την αναστήσω λίγο (αλλαγή ταστιέρας κ ηλεκτρικών), να ξεβάψω το ήδη υπάρχον μαύρο της χρώμα κ να την βάψω surf green ή natural. Θα ήθελα όμως να το κάνω μόνος μου κ σωστά μιας κ το ταξίδι μετράει σε όλη την υπόθεση.

 

Διάβασα αρκετά σχετικά θέματα αλλά είδα διαφορές στις απόψεις καθώς επίσης ότι η διαδικασία άλλαζε αναλόγως με το χρώμα που μια κιθάρα είναι βαμμένη κ το πως θα βαφτεί. Έτσι λοιπόν τα ερωτήματά μου είναι:

 

1. Με ποιό τρόπο να ξεβάψω το σώμα?

2. Τι γυαλόχαρτα να πάρω κ τι μεγέθη?

3. Τι βαφή να πάρω κ από που?

 

εεε...Ποιος ήρθε...? ???

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χερια χρωμα?

Εάν πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα με ένα χέρι, ένα. Μπορεί και 2-3...ένα σπρέυ πάντως φτάνει (εύκολα) για 1,5-2 κιθάρες.

 

Στο βερνικι αυτο χρειαζεται τριψιμο?

Τα βερνίκια τα τρίβουμε για να φύγουν οι μικροσκόνες, μικροατέλειες και να γίνουν "τζάμι" (γι αυτό φτάνουμε και το 2000ρο γυαλόχαρτο). Τη γυαλάδα όμως τη πετυχαίνουμε με γυάλισμα και βούρτσες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου