Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Traditional EB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία έχουμε λίγο ξεφύγει απο το θέμα, ο φίλος είναι μεταξύ μιας tranditional και μιάς standard 2008.

 

Φίλε psilosm2 Παίζω απο το 92' αποκλειστικά με Gibson les paul και έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά κομμάτια όπως και αυτές οι 2 προανέφερες. Εγώ στην θέση σου δεν θα διάλεγα καμία απο αυτές και θα κοίταζα να βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο. Ο λόγος είναι προφανής, όσο παλιότερο το όργανο τόσο καλύτερο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τα τελευταια χρόνια με την Gibson απο τότε που το custom shop άρχισε να βγάζει τα πανακριβα reissue μοντέλα έριξε και την ποιότητα στα εργοστασιακά μοντέλα, με λίγα λόγια τα κάλα ξύλα τα κρατάνε για τa custom shop μοντέλα. Και επαναλαμβάνω όχι ότι οι σημερινές les paul δεν είναι καλές, δεν είναι όπως παλιά.

 

Η standard 2008 μαζί με τις les paul studio είναι μακράν οι χειρότερες gibson που έχουν περάσει απο τα χέρια μου. όποτε αν δεν υπήρχε η δυνατοτητα να βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο θα έπαιρνα την traditional που είναι ότι πιο κοντινό μπορείς να βρείς σε παραγματική παλια les paul, χωρίς να μπείς σε χωράφια custom shop και να δώσεις ένα κάρο λεφτά.

 

Η καλύτερη les paul που έχω παίξει είναι μια Heritage 80s που βγαίνανε απο το 79-82 στο παλιό εργοστάσιο (kalamazoo). Επίσης οποιαδήποτε les paul standard και les paul classic απο το 91 έως και το 98. Και σαν τρίτη επιλογή θα σου έβαζα το πιο εμπορικό μοντέλο της Gibson που είναι οι standard του 2002-2004. Αυτά άν θες να ψαχτείς με εργοστασιακά μεταχειρισμένα μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

http://www.prsguitars.com/25thsc245/index.php

 

οταν την επαιξα (ουτε δυο βδομαδες δεν εχει) νομιζα οτι παιζω gibson 59 RI με long tenon...

 

Ως κάτοχος και των δύο, (PRS SingleCut, Gibson Les Paul R0), σε διαβεβαιώνω ότι ακόμα και με αλλαγή μαγνητων, μιας και οι μαγνήτες της PRS έχουν ούτως ή αλλως διαφορετική νοοτροπία, είναι τελείως διαφορετικές κιθάρες. Θα σου συνιστούσα να τις ακούσεις μάλλον λίγο πιο καθαρές.

 

Η PRS βγάζει βεβαια αρκετά μοντέλα, και κάποια όπως η Tremonti και η McCarty προσομοιάζουν λίγο, αλλά γενικά είναι άλλη νοοτροπία κιθάρας. Ο ήχος της "πέφτει" ανάμεσα στην LP και τη Strat κατα γενική και όχι δική μου μόνο ομολογία. Επίσης έτσι για την ιστορία, όλες οι PRS έκτός από την Tremonti είναι full chambered.

 

οσο για το kalamazoo  βρες μου εσυ τωρα πια τετοια κιθαρα σε νορμαλ τιμη και την αγοραζω αμεσως ακομα και οι custom στο nashville βγαινουν τωρα

 

Απλό. Heritage H-150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία έχουμε λίγο ξεφύγει απο το θέμα, ο φίλος είναι μεταξύ μιας tranditional και μιάς standard 2008.

.........

Εγώ στην θέση σου δεν θα διάλεγα καμία απο αυτές και θα κοίταζα να βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο. Ο λόγος είναι προφανής, όσο παλιότερο το όργανο τόσο καλύτερο.

 

Η άποψη ότι οι παλιές κιθάρες είναι σώνει και καλά καλύτερες από τις σημερινές είναι ισοπεδωτική, όπως και η άποψη ότι η Gibson τώρα πια βγάζει σαβούρα και ακόμα και squier να πάρεις αν είναι της δεκαετίας του '70 θα είναι 10 κλάσεις ανώτερη...  Η Gibson είναι εταιρία δοκιμασμένη στο χρόνο- ακόμα και αν ποιοτικά τα όργανα είναι λίγο χειρότερα - που δεν είμαι σίγουρος -από τα παλιά, ακόμα αποτελούν top of the line  κιθάρες...

Το ρίσκο να πάρεις μεταχειρησμένη μόνο και μόνο επειδή θα είναι custom του 1980 με τα ίδια λεφτά το θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Πίστεψέ με, δοκίμασα 3 διαφορετικές μεταχειρισμένες και όλες φαίνονταν κούκλες στη φωτογραφία και πανούκλα από κοντά -μέχρι και σπασμένη κιθάρα πουλούσαν... Δε θα πάρω, ακόμα και αν ήξερα ότι είναι αυθεντική 1959 που έπαιζε ο ίδιος ο Les Paul, αν δεν είναι τζιτζί στον έλεγχο... Μετά από δοκιμές κατέληξα να πάρω καινούρια για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κλαίω το 2000-ρο...

Επειδή όντως ξεφύγαμε όμως, η απόφαση για το ποια κιθάρα θα πάρεις -μεταχειρισμένη η καινούρια, Gibson ή άλλη, Traditional ή Custom- πρέπει να είναι μετά από δοκιμή. Για αυτό το λόγο πήγαινε σε ένα μαγαζί και δοκίμασε κιθάρες και άσε εμάς τους ραδιολόγους να λέμε τα δικά μας σαν τους γέρους του muppet show!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδία έχουμε λίγο ξεφύγει απο το θέμα, ο φίλος είναι μεταξύ μιας tranditional και μιάς standard 2008.

 

Έ, όχι κι έχουμε ξεφύγει. Εγώ έχω εκπλαγεί που δεν έχει προτείνει κανείς ακόμη στο παληκάρι να άγοράσει μια Tele αντί για τη Les Paul... H να μείνει με την κιθάρα που έχει και να αγοράσει μια Tonelab... ;D

 

Φίλε psilosm2 Παίζω απο το 92' αποκλειστικά με Gibson les paul και έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά κομμάτια όπως και αυτές οι 2 προανέφερες. Εγώ στην θέση σου δεν θα διάλεγα καμία απο αυτές και θα κοίταζα να βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο. Ο λόγος είναι προφανής, όσο παλιότερο το όργανο τόσο καλύτερο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τα τελευταια χρόνια με την Gibson απο τότε που το custom shop άρχισε να βγάζει τα πανακριβα reissue μοντέλα έριξε και την ποιότητα στα εργοστασιακά μοντέλα, με λίγα λόγια τα κάλα ξύλα τα κρατάνε για τa custom shop μοντέλα. Και επαναλαμβάνω όχι ότι οι σημερινές les paul δεν είναι καλές, δεν είναι όπως παλιά.

 

Η standard 2008 μαζί με τις les paul studio είναι μακράν οι χειρότερες gibson που έχουν περάσει απο τα χέρια μου. όποτε αν δεν υπήρχε η δυνατοτητα να βρώ κάτι σε μεταχειρισμένο θα έπαιρνα την traditional που είναι ότι πιο κοντινό μπορείς να βρείς σε παραγματική παλια les paul, χωρίς να μπείς σε χωράφια custom shop και να δώσεις ένα κάρο λεφτά.

 

Η καλύτερη les paul που έχω παίξει είναι μια Heritage 80s που βγαίνανε απο το 79-82 στο παλιό εργοστάσιο (kalamazoo). Επίσης οποιαδήποτε les paul standard και les paul classic απο το 91 έως και το 98. Και σαν τρίτη επιλογή θα σου έβαζα το πιο εμπορικό μοντέλο της Gibson που είναι οι standard του 2002-2004. Αυτά άν θες να ψαχτείς με εργοστασιακά μεταχειρισμένα μοντέλα.   

 

Eγώ λέω πάλι ότι με τις Standard το παίζεις πολύ. Ειδικά αν είναι μεταχειρισμένες και δεν τις έχεις ακούσει. Δεν νομίζω ότι θα βρείς ιδιαίτερες διαφορές μιλώντας μεταξύ των Les Paul Standard του '80, του '90 και του 2000.

 

Επίσης το εργοστάσιο του Kalamazoo έκλεισε ως Gibson το 1984. Ως τότε βέβαια έβγαζε τα τότε Custom Shop μοντέλα (Reissue τότε) της Gibson με τους μαγνήτες του Tim White τα οποία μεχρι σήμερα θεωρούνται τουλάχιστον αντίστοιχα των Custom Shop παρ' όλο το short tenon, με τους συγκεκριμένους μαγνήτες να πιάνουν τρελές τιμές. Όποτε μάλλον απίθανο να έπαιξες με Heritage του 79-82.

 

για του λόγου το αληθές: http://en.wikipedia.org/wiki/Heritage_Guitars

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη les paul που έχω παίξει είναι μια Heritage 80s που βγαίνανε απο το 79-82 στο παλιό εργοστάσιο (kalamazoo).

Απ' ότι ξέρω, κατασκευάζονταν στο Nashville.

 

http://www.lespaulforum.com/slubarticle/vgarticle.html

 

http://www.lespaulforum.com/slubarticle/59reissues/59reissuearticle.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που η συζήτηση πέρασε στις PRS,είχα και έχω αρκετές.αλλά μια PRS Single Cut Gold Top 20th anniversary που είχα,μα τον Αλλάχ  ;D είχε @εσκίσει όλες μου τις Gibson.

Την έδωσα γιατί σταμάτησα το bodybuilding. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος και των δύο, (PRS SingleCut)...

 

ωπα ωπα ωπα εγω μιλαω για τελειως διαφορετικο μοντελο η singlecut σου κανει 800 ευρω και το μοντελο που ποσταρα εγω 3000 μην συγκρινεις ολες τις κιθαρες της εταιριας με βαση την δικη σου...

 

η κιθαρα που ειχα την τυχη να παιξω ειναι με διαφορα η καλυτερη BLUES solid body κιθαρα που εχω αγγιξει.

 

μην ξεχνας οτι μετα τον γραφικο santana στην prs ηρθε και ο buddy guy εχει αλλαξει προφιλ σαν εταιρια

 

 

τεσπα ο καθενας εχει την γνωμη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ωπα ωπα ωπα εγω μιλαω για τελειως διαφορετικο μοντελο η singlecut σου κανει 800 ευρω και το μοντελο που ποσταρα εγω 3000 μην συγκρινεις ολες τις κιθαρες της εταιριας με βαση την δικη σου...

 

η κιθαρα που ειχα την τυχη να παιξω ειναι με διαφορα η καλυτερη BLUES solid body κιθαρα που εχω αγγιξει.

 

μην ξεχνας οτι μετα τον γραφικο santana στην prs ηρθε και ο buddy guy εχει αλλαξει προφιλ σαν εταιρια

 

 

τεσπα ο καθενας εχει την γνωμη... :P

 

Eγώ φυσικά μιλούσα για την Singlecut που σταμάτησε να βγαίνει το 2003 και αντικαταστάθηκε το 2007 από την SC250 (ίδια κιθάρα με πιο hot μαγνήτες) η οποία τώρα έχει αντικατασταθεί από την Tremonti (η Tremonti είναι και full solid). H τιμή της καινούργια μέχρι πέρυσι που υπήρχε στον Thomann ήταν περίπου 2.600 euros. Aν εννοούσα την SE την κορεάτικη θα είχα κάνει και τον κόπο να το αναφέρω. Δεν διατυπώνουμε όλοι απόψεις χύμα στο κύμα όπως κάνεις εσύ...μην κρίνεις από μια PRS που έπαιξες για δέκα λεπτά με τίγκα γκάζια...

 

Επίσης αν νομίζεις ότι η κιθάρα που έχεις στο clip ακούγεται σαν Les Paul τότε ούτε και πως ακούγεται η Les Paul ξέρεις.

 

Και τέλος επειδή η PRS έχει βγάλει από μεταλλοκίθαρα όπως η McCarty και η Tremonti μέχρι την Starla με τους Filtertrons, δεν γίνεσαι και λίγο πιο συγκεκριμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα.Επειδη διαβαζω συνεχεια για τη μη σταθερη ποιοτητα κατασκευης στις Gibson και οτι θελει ψαξιμο η αγορα της μπορει καποιος να πει ποια ειναι τα κριτηρια που καθοριζουν μια καλη απο μια οχι και τοσο καλη Gibson ( τι πρεπει να προσεξουμε οταν την δοκιμασουμε) πριν προχωρησουμε στην αγορα μιας Gibson ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aπλό. Ακούς την κιθάρα ακουστικά. Σου φαίνεται μουντή-φιμωμένη; Η νότα δεν έχει sustain; Γενικά σου δίνει την αίσθηση ότι είναι λίγο "boxy" σαν ήχος; Δεν έχει καθόλου twang στο σκάσιμο αλλά ακούγεται σαν μπετόν στο attack; Προχωράς στην επόμενη.

 

Mια καλή Les Paul ακουστικά έχει τεράστιο εύρος, κάποιο τουλάχιστον twang και άπειρο sustain σε όλο το μήκος της ταστιέρας.

 

Ηλεκτρικά, απλά διαλέγεις τους μαγνήτες που σου αρέσουν. Δεν υπάρχει λόγος να είναι κριτήριο επιλογής. Ότι και να διαλέξεις έχεις μια καλή βάση για να παίξεις αυτό που θέλεις.

 

Δεν είναι κάτι δύσκολο πραγματικά. Οι κακές Les Paul ξενίζουν στο αυτί και στην αίσθηση με τη μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου