Προς το περιεχόμενο

Πόσο πραγματικοί ακούγονται οι ήχοι?


horatius27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον αυτό που λες. Ομως ακόμα και να μην παζεις real time τον ήχο σου είναι εφικτό να πετύχεις τους συνδιασμου που θες. Απλά θα είναι λιγότερο αυθόρμητο.

P>akrovates.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά ποτέ δεν είχα την υπομονή να παίξω το ίδιο και με τα midi.

 

Κοίτα' date=' έτσι κι αλλιώς τα VSTs αντιμετωπίζονται ως audio tracks από την κονσόλα του sequencer - δηλαδή έχεις στη διάθεσή σου όλα τα sends και inserts που θα είχες σε οποιοδήποτε audio track. Οπότε...

 

[u']Σωστός και ο KOTS:[/u] Μπορείς να δημιουργήσεις και να αποθηκεύσεις layers (=συνδιασμούς από programs που συνηχούν για να πλουτίσουν το ηχητικό αποτέλεσμα) της αρεσκείας σου. Έτσι θα τα ανακαλείς εύκολα και γρήγορα όταν θα έχεις την ανάγκη τους. Ακόμη και σε μια κλασσική ορχήστρα το πλούσιο και γεμάτο ηχόχρωμα προέρχεται συχνά από συνηχήσεις διαφόρων ομάδων οργάνων στην ταυτοφωνία ή σε οκτάβες (και ενίοτε και σε άλλα διαστήματα πχ στην 5η).

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να πω κι εγώ τη δική μου άποψη...

 

1. Οι "στενοί" ήχοι (της Roland πχ) πάντα "κάθονταν" στην ενορχήστρωση, ενώ οι wow ήχοι της Korg δεν κάθονταν... Θαυμάσιοι μόνοι, αλλά...

 

2. Όταν κάποιος πιανίστας έπαιζε τους "χάλια" ή αφύσικους ήχους μου, (γιατί έχω λόξα με το Rhodes, αλλά είμαι κιθαρίστας...) τότε ακούγονταν... WOW!!!

 

3. Το ρημάδι το EQ δεν είναι για να δημιουργεί... αλλά για να διορθώνει!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου