Προς το περιεχόμενο

Ένα παράξενο περιστατικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μοιράζομαι μια προσωπική εμπειρία που μου έκανε μεγάλη εντύπωση σχετικά με το πώς μπορεί να λειτουργήσει ο ανθρώπινος εγκέφαλος και το ασυνείδητο:

 

Εδώ και μερικές μέρες έχω φαγωθεί να βρω ένα dance κομμάτι από τα 90's του οποίου όμως δε θυμόμουν ούτε τον τίτλο, ούτε τον ερμηνευτή αλλά ούτε και στίχους. Το μόνο που θυμόμουν είναι ότι τραγουδούσε ένας "ευτραφής" μαύρος.

 

Έφαγα σχεδόν ένα εικοσιτετράωρο στο internet, προσπαθώντας να βρω μια άκρη. Τι τσαρτς των 90's, τι λίστες με κομμάτια κλαμπ, τι youtube μέχρι που άρχισα να βλέπω αστεράκια. Τελικά τα παράτησα.

 

Λίγες μέρες αργότερα και χωρίς ιδιαίτερο λόγο, μου καρφώθηκε στο μυαλό ο τίτλος του άλμπουμ του Chris Rea "Shamrock Diaries". Τον έχω σε βινύλιο και δεν τον έχω ακούσει εδώ και πολλά χρόνια. Όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο ο τίτλος ήταν καρφωμένος στο μυαλό μου. Οπότε πριν από λίγο γκούγκλαρα το "Shamrock Diaries" και μπήκα στη σελίδα της Wikipedia για το συγκεκριμένο άλμπουμ του Chris Rea και έπεσα πάνω σε αυτό:

 

"Josephine" was also sampled in 2000 by Superfunk for their song "Lucky Star", with Ron Carroll, although the samples comes from another (shorter) version of the song.

 

Lucky Star από τους Superfank ήταν το κομμάτι που έψαχνα. :)

 

 

Τυχαίο;

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το τυχαίο? Χωρίς πλάκα τώρα.Το έχω πάθει και εγώ.Κάποιες φορές στο υποσυνείδητό μας συνδιάζουμε κάποια πράγματα,τα οποία έρχονται στην επιφάνεια όταν χρειαστούμε το ένα ή το άλλο.Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να είναι τυχαίο μπορεί και όχι.Πώς τα λέω ε? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το συγκεκριμένο άλμπουμ του Chris Rea και έπεσα πάνω σε αυτό:

 

Θυμήθηκα μια παρλάτα ενός κωμικού που λεγε "It was a nice song. Bit cool and relaxed with nice guitar at the back. Something between Chris Rea & Dire Straits. Yeah, that's exactly what it was. A Dire Rea song."  ;D

 

Άσχετο;

 

Νομίζω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι έχω διαβάσει κάπως έτσι λειτουργεί ο εγκέφαλός μας

Πολύ πολυ περιληπτικά: κάθε πληροφορία καταγράφεται όσο περισσότερο συνδεθεί με άλλες είτε σχετικές είτε άσχετες (αρκεί να συνδεθεί) τόσο το καλλίτερο όταν χρειαστεί να την αναζητήσουμε. Στην περίπτωση που κάτι ψάχνουμε να θυμηθούμε και δεν το βρίσκουμε αμέσως, καλό είναι να σταματήσουμε να το σκεφτόμαστε συνειδητά, να σκεφτούμε θετικά του τύπου "ναι το ξέρω" "ναι το θυμάμαι". Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η αναζήτηση να συνεχίζεται στο υποσυνείδητο και, ανάλογα τις συνδέσεις που έχουμε κάνει για αυτό που ζητάμε, κάποια στιγμή να εμφανιστεί στο συνειδητό. Το ίδιο συμβαίνει και όταν προσπαθούμε να λύσουμε ένα δύσκολο πρόβλημα και κολάμε και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε. Κάντε ένα μικρό διάλειμα και δώστε στο υποσυνείδητο θετική ενέργεια με σκέψεις του τύπου "ναι μπορώ να το λύσω" και τον χρόνο να το σκεφτεί και θα ξεκολήσετε (μεχρι το επόμενο κόλλημα  ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucky Star από τους [glow=red,2,300]Superfunk[/glow] ήταν το κομμάτι που έψαχνα. :)

μα παντού είναι αυτός ο Superfunk;

ούτε ο Superman να ήτανε...  ;D ;D ;D[glow=red,2,300][/glow]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα παντού είναι αυτός ο Superfunk;

ούτε ο Superman να ήτανε...  ;D ;D ;D[glow=red,2,300][/glow]

Πόσο λίγα ξέρετε .........

portfolio_37_lg.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου