Προς το περιεχόμενο

Biasing σε super reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι κάνεις λάθος.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι ρυθμίζεται.Και δεν έχει κάνει μετατροπή.

 

Οκ, και γιατί δεν τον ρωτάς τότε? Η ρύθμιση που σε αφήνει να κάνεις (από το εργοστάσιο) είναι ψευτο bias, tube matching το αναφέρει η fender. Ανοιξε το σχέδιο που σου έστειλα και βρες το ποτενσιόμετρο, αυτό ακριβώς γράφει επάνω. Από το 77 μέχρι τώρα, αν έχει αλλάξει πολλά χέρια ο ενισχυτής, κάποιος μπορεί να έκανε τη μετατροπή και απλά οι επόμενοι να τη βρήκαν έτοιμη τη δυνατότητα του bias adjustment..Έχω το προηγούμενο μοντέλο και του έχω κάνει τη μετατροπή γιατί έιχε ακριβώς το ίδιο κύκλωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς ακριβώς λειτουργεί το ψευτοbias?Exω δεί τη υποδοχή για το βύσμα απο πίσω αλλά δε ξέρω πως λειτουργει.Σε περίπτωση που έχει γίνει και η μετατροπή πώς το ρυθμίζουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και ψευτο-bias!?  ;D

 

Απλά δεν είναι δυνατή η ρύθμιση bias. Μπορείς να κάνεις μόνο tube matching. Όχι και άσχημη ιδέα. Έχεις πάντα ματσαρισμένες λυχνίες. 'Η όποτε θέλεις αματσάριστες!

 

Αν και πιο σημαντικό είναι το bias απλά δεν είναι και εύκολη η διαδικασία για την μετατροπή. Έχει ένα-δύο βαθμούς παραπάνω δυσκολίας από την αφαίρεση του master volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε μου ακου τον xaris123  ,κατι ξερει..

 

 

Και πώς ακριβώς λειτουργεί το ψευτοbias?

 

Τι νοιαζει? ;D

 

Παρε εκει ενα ζευγαρι ΜΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΕΣ τελικες,κοτσαρε της και θα΄σαι μαγκας,νομιζεις οτι και οι...παλιοι Fender που ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να τους ρυθμισεις το bias ηταν ποτε...biasαρισμενοι...?Ειχε και πιο σοβαρα πραγματα να κανει ο Leo... ;D

 

ΕΠΑΙΖΕ τοτε ο κοσμος με τους ενισχυτες δεν τους εκανε Ολημερις και Ολονυχτίς ...ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ...... ;D

 

 

Αν και πιο σημαντικό είναι το bias απλά δεν είναι και εύκολη η διαδικασία για την μετατροπή. Έχει ένα-δύο βαθμούς παραπάνω δυσκολίας από την αφαίρεση του master volume.

 

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4iKJfgN1VyAJ:www.diyguitarist.com/GuitarAmps/TR-BiasMod.htm+BIASING+A+SILVERFACE+FENDER&cd=1&hl=el&ct=clnk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε μου ακου τον xaris123  ,κατι ξερει..

 

 

Τι νοιαζει? ;D

 

Παρε εκει ενα ζευγαρι ΜΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΕΣ τελικες,κοτσαρε της και θα΄σαι μαγκας,νομιζεις οτι και οι...παλιοι Fender που ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να τους ρυθμισεις το bias ηταν ποτε...biasαρισμενοι...?Ειχε και πιο σοβαρα πραγματα να κανει ο Leo... ;D

 

ΕΠΑΙΖΕ τοτε ο κοσμος με τους ενισχυτες δεν τους εκανε Ολημερις και Ολονυχτίς ...ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ...... ;D

 

 

Ματσαρισμένες παίρνω πάντα.      Παρε εκει ενα ζευγαρι ΜΑΤΣΑΡΙΣΜΕΝΕΣ τελικες,κοτσαρε της και θα΄σαι μαγκας, ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4iKJfgN1VyAJ:www.diyguitarist.com/GuitarAmps/TR-BiasMod.htm+BIASING+A+SILVERFACE+FENDER&cd=1&hl=el&ct=clnk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[myster maze: Όχι και ψευτο-bias!?  ;D]

 

Και καλά ψευτοbias, για να το καταλάβει..! Ναι σίγουρα, δεν έχει σχέση με bias αρα και ο όρος ψευτοbias δεν ισχύει...Ποιητική αδεία για το θέμα!  8)

 

Την εποχή εκείνη δεν υπήρχαν matchαρισμένες λυχνίες. Για αυτό ακριβώς το λόγο υπήρχε το κυκλωματάκι αυτό που σου έδεινε τη δυνατότητα balancing (στο χωρίο το λέμε έτσι ;D) των δύο λυχνιών μεταξύ τους. Να υπάρχει δηλαδή μια "συμμετρία" στη συμπεριφορά και τη λειτουργία του ζεύγους των λυχνιών..

Βάλε ένα matched ζευγαράκι επάνω, ρίξε τη κιθάρα σου στο input, τσίμπα και λίγο το reverb και δε θες τίποτε άλλο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου