Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Traditional EB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρε μια sg 1961 που ειναι vintage σε ΠΟΛΥ ποιο χαμηλη τιμη εχει τους ιδιους μαγνετες 57 classic & classic plus και τελιωσε το πανηγυρι και παλι ειναι top of the line gibson usa απο αποψη κατακευης... ειναι παρα πολυ overpriced οι les paul.

 

 

κανεις δεν μπορει να ξεχωρισει μια sg απο μια les paul καθαρα και μονο απο τον ηχο που βγαζουν. οποιος διαφωνει μαζι μου καλα κανει οπως καλα κανω και γω να τον θεωρω ραδιολογο.

 

σημ. ναι και μενα οι les paul μαρεσουν, ναι και γω les paul εχω και παιζω αλλα η gibson το εχει παρακανει προσπαθει να βγαλει λεφτα απο οτι μπορει σταματαει ιστορικα μοντελα βλεπε byrdland και βγαζει 88 les paul με αυτοματα κουρδισματα και ρομποτικους δονητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μόλις το Νοέμβριο αγόρασα κι εγώ μια Gibson Les Paul Traditional Ebony... Θα σου πω ότι στη δοκιμή που έκανα στο μαγαζί ο ήχος της Standard δε μου έκανε ενώ της Traditional με γέμιζε... Τώρα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια, αλλά κατόπιν δοκιμής έκανα συνειδητή επιλογή... Θα σου έλεγα να πας σε μαγαζί με κιθάρες, να τις δεις, να τις πιάσεις, να παίξεις και να αποφασίσεις. Το μαγαζί που πήγα εγώ (στη Γλυφάδα) μου την έδωσε 120 ευρώ πιο ακριβά από τον... Θωμά (1700 πλήρωσα αν θυμάμαι καλά) και το προτίμησα γιατί την έβλεπα μπροστά μου αντί να περιμένω να δω τι θα φέρει ο ταχυδρόμος... Αξίζει 1500% τα λεφτά της όσον αφορά τον ήχο και (αν τη βλέπεις σαν...φετίχ όπως εγώ) δε θα χορταίνεις να την κοιτάζεις! Είναι απλά πανέμορφη...

Όσον αφορά τη σύγκριση με το ταυράκι που λέει ο φίλος πιο πάνω, έχω μia SG special faded του 2003 με EMG μαγνήτες (εντάξει δεν είναι του 1961, πού να τη βρώ??) αλλά αν τις ακούσεις τη μια δίπλα στην άλλη, το ταυράκι ακούγεται τζούφιο (και μην παρεξηγηθώ, το αγαπάω το ταυράκι μου και το χρησιμοποιώ πάρα πολύ, αλλά όταν πιάνω τη Les Paul γεμίζουν τα αυτιά μου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εντάξει δεν είναι του 1961, πού να τη βρώ??)

 

Δεν εννοούσε original του ΄61... ::)

 

Ακόμα και να έβρισκες μία,θα χρειαζόταν να δώσεις και το σπίτι σου για να την αγοράσεις... ;D

 

Πέρα απ΄την πλάκα,συμφωνώ μ΄αυτά που έγραψες.

 

αλλά όταν πιάνω τη Les Paul γεμίζουν τα αυτιά μου)...

+10000000000000000  8)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαι η Standard και η Traditional είναι weight relieved. Αυτό συμβαίνει γιατί τα καλής ποιότητας μαόνια (τα ελαφριά) τα κρατάνε για τις Custom Shop. Μάλιστα και εκεί γίνεται διαχωρισμός και τα ελαφρύτερα μπαίνουν στις R9 και R0. (Και εκεί ακόμα όμως τα μοντέλα του '03 θεωρούνται τα ανώτερα που κατασκεύασε ποτε το Custom Shop και οι τιμές τους στα μεταχειρισμένα είναι συνήθως πιο υψηλές από τα μοντέλα του 05 και μετά - βλ. Gear Page).  

 

Αυτό μοιραία αφήνει τα δεύτερης διαλογής ξύλα, τα βαρύτερα δηλαδή, για της Standard και τις Traditional. Τώρα για να πέσουν σε βάρος και να έρθουν στα specs στις Standard ανοίγουν θαλάμους (chambers) ενώ στις Traditional εφαρμόζουν τα specs που υπήρχαν στις Standard από το 1980 περίπου έως το 2007 ανοίγοντας τρύπες με dremel οι οποίες λέγονται swiss cheese λόγω του σχήματος που δίνουν στο σώμα.

 

Όσον αφορά τους μαγνήτες αν και το θέμα είναι υποκειμενικό, μάλλον τείνω προσωπικά προς τους Burstbuckers. Oι Classic 57 οι οποίοι είναι επίσης αρκετά καλοί έχουν πολλά μπάσα και είναι πιο σκληροί στα πρίμα. Στους Burstbuckers μπορεί να καταλογίσει κανείς ότι είναι λίγο dark και λίγο αδύναμοι στα πρίμα. Πάντως υπάρχουν και ένα εκατομύριο επιλογές για after sales PAF style μαγνήτες.  

 

Aν θες και τη γνώμη μου τελικά, παίξε κανα δυό Custom Shop για να έχεις ένα όργανο αναφοράς στο αυτί σου και παίξε με την κιθάρα που πρόκειται μετά να αγοράσεις. Είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις μια καλή αγορά. Το να αγοράσεις μια Les Paul από eshop για να γλιτώσεις 200-300 ευρώ και μετά να κλαίς 1500-2000 ευρώ δεν είναι σοβαρός τρόπος σκέψης. Εγώ έκανα ένα χρόνο να βρώ Les Paul "να μου κάτσει".

 

Μπορείς να κάνεις και μια βόλτα από το Les Paul Forum όπου το συγκεκριμένο θέμα έχει λειώσει από τη συζήτηση και να βρεις πληροφορίες.

 

Τώρα το ότι θα πάρεις μια SG και θα ακούγεται σαν Les Paul δεν θα το σχολιάσω πέραν του ότι μετά από δέκα χρόνια εμπειρίας μόνο στα συγκεκριμένα όργανα, αυτό κατά τη γνώμη μου αγγίζει τα όρια της παραπληροφόρησης (εκτός αν μιλάμε για Studio LP ή κιθάρες με P90 ή αν παίζεις με αρκετό γκάζι όπου σε γενικές γραμμές συμφωνώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε VirusSnake μαλλον υπαρχουν πολλοι ραδιολογοι.. :o αλλο ηχο εχει μια sg απο μια les paul ακομα και με ιδιους μαγνητες...(δεν λεω καλυτερο η χειροτερο παντως σιγουρα διαφορετικο)peace :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που κερδίζεις με μία chambered είναι στην εργονομία λόγω χαμηλού βάρους -ειδικά αν έχεις πρόβλημα στη μέση - αλλά κατά τ΄άλλα...κλάφτα Χαράλαμπε...

 

Πάντως η Duo Jet και η BluesBird που είναι chambered ...@μ@ν και δέρνουν (από ήχο βέβαια και όχι από βάρος)

Les Paul chambered αν κάποιος έχει παίξει ή έχει, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

ThAnX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το Νοέμβριο αγόρασα κι εγώ μια Gibson Les Paul Traditional Ebony... Θα σου πω ότι στη δοκιμή που έκανα στο μαγαζί ο ήχος της Standard δε μου έκανε ενώ της Traditional με γέμιζε... Τώρα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια, αλλά κατόπιν δοκιμής έκανα συνειδητή επιλογή... Θα σου έλεγα να πας σε μαγαζί με κιθάρες, να τις δεις, να τις πιάσεις, να παίξεις και να αποφασίσεις. Το μαγαζί που πήγα εγώ (στη Γλυφάδα) μου την έδωσε 120 ευρώ πιο ακριβά από τον... Θωμά (1700 πλήρωσα αν θυμάμαι καλά) και το προτίμησα γιατί την έβλεπα μπροστά μου αντί να περιμένω να δω τι θα φέρει ο ταχυδρόμος... Αξίζει 1500% τα λεφτά της όσον αφορά τον ήχο και (αν τη βλέπεις σαν...φετίχ όπως εγώ) δε θα χορταίνεις να την κοιτάζεις! Είναι απλά πανέμορφη...

Όσον αφορά τη σύγκριση με το ταυράκι που λέει ο φίλος πιο πάνω, έχω μia SG special faded του 2003 με EMG μαγνήτες (εντάξει δεν είναι του 1961, πού να τη βρώ??) αλλά αν τις ακούσεις τη μια δίπλα στην άλλη, το ταυράκι ακούγεται τζούφιο (και μην παρεξηγηθώ, το αγαπάω το ταυράκι μου και το χρησιμοποιώ πάρα πολύ, αλλά όταν πιάνω τη Les Paul γεμίζουν τα αυτιά μου)...

 

reissue 1961 εννοουσα φυσικα που κανει περιπου 1200 ευρω. ευτυχως καποιοι καταλαβαν οτι μιλαω για κιθαρες top of the line με τους ΙΔΙΟΥΣ μαγνητες ασχετα αν διαφωνουν μαζι μου τουλαχιστον δεν εχω υποψια οτι δεν ημουν σαφης στο προηγουμενο μηνυμα μου.

 

τωρα οσο για την σπεσιαλ σου με τους απαισιους EMG που φοραει τι να πω... ειναι να σαν να συγκρινω και γω με την σειρα μου μια  les paul melody maker με μια sg 1961 RI.

 

και για να τελειωνουμε για την ραδιολογια αν πληρωσει καποιος παραπανω για αισθητικους λογους γουστο και καπελο του αν απο την αλλη νομιζει οτι με τα παραπανω λεφτα θα παρει και καλυτερο ηχο ειναι γελασμενος. θα παρει περισσοτερο (οχι καλυτερο) ξυλο, εντυπωσιακο φινιρισμα και binding.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο ηχος sg και les paul de facto δεν ειναι ο ιδιος ακομα και με τα ιδια ξυλα και με τους ιδιους μαγνητες . Οι sg εχουν χαρακτηριστικα μεσαια εξαιτιας του διαφορετικου παχους του σωματος .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να την παραγγειλω απο τον γνωστο Θωμα απο Γερμανια.

 

Αξιζει τα λεφτα της?

 

Σκεφτομουνα και για την Standard 08 αλλα λογω του οτι ειναι Chambered με χαλαει. H traditional ειναι non chambered.

μια χαρα ειναι και οι 2,εγω εχω μια του 90 κατι,δηλαδη μια σημερινη traditional και ουτε τοοοοσο βαρια ειναι και εχει και απιθανο ηχο,καλητερο και απο μια custom shop custom που χω.ολα λοιπον ειναι λαχειο...και αν την παρεις απο γερμανια δυστειχως δεν θα την ακουσεις οποτε...παρε αυτη που σου κανει στο ματι και στην τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο ηχος sg και les paul de facto δεν ειναι ο ιδιος ακομα και με τα ιδια ξυλα και με τους ιδιους μαγνητες . Οι sg εχουν χαρακτηριστικα μεσαια εξαιτιας του διαφορετικου παχους του σωματος .

 

δεν ειπα οτι ειναι ΟΛΟΙΔΙΟΣ ειπα οτι οι περισσοτεροι ακομα και μουσικοι δεν ειναι σε θεση να ξεχωρισουν τις δυο κιθαρες με κλειστα ματια.

 

επισης ειπα οτι δεν ειναι καιρος να δινεις 500αρες παραπανω για αυτην την απειροελαχιστη διαφορα. γιατι κακα τα ψεματα les paul αγοραζουν ΟΛΟΙ επειδη μεγαλωσαν με jimmy page, gary moore κ.ο.κ. και ΟΧΙ για την διαφορα στον ηχο... ειναι θεμα αισθητικης και ψυχολογιας

 

εδω σηκωνεις δυο ΙΔΙΕΣ les paul απο την ΙΔΙΑ χρονια και εχουν διαφορα στον ηχο...

 

η ραδιολογια δεν εχει ορια αν ξερεις να παιζεις θα βγαλεις ωραιο ηχο και στα δυο μοντελα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου