Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά ακουστικής


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην πάρεις CORT, οχι γιατι ειναι κακες αλλα δες στο Youtube το βίντεο the ungly truth about cort.

Εγω εχω ηλεκτροακουστικη της IBANEZ και ειμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος. Τσεκαρε IBANEZ, FENDER, BLUERIDGE η και TAKAMINE σε αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνωρίζει κάποιος τις walden να ακούσω τη γνώμη του? Συγκεκριμένα έχω βρει την D560CE. Δεν τις ξέρω καθόλου... Στη Θεσσαλονίκη μπορώ να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος τις walden να ακούσω τη γνώμη του? Συγκεκριμένα έχω βρει την D560CE. Δεν τις ξέρω καθόλου... Στη Θεσσαλονίκη μπορώ να βρω?

 

O εισαγωγεας των Walden ειναι ο Ντουκας στα Γιαννενα, ο οποιος συνεργαζεται με τον Ζαχο στη Θεσσαλονικη. Παλαιοτερα ειχε καποιες στο μαγαζι (ειχε παρει μια και ενας φιλος μου, παιζει να ηταν και η 560), τωρα δεν ξερω αν θα εχει καμια να δοκιμασεις. Ακομα και αν δεν εχει ομως φανταζομαι δε θα υπαρχει προβλημα να σου φερει καποια...in any case, περνα και ρωτα.

 

Προσωπικα απο οσες Walden εχω δοκιμασει εμεινα αρκετα ικανοποιημενος, τις θεωρω ωραιες κιθαρες για τα λεφτα τους και σιγουρα απο τις καλυτερες επιλογες σε αυτη την κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλές κιθάρες είναι οι Epiphone απο τη σειρά masterbuilt. Πρέπει να κοστίζουν κάτι παραπάνω απο 300£ αλλα είναι όργανα ποιότητας.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πας στο Ριχάρδο στην Τούμπα -όχι στο κυριλέ μαγαζί στο απέναντι- στην αποθήκη. Ο Μίμης τις έχει αραδιασμένες εκεί, ίσως βρεις κανένα κελεπούρι κάντου και λίγο παζάρι, σε παίρνει. Εγώ είχα βρει μία Καναδέζικη πριν 4 χρόνια, αλλά έψαχνα για φίλο που δεν την ήθελε (επειδή δεν ήταν φυσφιριλέ) και την άφησα... Κατά τα άλλα έχω μία Jumbo J-200 από το 1997 που παίζει ακόμα πολύ καλά, διαχρονικό σχέδιο με δυνατό ηχείο. Αν τη βρεις στα λεφτά αυτά, πάρτην και θα με θυμηθείς.

Επίσης Takamine και οποιαδήποτε Καναδέζικη είσαι σούπερ, δες μήπως έχει καμμία ο Ζάχος.

Yamahaha όχι, αμα δεν την θες ηλεκτροακουστική.

Ibanez, Fender και Cort κατά την γνώμη μου δεν είναι εταιρίες με ποιοτικές ακουστικές κιθάρες.

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ώρα να πω κι εγώ για μερικές που μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον, να ακούσω τη γνώμη σας.

Το νούμερο ένα συμπίπτει με την πρόταση του Fenderikou... cort earth 200

Πολλά καλά σε καλή τιμή. Μασίφ ξύλα κλπ. Θα ήθελα πολύ να την ακούσω όμως (Θεσσαλονίκη που μπορώ να βρω?).

 

 

Cort δαγκωτό

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ώρα να πω κι εγώ για μερικές που μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον, να ακούσω τη γνώμη σας.

Το νούμερο ένα συμπίπτει με την πρόταση του Fenderikou... cort earth 200

Πολλά καλά σε καλή τιμή. Μασίφ ξύλα κλπ. Θα ήθελα πολύ να την ακούσω όμως (Θεσσαλονίκη που μπορώ να βρω?).

 

 

Cort δαγκωτό

 

πριν πάρεις Cort δες αυτο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ξαναμπαινει το βιντεακι για τις Cort και το πως δουλευουν οι εργαζομενοι της, να πουμε ομως και τα εξης:

 

Η Cort, εκτος απο τις κιθαρες της, κανει και ΟΕΜ δουλειες για παρα πολλες αλλες εταιρειες, οπως Ibanez, Schechter και αλλες πολλες. Οποτε αν σας επιασε η ευαισθησια, βγαλτε και αυτες εξω.

 

Επισης, οι ανθρωποι ειναι τυχεροι σε σχεση με αλλους συμπατριωτες τους, που δουλευουν σε τετοιες (για εμας) απανθρωπες συνθηκες. Δε μπορειται να φανταστειτε σε τι συνθηκες δουλευει η πλειοψηφια του εργατικου δυναμικου στην Κινα, ποσο μαλλον οι ανειδικευτοι. Ξερετε οτι στον αγροτικο τομεα (που απασχολει πανω απο 700 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ανθρωπους στη Κινα) ο μεσος μισθος ειναι 3 ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΞΕΡΑ NOODLES? Ουτε καν χρηματα...ενα φακελακι για να φαει ο εργατης το μεσημερι στο διαλλειμα του (συχνοτατα ωμο λογω ελλειψης ζεστου νερου) και 2 για να ταισει την οικογενεια του. H βαρδια στα εργοστασια παιχνιδιων και λοιπων μπιμπλικιων ειναι 16 ωρες τη μερα, με μισθο 50$.

 

Και παει λεγοντας...παρομοιες καταστασεις σε εργοστασια σε αλλες ανατολικες χωρες οπως η Κορεα.

 

Οποτε να με συγχωρητε, αλλα το να μας πιανει η ευαισθησια μας μονο οταν προκειται να αγορασουμε την νεα φανταχτερη κιθαρα μας, επειδη ειδαμε ενα βιντεακι στο youtube, ενω αγοραζουμε καθημερινα ανατολιτικα προιοντα χωρις δευτερη σκεψη (φτιαγμενα απο ανθρωπους που θα διναν το δεξι τους χερι για να ειχαν την δουλεια των ανθρωπων στο βιντεο) μου φαινεται λιγακι "υποκριτικο"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θέλω να έχει ένταση, προτιμώ περισσότερο τις dreadnought

 

ποιος σου ειπε οτι οι dreadnought δεν εχουν ενταση? :o

 

ισα-ισα ειναι οι πρωτες κιθαρες που κατασκευαστηκαν ΕΙΔΙΚΑ για να εχουν ενταση....

 

Η Cort, εκτος απο τις κιθαρες της, κανει και ΟΕΜ δουλειες για παρα πολλες αλλες εταιρειες, οπως Ibanez, Schechter και αλλες πολλες. Οποτε αν σας επιασε η ευαισθησια, βγαλτε και αυτες εξω.

 

+1000

 

Cort & Samick φτιαχνουν το 90% των κιθαρων του πλανητη αυτη τη στιγμη που μιλαμε....

 

Δωσε αλλα 140 ευρω και παρε αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_dr500_me.htm

 

ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κιθαρα για τα λεφτα της.

 

Αλλοιως παρε αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_fg_730s_tbs.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, τα βλέπετε τα βιντεάκια ή με το που δείτε τον κορεάτη χίππη με την κιθάρα και τη φυσαρμόνικα λέτε: "Μαζί σου μεγάλε!"  ;D

 

 

Τα άτομα παλεύουν για να ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ στην εταιρία! Για ποιες συνθήκες μιλάμε? Κρα κάνουν να ξαναδουλέψουν εκεί! Απλά η Cort αποφάσισε να μεταφέρει τα εργοστάσια σε άλλες χώρες, προφανώς πιο φτηνές.

 

Ας μπουν λοιπόν και οι (πρωην) εργάτες της Cort στη σειρά, μαζί με τους εργάτες της Δύσης που έχασαν τις δουλειές τους εξαιτίας τους. Κύκλος είναι και γυρίζει. Όπως αυτός ο Κορεάτης κλαίγεται που δίδαξε έναν Ινδονήσιο την τέχνη και αυτό έγινε "μαχαιριά στην πλάτη του", έτσι κλαίει και κάποιος δυτικός που δίδαξε τους Κορεάτες. "Μαχαιριά στην πλάτη"... εργατική αλληλεγγύη σου λέει μετά. Παραμύθια. Το συμφέρον του κοιτάζει ο εργάτης, το συμφέρον του και ο εργοστασιάρχης.  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου