Προς το περιεχόμενο

χρεωστικη καρτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Mastercard δεν έχουν συνδρομή συνήθως, σε αντίθεση με τις Visa που συνήθως έχουν, δεν ξέρω γιατί. Από κει και πέρα το "πλεονέκτημα" του άτοκου μήνα το έχουν όλες αλλά μάλλον παγίδα είναι, να μου λείπει.

 

Δεν είναι καμία παγίδα, απλά δεν πληρώνεις τίποτα εάν εξοφλήσεις ΟΛΟ το ποσό που σου ζητείται μέχρι ένα μήνα. Δηλαδή, χρεώνω εγώ την κάρτα μου 100 ευρώ. Έρχεται ο λογαριασμός κ μου λέει σε ένα μήνα εξόφλησε 100 ευρώ.

Εάν εξοφλήσω όλο το ποσό μέχρι την ημερομηνία, όλα οκ, ξεχρέωσα πληρώνω 100 ευρώ κ τέλος. Εάν δώσω πχ 10 ευρώ τα υπόλοιπα 90 θα τοκιστούν με το ανάλογο επιτόκιο.

 

Για μένα η prepaid έχει την επιπλέον ευκολία της χρήσης οποιαδήποτε στιγμής το θελήσω χωρίς να χρειάζεται η φυσική μου παρουσία στην τράπεζα.

Κ με τις πιστωτικές πλέον και το internet banking δεν έχεις καμία φυσική παρουσία στην τράπεζα, επίσης η εξόφλησή τους γίνεται και σε ATM.

 

Πολλοί είναι αυτοί που την πάτησαν με πιστωτικές, ακόμα πιο πολλοί αυτοί που δεν την πάτησαν, χωρίς όμως αυτό ν' αποτελεί κανενός είδους εγγύηση.

 

Η διαφορά δεν είναι ότι η μια είναι κακιά κ η άλλη όχι. Η διαφορά είναι πως ο κόσμος είναι ανενημέρωτος, δεν έχει μάθει να διαβάζει και να ενημερώνεται και περιμένει να του πει κάποιος σε ένα φόρουμ στο ιντερνετ τι παίζει με τις κάρτες αντί να πάει να διαβάσει τους όρους που χάρη στο ιντερνετ βρίσκεις πλέον σε κάθε site τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διαφορά δεν είναι ότι η μια είναι κακιά κ η άλλη όχι. Η διαφορά είναι πως ο κόσμος είναι ανενημέρωτος, δεν έχει μάθει να διαβάζει και να ενημερώνεται και περιμένει να του πει κάποιος σε ένα φόρουμ στο ιντερνετ τι παίζει με τις κάρτες αντί να πάει να διαβάσει τους όρους που χάρη στο ιντερνετ βρίσκεις πλέον σε κάθε site τράπεζας.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζητημα βρισκεται στο οτι οι πιστωτικες εχουν βγαλει ''κακο ονομα'' ακριβως επειδη σου δινουν την ευκαιρια να ψωνισεις παρα πανω οσο μπορεις και καποιοι την πατησαν, ενω με την πριπειντ δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να ψωνισεις οσα χρηματα εχεις ηδη στην τσεπη σου.

οπως και να το κανουμε σου δινει μια λιγοτερη ευκαιρια να τα κανεις σκατα.

 

φυσικα δεν φταιει το μεσο, αλλα ειναι ζητημα χρησης.

παρολα αυτα και η κοκακολα δεν φταει και την πινουμε.

για αυτο πριπειτν για μενα.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια, εγω ειμαι κατα και τον δοσεων.

προτιμω να καθυστερησω καποιους μηνες να αγορασω αυτο που θελω παρα να εχω να το πληρωνω για καιρο ενω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να αντεξω την εφ απαξ πληρωμη.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια, εγω ειμαι κατα και τον δοσεων.

προτιμω να καθυστερησω καποιους μηνες να αγορασω αυτο που θελω παρα να εχω να το πληρωνω για καιρο ενω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να αντεξω την εφ απαξ πληρωμη.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω αγοράσει ποτέ με δόσεις καθώς το θεωρώ χαζό (εκτός αν είναι να πάρεις σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καμία παγίδα, απλά ...

Το πώς δουλεύει το σύστημα είναι γνωστό ... Η παγίδα (για μένα) βρίσκεται στο ότι ουσιαστικά η πιστωτική εμφανίζεται ως αθώα χρεωστική, ενώ δεν είναι. Πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να μπει στον πειρασμό και να κάνει μήνες να ξεχρεώσει. Την πάτησα και επιμένω στο να μου λείπει.

 

Από κει και πέρα, από τη στιγμή που το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι μπορώ να επιστρέψω όλο το ποσό σε μερικές βδομάδες, γιατί να μην περιμένω και να πάρω αυτό που θέλω με μια απλή κάρτα, χωρίς το ρίσκο να σουλατσάρει ο αριθμός της πιστωτικής κάρτας μου στο ίντερνετ;

 

Κ με τις πιστωτικές πλέον και το internet banking δεν έχεις καμία φυσική παρουσία στην τράπεζα, επίσης η εξόφλησή τους γίνεται και σε ATM.

Δεν πήγαινε στις πιστωτικές το σχόλιο. Οι βασικές επιλογές ήταν ή χρεωστική και κατάθεση κάθε φορά που θέλω κάτι ή prepaid με φόρτωση από το σπίτι με τη γνωστή επιβάρυνση. Με βόλεψε η δεύτερη.

 

Η διαφορά δεν είναι ότι η μια είναι κακιά κ η άλλη όχι.

Εγώ δε βλέπω καμιά διαφορά. Ρώτησες γιατί χρησιμοποιούμε prepaid και σου απάντησα. Δεν ξέρω αν ο κόσμος είναι ανενημέρωτος, εγώ πάντως δεν είμαι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν έγραψα για να προσβάλλω τους χρηστες της μεν ή της δε, απλά θεωρώ ότι ο μόνος ουσιαστικός λόγος να προτιμήσει κάποιος prepaid είναι για να μην έχει λογαριασμό σε μια τράπεζα.

 

Αλλά νομίζω πως πρέπει να καλλιεργηθεί παραπάνω η κουλτούρα του ενημερώνομαι από έγκυρες πηγές για το τι θέλω, και απαιτώ την πληροφορία, και φροντίζω να την καταλάβω.

 

Να ναι καλά το ιντερνετ τώρα πλέον έχεις στη διάθεσή σου οποιαδήποτε πληροφορία φανταστείς ΑΜΕΣΑ διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζητημα βρισκεται στο οτι οι πιστωτικες εχουν βγαλει ''κακο ονομα'' ακριβως επειδη σου δινουν την ευκαιρια να ψωνισεις παρα πανω οσο μπορεις και καποιοι την πατησαν, ενω με την πριπειντ δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να ψωνισεις οσα χρηματα εχεις ηδη στην τσεπη σου.

 

όχι μόνο αυτό, αλλά συνδρομές, διάφορες προμήθειες και άλλα κόλπα που κυρίως εφαρμόζονται στο Ελλαδιστάν σπό τις τράπεζες μας κάνουν γενικώς επιφυλαχτικούς σε τραπεζικά προϊόντα.

 

Και φυσικά χίλιες φορες να ρωτήσεις κάποιον γενναίο που την έχει βγαλει και τι χρησιμοποιεί παρά να διαβάσεις τα κατεβατά τους, για αυτό είναι τα φόρουμ  :)

 

Εννοείται πως δεν έγραψα για να προσβάλλω τους χρηστες της μεν ή της δε, απλά θεωρώ ότι ο μόνος ουσιαστικός λόγος να προτιμήσει κάποιος prepaid είναι για να μην έχει λογαριασμό σε μια τράπεζα.

 

ειπαμε και η ασφάλεια  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου