Προς το περιεχόμενο

kurzweil αλλά ποιό?


pogue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρταται το τι θελεις να παιξεις και που θες να πας.

Εγω εκανα αναστροφη πληρης. Ηθελα οργανα/εργαλεια να αποδιδουν στο επακρο σωστες ηχητικες συχνοτητες και να με κανουν να στεκομαι σε οτι στυλ θελω απο 6070-80--90-00...ροκ,τζαζ,σοουλ,φανκ.

Το οργανο ειναι απο πλευρας συχνοτητων οτι πρεπει.''Ακουνε'' σωστα τα μονιτορς οτι τους δινει.

Απο ηχους? Φυσικα πιανα,χαμοντς,ελεκτρο ροουντς,μελλοτρον,και σαμπλ εντιτορ φιλικοτατο στο χρηστη και βιβλιοθηκες που η Nord τις αναναιωνει και τις κατεβαζεις μεσα απο το επισημο σαιτ.

Παιξιμο? Πληκτρα? Υφη? Στυλ?

 

εκεί ακριβως είμαι..... πρέπει να πάω να παίξω... ελλάδα ή εκτός αγόρασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί ακριβως είμαι..... πρέπει να πάω να παίξω... ελλάδα ή εκτός αγόρασες?

Αγορασε απο Thommann. Εχει στοκ να πουλησει και εχει και την καλυτερη τιμη.Και παραλαμβανεις σε 3 εργασιμες μερες στο χωρο σου.Εχει στοκ.Ολοι οι αλλοι παραγγελνουν και περιμενεις να παραλαβεις(στο μεγαλυτερο ποσοστο).

Εγω απο κει παρηγγειλα την θηκη του.Σε 3 μερες την ειχα.

Το οργανο το αγορασα απο εδω,ηρθε απο Γερμανια και μαλιστα το βρηκα σε τρελη τιμη,γιατι το ειχαν ηδη ανοιξει και ηταν σε επιδειξη.

Και απο τον Ιουλιο,ειμαι καταχαρουμενος...και προπαντων..εκλεισα.

Πλεον παιζω και ευχαριστιεμαι.

Και με παιζουν και ολοι οι αλλοι..τους αρεσει η παρεα μου. :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε απο Thommann. Εχει στοκ να πουλησει και εχει και την καλυτερη τιμη.Και παραλαμβανεις σε 3 εργασιμες μερες στο χωρο σου.Εχει στοκ.Ολοι οι αλλοι παραγγελνουν και περιμενεις να παραλαβεις(στο μεγαλυτερο ποσοστο).

Εγω απο κει παρηγγειλα την θηκη του.Σε 3 μερες την ειχα.

Το οργανο το αγορασα απο εδω,ηρθε απο Γερμανια και μαλιστα το βρηκα σε τρελη τιμη,γιατι το ειχαν ηδη ανοιξει και ηταν σε επιδειξη.

Και απο τον Ιουλιο,ειμαι καταχαρουμενος...και προπαντων..εκλεισα.

Πλεον παιζω και ευχαριστιεμαι.

Και με παιζουν και ολοι οι αλλοι..τους αρεσει η παρεα μου. :)

 

ρε φίλε με έχεις φτιάξει απόψε κι ελπίζω να μη σε κουράζω...

 

(τώρα με τρώει και ξέρω και την απάντηση αλλά....) πιστεύεις πως στο ελέκτρο το 73 είναι μονόδρομος σε σχέση με το 61, και αν ναι γιατί?

 

ποτέ δεν είχα επίσης και κλάβια (πέρα από κουρτζ).... αλλά δεν ήξερα ότι έχει κάνει τέτοια δουλειά (από το βίντεο τώρα όσο βλέπω) σε πιάνο από στέιτζ σε χάμμοντ και σε σαπόρτ κυρίως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το 73 ειναι η μεση λυση. Το 61 θα σε οδηγησει να αλλαζεις χειροκινητα οκταβες.Το 88αρι ειναι πληρες για εναν πιανιστα.Επελεξα το 73αρι γιατι ειναι μεσα σε αυτα που επιζητουσα.

 

Δεν κουραζεις κανενα.Συζητηση κανουμε.

Απλα ειναι καπως περασμενη η ωρα.

Και αυριο μερα ειναι..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Κάποιες μηχανές τις αγοράζεις γι'αυτό που σου προσφέρουν.

    Κάποιες άλλες γι'αυτό που είναι.

2. Ορισμένες μηχανές είναι σταθερές στο χρόνο και για αρκετό διάστημα.

3. Εξαρτάται γιατί ακριβώς τις θέλεις αυτές τις μηχανές, τι παίζεις και πως.

    Για ζωντανό πρόγραμμα έχουμε απαιτήσεις και τις θέλουμε άμεσα.

4. Σημαντικό είναι να ξέρεις να "οδηγήσεις" σωστά αυτές τις μηχανές.

  Εάν είσαι καλός "οδηγός" και γνωρίζεις, θα σε ικανοποιήσουν και θα έχεις καλό αποτέλεσμα, αλλιώς όχι.

Τέλος, κάθε μηχανή εκτός από τα υπέρ και τα κατά σε σχέση με τις υπόλοιπες, έχει τον τρόπο της.


Τώρα σχετικά με το(α) Kurzweil, ενώ ανοίκουν στο 1 και 2 θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να ασχοληθείς με το 4 γιατί όντως κρύβουν αρκετές δυνατότητες πέραν αυτών που βλέπεις εκ πρώτης όψεως. Μένει το 3 που έχει σχέση με τις απαιτήσεις σου. Αυτό εσύ το τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

derby xf vs pc3le το βλέπω με outsider to nord electro 3 (για την κλάβια τρέφω απίστευτο σεβασμό που το αξίζει... αλλά στο μηχάνημα βλέπω 1 φοβερό συν (τη σπουδαία για τέτοιο φορητό keyboard μηχανή hammond) αλλά και άλλο 1 φοβερό πλην (την τιμή του βέβαια).

 

βαρόμετρο στο ντέρμπι που αρχίζει η τσέπη....

 

προφανώς η φθηνή λύση είναι το δεύτερο αλλά η πιο ολοκληρωμένη (πόσο θα έχει π.χ. το xf6 ξέρουμε?) το πρώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

derby xf vs pc3le το βλέπω με outsider to nord electro 3 (για την κλάβια τρέφω απίστευτο σεβασμό που το αξίζει...

Φίλε pogue, οφείλω να παρατηρήσω ότι πας να συγκρίνεις και να διαλέξεις μεταξύ τριών οργάνων που ουσιαστικά δεν κάνουν το ίδιο πράγμα. EP και organ keyboard το ένα, workstation το δεύτερο, workstation με sampler και πολλά ακόμα μπιχλιμπίδια το τρίτο. Χώρια που το XF θα κάνει γύρω στο χιλιάρικο παραπάνω από τα άλλα, μεγάλη διαφορά!

 

Προτείνω να περιμένεις να βγει στην αγορά το XF, να πας να το ακούσεις μαζί με όλα τα άλλα όργανα που σε ενδιαφέρουν και μετά βλέπεις. Που ξέρεις, μπορεί να πετύχεις καλές τιμές στα υπό απόσυρση XS εκείνη την περίοδο... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pogue, οφείλω να παρατηρήσω ότι πας να συγκρίνεις και να διαλέξεις μεταξύ τριών οργάνων που ουσιαστικά δεν κάνουν το ίδιο πράγμα. EP και organ keyboard το ένα, workstation το δεύτερο, workstation με sampler και πολλά ακόμα μπιχλιμπίδια το τρίτο. Χώρια που το XF θα κάνει γύρω στο χιλιάρικο παραπάνω από τα άλλα, μεγάλη διαφορά!

 

Προτείνω να περιμένεις να βγει στην αγορά το XF, να πας να το ακούσεις μαζί με όλα τα άλλα όργανα που σε ενδιαφέρουν και μετά βλέπεις. Που ξέρεις, μπορεί να πετύχεις καλές τιμές στα υπό απόσυρση XS εκείνη την περίοδο... ;)

 

αγαπητέ Alchemist σωστές οι παρατηρήσεις σου, με μία σημείωση το όργανο της κλάβια με την υποστήριξη και τους ήχους που προσφέρονται είναι ένα τρομερό εργαλείο από ότι κατάλαβα.... το ζητούμενο για μένα είναι ΚΥΡΙΩΣ καλοί φυσικοί ήχοι (όχι τόσο κιθάρες που π.χ. εκεί τα κουρτζ πάσχουν -κατά τη γνώμη μου-) άρα ο προφανής νικητής (κάτσε να το ακούσω όταν έρθει κιόλας!) είναι λογικά το xf... απλά στη μισή περίπου τιμή σχέφτομαι και το pc3le (είναι κάτι που έχω απωθημένο από παλιά, απλά πρέπει να τα παίξω και να τα ακούσω ταυτόχρονα, καθώς και να συμβουλευτώ και την τσέπη μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XF θα έρθει με αυξημένη τιμή σίγουρα, λόγω του ότι θα είναι το πιο καινούργιο μοντέλο, λόγω μεγαλύτερης ROM, και ποσό αυτό σίγουρα θα αυξάνεται κατακόρυφα αν θέλεις να το φουλάρεις με την καινούργιου τύπου flash RAM των 2GB (υπολόγισε περί τα 600 ευρώ επιπλέον).

 

Ο φείλω να συμφωνήσω με τον Alchemist ότι δεν είναι και πολύ χρήσιμη αλλά ούτε και δίκαια η σύγκριση του Motif XF ή οποιουδήποτε άλλου synth workstation/sampler με ένα όργανο όπως το Nord Stage, που είναι καθαρά ένα performance piano/e-piano/organ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου