Προς το περιεχόμενο

Άλλη μια αγορά ενισχυτή κιθάρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν από την επόμενη εβδομάδα θα έχω στα χέρια μου την πρώτη και καινούρια κιθάρα μου...Σκέφτομαι λοιπόν να την συνδυάσω με ένα ενισχυτάκι κατα βάση για εξάσκηση στο σπίτι αλλά και για κανένα jam με κανένα φίλο!

 

Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε δυο:

 

VHT Special 6 και Bugera V5 όμως έχουμε αντίστοιχα 6W με 10" ηχείο και 5W με 8" ηχείο...Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό;

 

Επίσης μπορεί να μου πεί κάποιος τι παίζει με τον διακόπτη που έχει στο πίσω μέρος του ο Bugera για να επιλέγεις μεταξύ 0.1W,1W,5W;

 

Αν καποιος έχει να προτείνει σετάκι κεφαλής και καμπίνας θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω...

 

Για χρήματα υπολογίστε μεχρι 200-250 ευρώ...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορεί να μου πεί κάποιος τι παίζει με τον διακόπτη που έχει στο πίσω μέρος του ο Bugera για να επιλέγεις μεταξύ 0.1W,1W,5W;

 

Tι να παιζει ρε αρχηγε μου?Με το διακοπτη αυτον επιλέγεις μεταξύ  0.1W,1W,5W ,καθε φορα που ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ τα βαττ κερδιζεις 3db σε ενταση.

 

Παρε τον VHT ειναι πολυ καλυτερος ενισχυτης και ειναι και handwired.(εχει και αυτος διακοπτη που μειωνει τα βαττ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

 

Τον είχα τσεκάρει και αυτόν αλλά μήπως είναι πολλά τα 22W για σπίτι...Όχι ότι τα 5-6W είναι λιγότερα αλλά...Καταλαβαίνεις τι εννοώ ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολλά αλλα αν θυμάμαι καλά έχει μάστερ ο ενισχυτής

 

το πρόβλημα που βλέπω είναι πως τον έχουν χτυπήσει πολλοί κι ο θωμάς δεν έχει πλέον στοκ, ενώ ο ντιβίς τον έχει πολύ ακριβώτερα

 

κατά τα άλλα για μένα είναι μονόδρομος σ' αυτά τα φράγκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκμεταλλευτώ το θέμα που άνοιξε ο φίλος για να ρωτήσω το εξής.Διαβάζω σε πολλά θέματα για αγορά ενισχυτή με λίγη ισχύ αν πρόκειται για το σπίτι.Αν πάρει κάποιος έναν π.χ 100w δεν έχει "volume" να τον χαμηλώνεις και να τον ανεβάζεις ανάλογα όπως θέλεις;

Θα σας φανεί αστεία η ερώτηση,αλλά από κοντά έχω να δω ενισχυτή καμιά 25αρια χρόνια που είχε ένας ξάδερφος,και φυσικά δε θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αν πάρει κάποιος έναν π.χ 100w δεν έχει "volume" να τον χαμηλώνεις και να τον ανεβάζεις ανάλογα όπως θέλεις;

 

φυσικα & εχει,αλλα τωρα ειναι της...μοδας οι μικροι... ;Dσε λιγα χρονια που θα ξαναγινουν οι μεγαλοι θα ειναι αλλοιως... ;D

 

εγω παντως εχω σπιτι εναν 100αρη & εναν 18αρη και οι δυο παιζουν μια χαρα στο "2" (αλλα και στο "1" αν θελω ακομα χαμηλοτερη ενταση)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα εχει volume ο 100αρης ενισχυτης. Απλα με το που τον ανοιγεις λιγακι, σκανε στα μουτρα σου πολλα ντεσιμπελ, και χαλια ηχος αφου οι ενισχυτες δεν αποδιδουν καλα σε χαμηλες εντασεις. Τωρα ο superfunk παιζει με 100αρι στο σπιτι; Χαχα... τι 100αρι εχεις φιλε μου; Εγω με εναν 30αρι λαμπατο δεν τολμαω σπιτι.

 

Για το σπιτι, να προσθεσω μια ακομα επιλογη: Εναν κλασικο Βοξ φουλ λαμπα στα 4βατ.

http://www.thomann.de/nl/vox_ac4tv.htm

 

Καλα γλεντια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και χαλια ηχος αφου οι ενισχυτες δεν αποδιδουν καλα σε χαμηλες εντασεις. Τωρα ο superfunk παιζει με 100αρι στο σπιτι; Χαχα... τι 100αρι εχεις φιλε μου; Εγω με εναν 30αρι λαμπατο δεν τολμαω σπιτι.

 

Εμενα παντως μια χαρα αποδιδει ο 100αρης μου στο σπιτι ,Mesa Boogie Mark 1 ειναι και αυτο που πρεπει να κανει ενας ενισχυτης (δηλ.να εχει εναν υπεροχο καθαρο ηχο σε λογικες εντασεις) το κανει μια χαρα,για τα γκαζια υπαρχουν και τα πεταλακια & τα βρωμικα καναλια.

 

Τωρα αν θες να το παιξεις "παραδοσιακος" & να εχεις power amp distortion ετσι κι αλλοιως ουτε με 5αρι δεν μπορεις να το κανεις σε σπιτι μια και θα σε πεταξουν εξω με τις κλωτσιες.... ;D

 

btw σε db η διαφορα του 30αρη & του 100αρη ειναι 4,5 db,σιγα τα ωα δηλαδη (και φυσικα μιλαμε και με τους 2 ενισχυτες τσιτα που κανεις δεν το κανει) .

 

αφου οι ενισχυτες δεν αποδιδουν καλα σε χαμηλες εντασεις.

 

τεραστιος μυθος, ολοι οι καλοι ενισχυτες μια χαρα αποδιδουν σε λογικες εντασεις (βαλε εναν ωραιο Twin Reverb στο "2" και θα πειστεις αμεσως,τον ιδιο υπεροχο ηχο εχει με το να τον βαλεις στο "4" απλα πιο σιγα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου