Προς το περιεχόμενο

Gear και οπαδιλίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω η σύγκριση με τον θρησκευτικό φανατισμό ξεφεύγει αρκετά. Αν και θέματα θρησκευτικά είναι εκτός θεματολογίας φόρουμ, απλά θα αναφέρω ότι ο θρησκευτικός φανατισμός καλλιεργείται για την εκπλήρωση συνήθως πολιτικών σκοπών (δημιουργία φανατικού στρατού κτλ), οι υπόλοιπες θρησκείες οι οποίες δεν έχουν κάποια σύνδεση με κάποια πολιτική δύναμη, συνήθως περνάνε και στο ντούκου και ασχολούνται μαζί τους μόνο όσοι κάνουν κάποια πνευματική αναζήτηση.

 

Γενικά τώρα η ομαδοποίηση είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο και ο άνθρωπος το αποζητά ως μέρος της φύσης του. Μπορεί το άτομο να παραμερίζεται εν μέρει στην ομάδα, αλλά επιλέγει να μπει στην ομάδα με σκοπό αυτοπροσδιορισμού. Έτσι ενστερνίζεται τα στοιχεία της ομάδας του πιο έντονα από όσο θα τα υποστήριζε αν δεν ήξερε και άλλους ανθρώπους με τους οποίους να συμφωνεί.

 

Ο τρόπος που θα υποστηρίξει τώρα κάποιος την άποψή του, εκεί είναι το θέμα και έχει να κάνει πολύ

α) με την γενική παιδεία του, δηλαδή εάν μπορεί να συμμετάσχει σε διάλογο.

β) με το πόσο σημαντικό θεωρεί τον προσδιορισμό που του δίνει η ομάδα στην οποία ανήκει

 

Από εκεί και πέρα η στάση κάποιου απέναντι σε ομάδες που δεν είναι κάποια απειλή στον ίδιο, επιμένω πως δεν υπάρχει λόγος να είναι τίποτε άλλο από αδιάφορη.

Δηλαδή δε θα σε δείρει και κανένας επειδή προτίμησες την χ πεταλιέρα από την ψ έτσι; Εκτός και αν αντιπρόσωπος αποφασίσει ότι θάβεις το μηχανάκι του και του χαλάς τις πωλήσεις και αποφασίσει να έρθει να σε δείρει  :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

TO Linux, για τ' όνομα του Θεού....

 

Σε ευχαριστω για τη διακριτικοτατη παρεμβολη...

Ελπιζω η πιεση σου, τωρα που εχουν περασει αρκετες ωρες, να εχει επανελθει στα λογικα επιπεδα. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και; Μπορεί να έχει πάρει 30 κιθάρες και ακόμα να νομίζει πως η κιθάρα του φταίει που δεν παίζει καλά.

 

Εγώ προτιμώ να εμπιστευτώ αυτόν που ξέρει τι να το κάνει το όργανο (ή όποιο εργαλείο γενικά) που πήρε.

 

+10000

 

και μετά συγχωρήσεως για το παράδειγμα, αλλά μερικές φορές που διαβάζω λεπτομερέστατες κριτικές από κάποιους αρχάριους (κι εγώ αρχάριος είμαι για να μην παρεξηγούμαστε) νομίζω ότι διαβάζω κριτική δονητή από... παρθένα 8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου