Προς το περιεχόμενο

Pedalboard απ' τα χεράκια μου...(2)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι ίσως θυμούνται το παλιό θέμα που είχα ανοίξει:

 

Pedalboard απ' τα χεράκια μου...

 

Με τα πολλά και αφού χρησιμοποίησα αρκετά τη βαλίτσα της Electroharmonix

 

PEDALBOARD.jpg

 

 

είπα να φτιάξω κάτι που να μοιάζει πιο επαγγελματικό και να είναι και πιο βολικό σε χρήση live.

Βασικός στόχος ήταν να μπορώ να έχω πρόσβαση στα πίσω πετάλια.

 

Σχεδίασα λοιπόν ένα pedalboard και μου το έφτιαξε ένας φίλος (μερακλής και με μαγικά χέρια) ως εξής:

 

Χρησιμοποιήσαμε πλακάζ για να είναι ελαφριά, και μοκέτα για να κολλάνε με velcro τα πετάλια. Η μοκέτα κολλήθηκε με βενζινόκολλα πάνω στα ξύλα.

 

Φτιάχτηκε ένα σκαλοπατάκι για να υπερυψωθούν τα πίσω πετάλια, για να μπορώ να τα πατάω με ευκολία χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να πειράξω τις ρυθμίσεις από κάποιο μπροστινό πετάλι.

 

Αν και δεν έχει τελειώσει η κατασκευή ακόμη, σκέφτηκα να σας δείξω τις πρώτες εικόνες (θα ακολουθήσουν κι άλλες τις επόμενες ημέρες):

 

01.jpg

 

02.jpg

 

03.jpg

 

04.jpg

 

 

Απομένει να βρω και τρόπο μεταφοράς της ... (Ξέρετε κανένα καλό roadie??? :lol::lol::lol::lol:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε...Μόλις βάλω και τα πετάλια πάνω (αν και δεν είναι ιδιαίτερα βαριά), μήπως η groupie/roadie χρειαστεί να είναι κάπως έτσι:

 

female-bodybuilder.gif

 

:lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ!

 

Μπήκαν και μεταλλικές γωνίες για να προστασία, μπήκαν 3 λωρίδες από καουτσούκ από κάτω για να μη γλυστράει, κολλήθηκαν τα πετάλια με velcro, και έφτιαξα επιτέλους τα GEORGE L καλωδιάκια!!!

 

ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!:

 

empty_pedalboard2.jpg

 

pedalboard_down.jpg

 

complete_pedalboard.jpg

 

complete_pedalboard2.jpg

 

Ακούω απόψεις!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία είναι Ηλία.Φαίνεται οτι έχει γίνει πολύ καλή δουλεάΜπράβο σου που ασχολήθηκες.

Πάντα θεωρούσα κερατιάτικα τα λεφτά για θήκες κλπ.

Τώρα όμως πώς θα την κουβαλάς?Πρέπει να βρείς και μια αντίστοιχη βαλίτσα .

 

Θα μου άρεσε προσωπικά το σκαλοπάτι να είναι λίγο κεκλιμένο για πιο εύκολη πρόσβαση αλλά αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα.

 

Σε μια πρώτη ματιά μου φάνηκε ψιλοάδεια επίσης.Αλλά μετά σκεφτηκα οτι απλά προνοείς για επερχόμενη κρίση GAS :wink: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D :D :oops: :oops: :oops: :D :D ρε ταλαιπωροι ακομα με τα πεταλακια παιδευεστε?????? 8) 8) 8) 8) 8O 8O 8O Ενας καλος ενισχυτης+Rack μονο για modulations,dly\rvrb+MIDI και εληξε το βασανο της ηχητικης και χωροταξικης ακαμψιας των πεταλιων :oops: :oops: :oops: :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία είναι Ηλία.Φαίνεται οτι έχει γίνει πολύ καλή δουλεάΜπράβο σου που ασχολήθηκες.

Πάντα θεωρούσα κερατιάτικα τα λεφτά για θήκες κλπ.

Τώρα όμως πώς θα την κουβαλάς?Πρέπει να βρείς και μια αντίστοιχη βαλίτσα .

 

Σε ευχαριστώ ;):D:D:D

Αυτό είναι ένα ζήτημα και το ψάχνω....

 

 

Σε μια πρώτη ματιά μου φάνηκε ψιλοάδεια επίσης.Αλλά μετά σκεφτηκα οτι απλά προνοείς για επερχόμενη κρίση GAS :wink: :lol: :lol:

 

Πρόσεξε ότι έχει 11 πετάλια πάνω και λείπει κι ο compressor, σύνολο 12!

Τα έχω βάλει μάλιστα αρκετά αραία μεταξύ τους!

Αλλά ακριβώς επειδή το G.A.S. δε σταματάει έτσι εύκολα, έπρεπε να προνοήσω! :lol::lol::lol::lol:

 

Φεντεριάρη...ο καθένας με τα ... βίτσια του!!! :D:D:D :lol: ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια,ετσι ακριβως εφτιαξα και τη δικια μου (χωρις βελκρο & μοκετα βεβαια τα οποια αντιπαθω γιατι βρωμιζουν)

 

Το προβλημα ειναι οτι η οικονομια που εκανες φτιαχνοντας της θα παει περιπατο αν θελησεις να φτιαξεις flight case για να τη μεταφερεις (κατω απο 400-500 ευρω δυσκολα θα βρεις.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου