Προς το περιεχόμενο

χρεωστικη καρτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω prepaid απο την Τράπεζα Κύπρου. Χρεώνεσαι αρχικά με ενα τέλος ενεργοποίησης της κάρτας,μετα η φόρτιση είναι 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού. Δε ξέρω για άλλες τράπεζες αλλα σε αυτή η κατάθεση σε ATM αργεί αισθητά σε σχέση με την κατάθεση σε ταμείο(και η ουρά δεν είναι πρόβλημα, 4-5 άτομα μέσο όρο). Επίσης προσφέρεται μια online υπήρεσία για να τσεκάρεις το υπόλοιπο της κάρτας, πρόσφατους λογαριασμους κλπ που προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ. Και απο thomann ψωνίζεις απροβλημάτιστα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι οτι δεν την είχα βγάλει ονομαστική και δεν μου δίνεται η δυνατότητα να μεταφέρω χρήματα απο αλλο λογαριασμό στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 για Prepaid Κύπρου.

Πληρώνεις 5 ευρώ για να βγάλεις την κάρτα (διαδικασία 5-10 λεπτών) και 1 σε κάθε κατάθεση.

Πραγματικά μικρές ουρες στα ταμεία.

Απροβλημάτιστα με thomann και ebay εδώ και χρόνια.

 

ΥΓ. Ζητα αν μπορείς να στην βγάλουν ονομαστική.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν εχεις καρτα αναληψης για ΑΤΜ, ελεγξε αν εχει μπροστα ενα εικονιδιο που γραφει "electron visa".

Το αναφερω γιατι ειχα παει παλιοτερα στην τραπεζα μου (Alpha) να βγαλω χρεωστικη και μου ειπαν οτι "ηδη εχετε κυριε, ειναι η καρτα αναληψης για τα ATM"...

Και αν δεν κανω λαθος μου ειχαν πει, οτι απο το 2000 και κατι, ολες οι καρτες για ΑΤΜ, λειτουργουν ως χρεωστικες.

 

αυτό ισχύει για την alpha, αλλά όχι πχ για την ΑΤΕ, όπου η κάρτα ΑΤΜ είναι και VISA, αλλά δε δουλεύει στο ιντερνετ.

 

Επί τη ευκαιρία και η ΑΤΕ έχει prepaid με κόστος 1 ευρώ τη φόρτιση μέσω web banking. Με παιδέψανε λίγο για να μου δώσουν το 4ψήφιο για να τη συνδέσω με paypal  :) αλλά όλα καλά

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, θα ήθελα να ξέρω, τη στιγμή που έχω μια mastercard της Εθνικής τράπεζας η οποία δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε για να την εκδόσω, δεν πληρώνω συνδρομή, και αν έχω εξοφλήσει όποια αγορά κάνω εντώς της προθεσμίας που μου δίνει (χοντρικά ένα μήνα) δεν μπαίνει καμία επιπλέον χρέωση, μπορείτε να μου πείτε γιατί προτιμάτε μια χρεωστική κάρτα, η οποία σας βάζει 1 ευρώ καπέλο σε κάθε αγορά και πληρώνετε ένα μικρό ποσό για την ενεργοποίησή της;

Και γνωρίζοντας επίσης πως οι mastercard κάρτες είναι πιο συχνά αποδεκτές στις περισσότερες συναλλαγες από τις visa ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, θα ήθελα να ξέρω, τη στιγμή που έχω μια mastercard της Εθνικής τράπεζας η οποία δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε για να την εκδόσω, δεν πληρώνω συνδρομή, και αν έχω εξοφλήσει όποια αγορά κάνω εντώς της προθεσμίας που μου δίνει (χοντρικά ένα μήνα) δεν μπαίνει καμία επιπλέον χρέωση, μπορείτε να μου πείτε γιατί προτιμάτε μια χρεωστική κάρτα, η οποία σας βάζει 1 ευρώ καπέλο σε κάθε αγορά και πληρώνετε ένα μικρό ποσό για την ενεργοποίησή της;

Και γνωρίζοντας επίσης πως οι mastercard κάρτες είναι πιο συχνά αποδεκτές στις περισσότερες συναλλαγες από τις visa ?

 

για το visa vs mastercard σκέλος δεν ξέρω

 

για το αν κάποιοι θέλουν προπληρωμένη νομίζω ότι είναι θέμα ασφάλειας. Δε λέω ότι έχουν σώνει και καλά δίκιο κι ότι εσύ είσαι ανασφαλής με την mastercard;

 

και δε μου λες, δεν πληρώνεις απολύτως τίποτα δηλαδή;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δε μου λες, δεν πληρώνεις απολύτως τίποτα δηλαδή;

 

Απολύτως τίποτα.

 

δε ξέρω αν έχει αλλάξει η κατάσταση με το visa vs mastercard πάντως έχω αντιμετωπίσει περιπτώσεις όπου visa δεν ήταν αποδεκτή ενώ mastercard ήταν. Μπορεί και να μην ισχύει πια καθόλου αυτό.

 

Σε θέμα ασφάλειας υποπτεύομαι πως είναι κυρίως θέμα ανασφάλειας μιας κ χρησιμοποιώ κ εγώ κ η οικογένειά μου πιστωτικές κάρτες στο ιντερνετ και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα, κλοπής, ή κρυφής χρέωσης. Όποτε υπήρξε λάθος χρέωση ήταν υπαιτιότητας του πωλητή και με κουβέντα μαζί του πάντα διορθωνόταν.

 

edit: Στο μόνο που υποπτεύομαι υπάρχει μια υπεροχή είναι ότι στην prepaid πχ δεν είναι ανάγκη να έχεις λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα. Άλλο καπέλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καιρός για πιστωτικές Evilnye.

Δεν είναι θέμα χρεωσης και αποδοχής στα καταστήματα που ζητάνε κάρτα.

Εξάλου η χρέωση είναι μόλις 5 ευρώ και μετά ένα ευρώ στην κατάθεση όχι στην χρήση (δηλαδή αν βάλεις 2001 ευρώ μέσα θα έχεις 2000 ευρώ για να ψωνίσεις ότι θες μέχρι και 200 συναλλαγές των 10 ευρω πχ.) ασε που όπως είπες και εσύ δεν θέλει να ανοιξεις λογαριασμό.

Το θέμα το μεγάλο όμως είναι άλλο.

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο εγκρατείς , για αυτό με την χρεωστική έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν έχεις λεφτά.... δεν ψωνίζεις (βάζει ένα φρένο στο GAS όπως και να το κάνουμε).

Ξερω πολύ κόσμο (όπως και όλοι φαντάζομαι) "καμμένο" απο κακη χρήση πιστωτικής και όχι απαραίτητα μόνο μιας.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κ εγώ ξέρω κόσμο που είναι 100 κιλά επειδή απλά δεν μπορεί να πει δε θα φάω άλλο ;/

 

Προσωπικά το να δίνω το 1 ευρώ σε όποια τράπεζα μου τη δίνει. Κάνουν τόσα κ τόσα για να παίρνουν από πάντου. Πόσος καιρός πέρασε για να κριθούν διάφορες προμήθειές τους ως παράνομες όπου όταν ρώταγες στον υπάλληλο ο ένας ήξερε ο άλλος δεν ήξερε κ τελικά το παζάρευες αν θα την κάνουν τη χρέωση ή όχι...! Άστο 1000 φορές πιστωτική κ εκπαίδευση στην εγκράτεια. Μόνο καλό κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Στο μόνο που υποπτεύομαι υπάρχει μια υπεροχή είναι ότι στην prepaid πχ δεν είναι ανάγκη να έχεις λογαριασμό στην εν λόγω τράπεζα. Άλλο καπέλο αυτό.

 

η χρέωση του 1 ευρώ ισχύει για web banking όπου πρέπει να έχεις κ λογαριασμό, στο γκισέ η χρέωση είναι κλιμακωτή και πάει και 2 κ 3 ευρώ

 

 

Προσωπικά το να δίνω το 1 ευρώ σε όποια τράπεζα μου τη δίνει. Κάνουν τόσα κ τόσα για να παίρνουν από πάντου. Πόσος καιρός πέρασε για να κριθούν διάφορες προμήθειές τους ως παράνομες όπου όταν ρώταγες στον υπάλληλο ο ένας ήξερε ο άλλος δεν ήξερε κ τελικά το παζάρευες αν θα την κάνουν τη χρέωση ή όχι...! Άστο 1000 φορές πιστωτική κ εκπαίδευση στην εγκράτεια. Μόνο καλό κανει :)

 

+1000

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, θα ήθελα να ξέρω, τη στιγμή που έχω μια mastercard της Εθνικής τράπεζας η οποία δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε για να την εκδόσω, δεν πληρώνω συνδρομή, και αν έχω εξοφλήσει όποια αγορά κάνω εντώς της προθεσμίας που μου δίνει (χοντρικά ένα μήνα) δεν μπαίνει καμία επιπλέον χρέωση, μπορείτε να μου πείτε γιατί προτιμάτε μια χρεωστική κάρτα, η οποία σας βάζει 1 ευρώ καπέλο σε κάθε αγορά και πληρώνετε ένα μικρό ποσό για την ενεργοποίησή της;

Και γνωρίζοντας επίσης πως οι mastercard κάρτες είναι πιο συχνά αποδεκτές στις περισσότερες συναλλαγες από τις visa ?

Οι Mastercard δεν έχουν συνδρομή συνήθως, σε αντίθεση με τις Visa που συνήθως έχουν, δεν ξέρω γιατί. Από κει και πέρα το "πλεονέκτημα" του άτοκου μήνα το έχουν όλες αλλά μάλλον παγίδα είναι, να μου λείπει.

 

Για online αγορές με την prepaid ή debit δίνεις πρόσβαση στο ποσό που εσύ επιλέγεις, με την πιστωτική δίνεις πρόσβαση στο πιστωτικό σου όριο. Διαλέγεις και παίρνεις  :) . Για μένα η prepaid έχει την επιπλέον ευκολία της χρήσης οποιαδήποτε στιγμής το θελήσω χωρίς να χρειάζεται η φυσική μου παρουσία στην τράπεζα.

 

Πολλοί είναι αυτοί που την πάτησαν με πιστωτικές, ακόμα πιο πολλοί αυτοί που δεν την πάτησαν, χωρίς όμως αυτό ν' αποτελεί κανενός είδους εγγύηση.

 

Άρα, ας πω ότι έχω prepaid για τον ίδιο λόγο που φοράω κράνος ή ζώνη ακόμα κι όταν πάω μια κοντινή βόλτα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου