Προς το περιεχόμενο

ακουστική κιθάρα - buzz στις χορδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

έχω μια ακουστική κιθάρα την οποία σετάρισα ( σε μάστορα ) πρίν 1 μιση μήνα περίπου και μέχρι πρίν 2 μέρες όλα καλά. Τώρα έχει αρχήσει να μου κάνει κάτι περίεργα, buzz στις χορδές, κυρίως στη ρε και τη σολ και ξεκουρδίζεται όχι πολύ αλλά αρκετά ώστε να μην ακούγονται καλά τα ακκόρντα.

 

Σκέφτηκα οτι ίσως είναι λόγο της ΄ζεστης. Οτι μάλλον ίσιωσε το μπράτσο απο την υψηλή θερμοκρασία.

 

Να την πάω πάλι για σετάρισμα? Να περιμένω λίγες μέρες να δώ μπάς και έρθει στα ίσα της με την πτώση της θερμoκρασίας? Και άν τελικά την πάω, αυτό που σκέφτομαι είναι οτι σε κάνα μήνα θα θέλει πάλι σετάρισμα, και δεν έχω 50ρικα να δίνω έτσι  :-\

 

thanks

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να αλλάξεις χορδές. :)

 

Και αφού αλλάξεις χορδές και τις τεντώσεις καλά, μετά κοίτα το relief, είναι εύκολο να το ελέγξεις: πατάς στο πρώτο τάστο και στο τάστο που ενώνεται το μπράτσο στο σώμα και κοιτάς το κενό που δημιουργείται στο 7ο-8ο τάστο. Για ακουστικές (προσωπική προτίμηση) θα πρέπει να χωράει να περάσει μια πολύ λεπτή πένα. Αλλά οπωσδήποτε δεν μπορεί να είναι ανύπαρκτο.

 

Αν δεις ότι χρειάζεται, ξέσφιξε λίγο τη βέργα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες δεν επηρεαζονται απο τη ζεστη αλλα απο τις αποτομες μεταβολες στην ΥΓΡΑΣΙΑ και οντως η υγρασια των τελευταιων ημερων ειναι πρωτοφανης,απλα χαλαρωσε λιγο τη βεργα και θα εισαι οκ,αργοτερα αν δεις και παιρνει το μπρατσο μολις.... ξεραθει λιγο ο καιρος την ξανασφιγγεις....

 

και δεν έχω 50ρικα να δίνω έτσι  Undecided

 

υπερβολικο σε βρισκω,δεν κανει 50 ευρω η αναγνωση αυτου ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας παιδιά!!!

Να αλλάξεις χορδές. :)

 

Και αφού αλλάξεις χορδές και τις τεντώσεις καλά, μετά κοίτα το relief, είναι εύκολο να το ελέγξεις: πατάς στο πρώτο τάστο και στο τάστο που ενώνεται το μπράτσο στο σώμα και κοιτάς το κενό που δημιουργείται στο 7ο-8ο τάστο. Για ακουστικές (προσωπική προτίμηση) θα πρέπει να χωράει να περάσει μια πολύ λεπτή πένα. Αλλά οπωσδήποτε δεν μπορεί να είναι ανύπαρκτο.

 

Αν δεις ότι χρειάζεται, ξέσφιξε λίγο τη βέργα.

 

 

 

thanks!! οι χορδές είναι κάνα 20ήμερο απάνω. Θα τις αλλάξω πάντως σήμερα ή αύριο. ;) πολύ λεπτή πένα, σα να λέμε 40-50 mm?

 

 

 

Οι κιθαρες δεν επηρεαζονται απο τη ζεστη αλλα απο τις αποτομες μεταβολες στην ΥΓΡΑΣΙΑ και οντως η υγρασια των τελευταιων ημερων ειναι πρωτοφανης,απλα χαλαρωσε λιγο τη βεργα και θα εισαι οκ,αργοτερα αν δεις και παιρνει το μπρατσο μολις.... ξεραθει λιγο ο καιρος την ξανασφιγγεις....

 

υπερβολικο σε βρισκω,δεν κανει 50 ευρω η αναγνωση αυτου ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

thanks!! Θα διαβάσω τώρα το λινκ

 

μια μάλλον χαζή διευκρίνιση, αλλά επειδή γενικά δεν βάζω χέρι στα όργανα...

 

η βέργα χαλαρώνει προς τα αριστερά (φαντάζομαι...)

 

και θέλω κλειδί άλλεν

 

είναι martin 000x1rgt

 

 

!!! ok!!! μόλις διάβασα το άρθρο και είναι κατατοπιστικότατο! !!!

 

 

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ λεπτή πένα, σα να λέμε 40-50 mm?

 

40 χιλιοστά δεν είναι λεπτή, είναι γαϊδούρι. Μήπως εννοείς 4mm?

 

Είναι θέμα προτίμησης πάντως... πειραματίσου λίγο.

 

Η βέργα ρυθμίζεται με τη λογική του κλειδιού: δεξιόστροφα σφίγγει, αριστερόστροφα ξεσφίγγει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 χιλιοστά δεν είναι λεπτή, είναι γαϊδούρι. Μήπως εννοείς 4mm?

 

Είναι θέμα προτίμησης πάντως... πειραματίσου λίγο.

 

Η βέργα ρυθμίζεται με τη λογική του κλειδιού: δεξιόστροφα σφίγγει, αριστερόστροφα ξεσφίγγει.

 

ναι! έχεις δίκιο, 4 mm ήθελα να πώ...

 

θα βάλω πρώτα καινούριες χορδές και μετα θα περιραματιστώ με τη βέργα. με πολύ μικρές και απαλές κινήσεις πάντα..

 

 

και μια και θα βάλω χέρι μόνος μου στην κιθάρα, να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Η κιθάρα μου έχει αυτην τη στιγμή 11ρες χορδές (μου είχε πεί ο μάστορας οτι οι 12ρες ειναι too-much και θα κουράσουν το όργανο). Η martin όμως όπως πρόσφατα έμαθα συστήνει 12ρες για την συγκεκριμένη κιθάρα. Και ούτως ή άλλως ήθελα να βάλω 12ρες. Οπότε, να κάνω τη δοκιμή μόνος? Το nut δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, πρέπει να είναι κομμένο για 12ρες.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ναι! έχεις δίκιο, 4 mm ήθελα να πώ...

...

 

Μάλλον 0.4mm ήθελες να πεις.  :)

 

Το γεγονός όμως ότι ξεκουρδίζεται δεν έχει να κάνει με το setup του μανικιού (δηλαδή τη ρύθμιση της βέργας).

Οι ακουστικές (και όλες οι κιθάρες) μια χαρά "ζουν" με 12άρες. (Πάντως εμένα μια χαρά μου φαίνονται και οι 11άρες με τυλιγμένη σολ για ακουστική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον 0.4mm ήθελες να πεις.  :)

 

ok  :) , δεν τα πάω καλά με αυτά...  ???

 

Οι ακουστικές (και όλες οι κιθάρες) μια χαρά "ζουν" με 12άρες. (Πάντως εμένα μια χαρά μου φαίνονται και οι 11άρες με τυλιγμένη σολ για ακουστική).

 

ευχαριστώ, θα κάνω τη δοκιμή σήμερα μάλλον και βλέπουμε ;)

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου