Προς το περιεχόμενο

Highway Telecaster Τεστ Ντράιβ Clip


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ον να ξεκαθαρίσω ότι μέχρι τώρα έχω παίξει με μια tele made in japan, με μια made in mexico, πριν και αφού της έβαλα seymour duncan μαγνήτες, μια made in usa χρονιάς κάπου στο 80 και την highway, την οποία σύγκρινα με τις άλλες περισσότερο στο θέμα ήχος και την κατατάσω τελευτέα

Δεν μ'απασχολεί πολύ το playability ενός οργάνου και κυρίως όταν δεν είναι δικό μου, αυτό που με απασχολεί είναι οι κοσμιτικές και κατασκευαστικές ατέλειες που παρατήρησα στην tele όπως το στραβό pickguard και μια γραμή κάτω από το φινίρισμα στο σημείο που ενώνεται το μπράτσο με το σώμα.

Δεν μου άρεσε ο bridge μαγνήτης καθόλου

Mου άρεσε πολύ ο συνδιασμός των 2

Το ποτενσιόμετρο για το volume εκανε περισσότερο θόρυβο από το πρώτο μου aria μπάσο πράγμα αδικαιολόγητο για υποτίθεται αμερικάνικα ηλεκτρονικά.

Δεν ξέρω απλά μου άφησε αρνητική εντύπωση γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από την παλιά μου μεξικάνικη και απογοητεύτηκα, περιμένω πως και πώς την rockinger για να δω και διαφορά με αυτήν.

Κανένας όμως δεν σχολίασε τον ήχο της κιθάρας στο clip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και δεκτα τα σχολια σου (αν και δεν συμφωνω με πολλα) αλλα δες και τα παρακατω:

1. Κρινεις την κιθαρα για το φινιρισμα της, οταν αυτο ειναι το μονο ιδιαιτερο σημειο για το οποιο δημιουργηθηκε η συγκεκριμενη σειρα. Ειναι σαν να μου λες οτι η Les Paul εχει πολλα χαμηλομεσαια στον ηχο της. Χαιρω πολυ!

2. Μιλας για τον ηχο του bridge μαγνητη οταν τον ακους απο εναν solid state ενισχυτη. Σε συμβουλευω να βαλεις αυτον το μαγνητη και να παιξεις με εναν Twin Reverb και μετα να μας πεις αν λειπει κατι...

3. και σημαντικοτερο.....αν θελεις Fender Telecaster αγοραζεις Fender Telecaster. Αν θες 'κατι σαν' αλλα με μερικες διαφορες, μην αγορασεις Fender (αλλα rockinger,warmoth,κλπ). Η συγκριση με τη μεξικανικη μου φαινεται ανουσια γιατι μιλαμε για ιδιες κιθαρες, φτιαγμενες απο ιδια μηχανηματα, τοποθετημενα σε διαφορετικα σημεια του κοσμου. Βεβαια, μετρανε και τα....πως τα λενε....ΞΥΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 δεν έκρινα ποτέ την κιθάρα για το φινίρισμα αλλά για τα λάθη που έχουν γίνει στην κατασκευή. Που κολάει το φινίρισμα με χαμηλομεσαία?

2 έχεις παίξει με tech21?

3 δεν είπα ποτέ ότι θέλω fender telecaster, αλλά telecaster και όχι κάτι σαν αλλά telecaster.

 

Επίλογος

Το ποιο σημαντικό είναι ότι δεν είμαι κιθαρίστας, είμαι μπασίστας και από fender έχουν περάσει πολλά μπάσα από τα χέρια μου όπως και πολλά άλλα μπάσα εκτός fender. Mπορώ να πω πλέον με απόλυτη βεβαιότητα ότι για μπάσο σαν τα fender δεν έχει.

Για κιθάρες όμως, τουλάχιστον μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω αυτά τα πράγματα, πιστεύω πως υπάρχουν πολλές καλύτερες λύσεις από την fender και από τα μοντέλα της fender που βγαίνουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μιλησες για μια γραμμη που φαινεται κατω απο το φινιρισμα. Η γραμμη αυτη υπαρχει σε ολες τις κιθαρες(σε καποιες υπαρχουν και πανω απο δυο) γιατι εκει ενωνονται τα ξυλα. Απλα στις κιθαρες με αλλο τυπο χρωματος δεν φαινεται τοσο ευκολα.Το παραδειγμα με τα χαμηλομεσαια φυσικα δεν ειχε σχεση με το φινιρισμα. Απλα χρησιμοποιηθηκε για να τονισω ποσο προφανες ειναι αυτο που ελεγες.

2. Με Tech21 παιζω και ηχογραφω 2 χρονια τωρα. Πολυ καλα μηχανηματα αλλα solid state και οσο κι αν το θελουν καποιοι (κι εγω) παντα θα ακουγονται και συμπεριφερονται διαφορετικα απο tube.

3. Ερχεσαι στα λογια μου. Αν θες Telecaster τοτε θες Fender telecaster γιατι η fender εφτιαξε την telecaster.

 

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι γραμμή σαν να έχει σπάει το λούστρο, προσωπικά δεν έχω ξαναδεί. Για ηχογράφηση συμφωνώ ότι συμπεριφέρονται διαφορετικά οι tech21 αλλά αν θές ακούγονται το ίδιο. Στο τρίτο διαφωνώ 100%, τέσπα γούστα είναι αυτά. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες Telecaster τοτε θες Fender telecaster γιατι η fender εφτιαξε την telecaster.

 

Αυτό πίστευα μέχρι πρόσφατα φίλε mayonaise, μέχρι που έπαιξα με την Rockinger TELE...

Δε θα πω πολλά...Απλά αν σου δωθεί η ευκαιρία να δοκιμάσεις, κάντο και τα ξαναλέμε...

 

Το μοναδικό κόλλημα που έχω (πλέον) με το να αγοράσω κιθάρα κλώνο της Fender είναι το να είναι 100% εμφανισιακά σαν μια Fender, κι αυτό καθαρά για λόγους αισθητικού κολλήματος που έχω.

Πχ όπως έχω ξαναπεί, οι suhr έχουν απίστευτο ήχο, αλλά το headstock τους δεν τρώγεται με τίποτα!!! :lol:

 

Αυτή είναι βέβαια η καθαρά υποκειμενική άποψή μου... :roll: :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι γραμμή σαν να έχει σπάει το λούστρο' date=' προσωπικά δεν έχω ξαναδεί. Για ηχογράφηση συμφωνώ ότι συμπεριφέρονται διαφορετικά οι tech21 αλλά αν θές ακούγονται το ίδιο. Στο τρίτο διαφωνώ 100%, τέσπα γούστα είναι αυτά. :wink:[/quote']

 

εγω παλι που την εχω δει σε εκατονταδες τελε τυφλος ειμαι?? :lol:

 

αυτη η γραμμη υπαρχει σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες που ειναι φτιαγμενες απο περισσοτερα απο 1 κομματια,απλα στη highway λογω του εξαιρετικα λεπτου φινιρισματος φαινεται περισσοτερο :wink:

 

επισης για το στραβο Pickguard δεν νομιζω να εχω δει ποτε μου τελε με τελεια βαλμενο Pickguard :lol:

 

μαλλον δεν εχεις κατανοησει τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της τελε,αν θες φινιρισμα & "ποιοτητα" καλυτερα να παρεις PRS :lol: Η τελε ειναι "οπλο" οποτε αν παιζει & "μπισταει" :lol: δεν θα σκασουμε για μια βιδα στο pickguard :!: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι γραμμή σαν να έχει σπάει το λούστρο' date=' προσωπικά δεν έχω ξαναδεί. Για ηχογράφηση συμφωνώ ότι συμπεριφέρονται διαφορετικά οι tech21 αλλά αν θές ακούγονται το ίδιο. Στο τρίτο διαφωνώ 100%, τέσπα γούστα είναι αυτά. :wink:[/quote']

 

εγω παλι που την εχω δει σε εκατονταδες τελε τυφλος ειμαι?? :lol:

 

αυτη η γραμμη υπαρχει σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες που ειναι φτιαγμενες απο περισσοτερα απο 1 κομματια,απλα στη highway λογω του εξαιρετικα λεπτου φινιρισματος φαινεται περισσοτερο :wink:

 

επισης για το στραβο Pickguard δεν νομιζω να εχω δει ποτε μου τελε με τελεια βαλμενο Pickguard :lol:

 

μαλλον δεν εχεις κατανοησει τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της τελε,αν θες φινιρισμα & "ποιοτητα" καλυτερα να παρεις PRS :lol: Η τελε ειναι "οπλο" οποτε αν παιζει & "μπισταει" :lol: δεν θα σκασουμε για μια βιδα στο pickguard :!: :lol:

 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Μπραβο ρε superfunk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου