Προς το περιεχόμενο

Gear και οπαδιλίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είναι το θέμα:τον τύπο με τις 30 κιθάρες θα τον εμπιστευτώ σε θέματα αγοράς εξοπλισμού και τίποτα άλλο.

 

Μα δεν μιλάω για κάτι άλλο, αρα συμφωνούμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και; Μπορεί να έχει πάρει 30 κιθάρες και ακόμα να νομίζει πως η κιθάρα του φταίει που δεν παίζει καλά.

 

Εγώ προτιμώ να εμπιστευτώ αυτόν που ξέρει τι να το κάνει το όργανο (ή όποιο εργαλείο γενικά) που πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξέρεις όμως αν κάτι κάνει την δουλειά του πρέπει να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης και πως αλλιώς μπορείς να αποκτήσεις μέτρο σύγκρισης αν δεν περάσει από τα χέρια σου αρκετός εξοπλισμός και σορυ αλλά 15 λεπτά σε ένα κατάστημα μουσικών οργάνων δεν μετράει.

 

Εγώ προτιμώ να εμπιστευτώ αυτόν που ξέρει τι να το κάνει το όργανο (ή όποιο εργαλείο γενικά) που πήρε.

 

Μπορεί να ξέρει πολύ καλά τι να κάνει με το μουσικό όργανο και μαγκιά του. Αυτόν θα αναζητήσω κι εγώ αν θέλω συμβουλές για μουσική, αλλά αν θέλω συμβουλές για εξοπλισμό; Μην δαιμονοποιούμε το gear γιατί κάποιοι κάνουν σπατάλες χωρίς λόγο. Ένας μάστορας εκτός από την τέχνη του πρέπει να ξέρει και τα εργαλεία της τέχνης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συγνωμη αλλα σε τι μπορει να με βοηθησει καποιος που εχει 30 κιθαρες και οταν τον ρωταω για τα specs, για playability, μαγνητες κτλ με κοιταει σαν χανος και το μονο που μου απανταει ειναι πως "ακουγεται πολυ καλα γιατι με μια σαν αυτη παιζει ο Slash, με την παραδιπλα ο Santana, ο Gilmour κτλ? " ...το μονο που μπορει να κανει ειναι να σε αφηνει με τις ωρες να τις δοκιμαζεις με την ησυχια σου για να μην τρεχεις στους μαγαζατορες...προτιμω τη γνωμη καποιου που μπορει να εχει 20-30 κιθαρες τις οποιες ομως απεκτησε στη διαρκεια των χρονων σιγα σιγα και προλαβε να μαθει το καθε οργανο ξεχωριστα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξέρεις όμως αν κάτι κάνει την δουλειά του πρέπει να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης και πως αλλιώς μπορείς να αποκτήσεις μέτρο σύγκρισης αν δεν περάσει από τα χέρια σου αρκετός εξοπλισμός και σορυ αλλά 15 λεπτά σε ένα κατάστημα μουσικών οργάνων δεν μετράει.

 

Σαφώς αλλά είναι σημαντικό να είναι γνωστό και ποια είναι αυτή η δουλειά σου. Γιατί άλλες απαιτήσεις έχει πχ ο σεσιονάς, άλλες ο καλλιτέχνης που παράγει και άλλες ο χομπίστας. Και αντιστοίχως και άλλες οι γνώσεις και η βαρύτητα γνώμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συγνωμη αλλα σε τι μπορει να με βοηθησει καποιος που εχει 30 κιθαρες και οταν τον ρωταω για τα specs, για playability, μαγνητες κτλ με κοιταει σαν χανος και το μονο που μου απανταει ειναι πως "ακουγεται πολυ καλα γιατι με μια σαν αυτη παιζει ο Slash, με την παραδιπλα ο Santana, ο Gilmour κτλ? " ...το μονο που μπορει να κανει ειναι να σε αφηνει με τις ωρες να τις δοκιμαζεις με την ησυχια σου για να μην τρεχεις στους μαγαζατορες...προτιμω τη γνωμη καποιου που μπορει να εχει 20-30 κιθαρες τις οποιες ομως απεκτησε στη διαρκεια των χρονων σιγα σιγα και προλαβε να μαθει το καθε οργανο ξεχωριστα... ;)

 

Υπάρχει κάποιος κανόνας ή λογική συνέχεια που να λέει ότι όποιος έχει πολύ gear είναι και ηλίθιος; Αυτό που λες είναι μια αβάσιμη γενίκευση που βασίζεται σε αυθαίρετες υποθέσεις, λογικά άλματα και στερεότυπα. Ασε που δεν ανάφερα πουθενά στο παράδειγμα οτι πρόκειται για τέτοιο είδος ανθρώπου. Μην λέμε τα αυτονόητα.

 

Σαφώς αλλά είναι σημαντικό να είναι γνωστό και ποια είναι αυτή η δουλειά σου. Γιατί άλλες απαιτήσεις έχει πχ ο σεσιονάς, άλλες ο καλλιτέχνης που παράγει και άλλες ο χομπίστας. Και αντιστοίχως και άλλες οι γνώσεις και η βαρύτητα γνώμης.

 

Προφανώς και έχεις δίκιο. Μην τα βλέπετε όλα άσπρο-μαύρο. Δεν υπάρχει κάποια εξίσωση που να αντιστοιχεί αυτούς που έχουν πολύ gear με αυτούς που αδυνατούν να αντιληφθούν την μουσική δημιουργία ή έστω να την πλησιάσουν. Επαναλαμβάνω, τα πάντα προσθέτουν λίγη γνώση, ακόμα και οι σπατάλες. Το μόνο που διαφέρει είναι το κατά πόσο αξίζει η κάθε επιλογή και πόσο πραγματικά προσφέρει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ ωραία, ειλικρινά, η συζήτησή σας, εκτός θέματος πάντως.

 

Το κόλλημα και ο φανατισμός δεν συνδέονται με το πολύ ή το λίγο, το φτηνό ή το ακριβό gear. Δεν έχουν καν να κάνουν με την αξία του προϊόντος, αλλά βέβαια βοηθάει αν κάνει τη δουλειά του. ;)

 

Παρεμπιπτόντως το παράδειγμα της Εύης με τις θρησκείες/φιλοσοφίες (Εύη, να τις προσέχεις αυτές τις δύο κοπέλες, νομίζω δεν έχουν καλό σκοπό...), δεν διαφέρει κατά τη γνώμη μου, στα πλαίσια της κοινωνιολογικής μελέτης με αυτό που εξετάζει το παρόν νήμα.

 

Γιατί και εδώ έχουμε μια μορφή (α) φετίχ, τοτέμ ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε και (β) έχουμε (συχνά) το φαινόμενο που παρατηρείται σε πολλές θρησκείες, δηλ. τη δυναμική μετατροπή μιας ιδέας αρχικά για γέλια, σε ατράνταχτο θεσμό. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βρεθεί ο ΠΡΩΤΟΣ οπαδός. Μετά τα πράγματα είναι αρκετά απλούστερα, και κινούνται με γεωμετρική πρόοδο.

 

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στη θρησκεία της Ιπτάμενης Κατσαρόλας (για όσους διαβάζουν SciFi) και στις (σήμερα) διαδεδομένες θρησκείες, είναι πως οι τελευταίες ενεργοποιούν ευαίσθητες συναισθηματικά, ψυχολογικά και κοινωνικά χορδές της ανθρώπινης φύσης. 

 

Να υπενθυμίσω, επειδή ειπώθηκε μερικές σελίδες πριν, ότι οι ομάδες ΔΕΝ αποτελούνται από άτομα. Αποτελούνται από ΜΕΛΗ της ομάδας. Όταν εισέρχεσαι σε μια ομάδα, η πρώτη (ασυνείδητη ή μη) απόφαση που παίρνεις, είναι να αφήσεις το μέγιστο ποσοστό της ατομικότητάς σου έξω από την πόρτα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα λεγα παρε μια πρωτη γευση αποψη απο αυτα που αναφερει ο καθενας σε καθε τομεα(μουσικο) αλλα την τελικη επιλογη αφειλουν να την εχουν η τσεπη σου τα χερια και τα αυτια σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιασδήποτε μορφής οπαδισμού σε εμποδίζει να δεις την αλήθεια στο 100% γιατί σε κάποιο ποσοστό αυτό που πιστεύεις θα είναι η αλήθεια, αλλά τι γινεται με το υπόλοιπο που το χάνεις υπερασπίζοντας συνήθως κάτι που σε είχε βγάλει ασπροπρόσωπο κάποτε η το αντίθετο και χάνεις την πραγματικότητα???

εννοείται ότι έχω πέσει θύμα του οπαδιμού μου μερικές φορές όπως οι πάντες....το θέμα είναι να το πάρεις κάποια στιγμή χαμπάρι για να μπορείς να το ελέγχεις και να διαμορφώνεις την αποψη σου ή όχι ξέροντας και αναφέροντας το στους συνομιλητες σου ότι πχ αυτή ειναι η καλύτερη κιθάρα αλλά ειμαι κολλήμενος με την συγκεκριμένη μάρκα οπότε ρώτα και αλλού.

το να εισαι οπαδός δεν ειναι κακό αν

α) ειναι εις γνώση σου (υπέρ/κατά)

β) το αναφέρεις στους άλλους

 

και κάτι για το θέμα σπουδαγμένος / αυτοδίδαχτος.

εγώ συμφωνα με τα λεγόμενα ειμαι αυτοδίδαχτος αλλα..........δεν ειμαι.

απο την στιγμή που έχω δει dvd εκμάθησης, έχω διαβάσει, εχω ακούσει δεν ειμαι αυτοδίδαχτος.

Αυτοδίδαχτος ειναι αυτός που πήρε μια κιθάρα - δεν ανοιξε βιβλιο - δεν ειδε video - δεν ακουσε κανέναν ποτέ.

δεν νομίζω να μειναν πολλοί.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοδίδακτος είσαι, αφού δεν είχες δάσκαλο

 

αυτοδίδακτος =  μαθαίνω μόνος μου, χωρίς κάποιον να με διορθώνει στα λάθη μου

 

κι εσύ μόνος σου έμαθες, διαβάζοντας βιβλία ή βλέποντας βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου