Προς το περιεχόμενο

Bass-o-απορία...


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Εδω και καιρο ειχα μια μεγαλη απορια που μου εσπαγε το κεφαλι. Γιατι στο χωρο των ενισχυτων μπασου σπανια βλεπουμε λαμπατους ενισχυτες ? Μιλαω για το τελικο σταδιο κυριως γιατι το ματι μου εχει παρει νομιζω κατι λαμπατες προενισχυσεις εδω κ εκει. Α επισης νομιζω οτι υπαρχει ενα μαρσαλ με καμια 10αρια λαμπες. το θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση ο αριθμος τουσ  :P . Αλλα σοβαρα τωρα, γιατι δεν βλεπουμε λαμπατους για μπασο ? Ειναι τεχνικο μηπως το θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο να βγάλεις 200W από λάμπα και άλλο 20.  ;)

Για κουβάλα εσύ λαμπάτη κεφαλή από gig σε gig.

Για το θέμα του "αργού και παχύ" λαμπάτου μπάσου, είναι θέμα όρεξης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος λογος ειναι ο εξης:

 

Size & Cost. Στους ενισχυτες μπασου, χρειαζομαστε συνηθως πολλα βατ. Ενας λαμπατος ενισχυτης 200,300 η και παραπανω βατ θα ειναι τεραστιος, με παρα πολλες λαμπες, τεραστιο κοστος συντηρησης και θα ζυγιζει οσο ενα μηχανακι.Για αυτο το λογο χρησιμοποιουνται κυριως τρανζιστορατοι ενισχυτες.

 

Και, σε αντιθεση με την κιθαρα, ο καθαρος/κρυσταλλινος/αχρωματιστος ηχος ενος τρανζιστορατου ενισχυτη μπασου ειναι ιδιαιτερα αρεσκης στους περισσοτερους μπασσιστες (αντιθετα με τους κιθαριστες, που κατα 95% δεν μπορουν χωρις το χρωματισμο της λαμπας).

 

Υπαρχουν φυσικα και μπασσιστες που τους αρεσει το "γρεζι" των λαμπατων μπασοενισχυτων, αλλα αποτελουν μειοψηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το προβλημα ειναι κυριως βαρους και ογκου ?  Προ τρανζιστορ εποχη πως ειχαν τα πραγματα ? Θελω να πω γιατι να μην διατηρηθει και για το μπασο αυτο το ρομαντικο για το vintage ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.

Την άλλη φορά φώναξε τον αμαξά να πας βόλτα.

Θα ναι πιο ρομαντικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο odis13 το θέτει σωστά....

Η διαφορά ίσως είναι ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές παράγουν πλουσιότερες αρμονικές, πράγμα που στον ήχο της κιθάρας έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία απ'ότι σε αυτόν του μπάσου!...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.

Την άλλη φορά φώναξε τον αμαξά να πας βόλτα.

Θα ναι πιο ρομαντικό.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως ο βασικός "παικτικός" λόγος υπέρ των solid state (ή digital) ενισχ. μπάσσου είναι πως είναι όσο χρειάζεται "γρήγοροι" για το μπάσσο (σε αντίθεση με τους λαμπάτους).

 

Σωστός ΩδειοΚώστα ή είπα μακακία?  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ΩδειοΚώστα ή είπα μακακία?  :)

Απόλυτα.

 

Ειμαι τιγκα ρομαντικος ! Ποδηλατο 40ετιας ειναι το μεσο μετακινησης μου ! Vintage παρακαλω !  ;D

Ωραίος και οικολογικός. Σωστός.

 

Κοίταξε όμως, η λάμπα, πέρα από την αρμονική παραμόρφωση (που στο μπάσο σπάνια είναι επιθυμητή και όταν είναι επιτυγχάνεται αλλιώς), η ανταπόκρισή της στις χαμηλές συχνότητες είναι λίγο αργή και ο ήχος "παχύς" (όχι συχνοτικά χαμηλότερος) λαμπάτος.

 

Αυτά είναι όλα καλά όταν παίζεις μουσική που δεν ενοχλούνται από τέτοια ή είναι και επιθυμητά. Σε διαφορετικές περιπτώσεις μάλλον μεγεθύνουν το πρόβλημα. Εξαρτάται από την τοπολογία βέβαια και την υλοποίηση. Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, έχοντας παίξει και με μεγάλους λαμπάτους, να πω ότι μου αρέσουν, με καλύπτουν (μιας και οι απαιτήσεις και οι δυνατότητές μου είναι μικρές) και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους. Τουναντίον  ;).

 

Το σημαντικότερο μειονέκτημα για μένα όμως είναι το βάρος (γιατί δεν είναι απλώς περισσότερες λάμπες αλλά και πολύ μεγαλύτερα τροφοδοτικά) που βέβαια με τα αυξημένα υλικά, όγκο και βάρος αυξάνεται και το κόστος.

 

Αν σου αρέσει ή όχι ο ήχος τους και σε ενδιαφέρουν οι λαμπάτοι ενισχυτές, υπάρχουν παλιοί vintage σε καλή κατάσταση και σε λογική ισχύ για πρόβες και σε λογικά χρήματα.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου