Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μικροφώνου


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ πληροφορίες από κάθε γνώστη του θέματος, σχετικά με την επιλογή μικροφώνου.

 

Ποια κατά τη γνώμη σας θεωρούνται αξιόπιστα μικρόφωνα και με ποιο τρόπο πρέπει να γίνεται η επιλογή ενός μικροφώνου;

 

Μιλώ πάντα για μικρόφωνα τραγουδιού.

 

Παίζει άραγε ρόλο η ιδιοσυχνότητα της κάθε φωνής για μια πιο ειδική επιλογή μικροφώνου;

 

Δυναμικά ή πυκνωτικά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνή παίζει πάντα ρόλο στην επιλογή μικροφώνου πιστεύω, γιατί ο καθένας έχει άλλο χρώμα, τραγουδά από διαφορετική απόσταση - γωνία κλπ.

 

Τώρα κάποια που ξέρω εγώ για φωνή - και αρκετά δημοφιλή (live κατάσταση όμως) είναι τα:

 

- SHURE SM58

- SHURE BETA 58

- BEYERDYNAMIC OPUS 59S (το έχω και είναι αρκετά καλό)

- SENNHEISER ES 845

 

Γενικά γνωρίζω ότι προτιμούνται τα δυναμικά για live γιατί δεν "παίρνουν" άλλα όργανα μέσα.

 

Το καλύτερο είναι να τα ακούσεις βέβαια, αλλα να σου πώ την αλήθεια δεν γνωρίζω που μπορείς να το κάνεις αυτό... :oops:

 

Τώρα αν ρωτάς για ηχογράφιση καθαρά, παίζουν όλων των ειδών (και Ribbon κλπ), αλλά για συγκεκριμένα μοντέλα, το αφήνω στους πιο ειδικούς εδώ να σου πούνε.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω με τον προλαλήσαντα!!!

 

Βασικά εγώ έχω το SHURE SM58 και κάνω live-άκια και είναι πολύ καλό. Είναι από τις πολύ καλές επιλογές για live. Κλασική αξία. Προσοχή να συνοδεύεται απαραίτητα από καλώδιο XLR γιατί παίζει και πολύ καρφί στις κονσόλες. Βέβαια εγώ ηχογραφώ και με αυτό διότι δεν έχω άλλο (βασικά δεν έχω πυκνωτικό). Μια χαρά βγαίνει η ηχογράφηση αλλά σίγουρα θα έβγαινε καλύτερη με ένα καλό πυκνωτικό που είναι γι αυτή τη δουλεία.

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!

 

Υ.Γ. Φημολογείται πολύ έντονα ότι ο Bono ηχογράφησε τα φωνητικά του "The Joshua Tree" με ένα SHURE SM58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για Live χρηση το δυναμικο μικροφωνο ειναι μονοδρομος κατα την ταπεινη μου γνωμη,συνηθως ενα 58αρι ειναι πολυ καλη all around επιλογη οπως και καποια BEYER & SENHEISER (τα οποια ομως ειναι κατα πολυ ακριβοτερα & δεν ειναι και τοσο all around οσο το 58αρι με την εννοια οτι καποιες,ειδικα γυναικεις φωνες,δεν τις κολακευουν ιδιαιτερα ειδικα αν δεν ειναι αψογες...)

 

ενα εξαιρετικο δυναμικο για ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ φωνες ειναι το ELECTRO VOICE EV N/D367S ,ενω το προσωπικο μου favorite (δηλ. αυτο που χρησιμοποιω παντα οταν τραγουδαω) ειναι το EV N/D967 (εξαιρετικο για "τραγουδιστες στυλιστες" δηλαδη "ψαρια" :lol: που τραγουδανε "χαμηλα" σε στυλ Mark Knopfler μια και εχει τρομερο gain before feedback)

 

 

στο στουντιο μπορεις να δουλεψεις με τα παντα (ξερω αρκετους τραγουδιστες που προτιμουν δυναμικα μικροφωνα) αλλα γενικα ενα καλο πυκνωτικο μικροφωνο μεγαλου διαφραγματος ειναι συνηθως η καλυτερη λυση (οι τιμες τους ξεκινανε απο τα 150 ευρω και τελειωνουν δε πολλες χιλιαδες ευρω....)

 

το αγαπημενο μου φτηνο πυκνωτικο αυτης της κατηγοριας ειναι το RODE NT1 το οποιο δουλευει καλά και σε αντρικες αλλα και σε γυναικειες φωνες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον superfunk εχω τραγουδησει σε live με το 58αρι και με το beta...η διαφορα μεταξυ των δυο μικροφωνων μικρη!!η αποδοση τους ομως μεγαλη!!θα ελεγα πως αυτη η επιλογη ειναι η καλυτερη και να το πω...φτηνη(υποκειμενικη ειναι αυτη η διατυπωση)!! :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη καπνισεις για μια εβδομαδα η να μη βγεις ενα Σαββατο & να μαζεψεις αλλα 50 ευρω & να παρεις το 58αρι... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φτηνή λύση (πχ 40euro) για ηχογράφηση φωνής κιθάρας χωρίς απαιτήσεις ποια είναι ?

 

Με 40¤ τα περισσότερα είναι πάνω κάτω στα ίδια, απλά πάρε καμιά μάρκα της προκοπής, τίποτα AKG, Shure κλπ. ΠΑΝΤΩΣ, θα συμφωνήσω με τον Superfunk, περίμενε λίγο και πάρε κάποιο mic γύρω στα 80-90¤. Τα μεν mics των 40¤ είναι εντελώς σκουπίδια, τα των 80-90¤ είναι αξιπρεπέστατα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή έχω σκοπό να διαθέσω κανα 200άρι,αν πιστεύετε πως το SHURE SM58 με το SHURE BETA 58 έχουν όντως τόση διαφορά και αν υπάρχει αντιπρόταση σ' αυτά τα λεφτά ή και λίγο παραπάνω. Μιλώ πάντα για μικρόφωνο live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου