Προς το περιεχόμενο

Gear και οπαδιλίκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ανεβάζω αυτό το θέμα στο "Guitars" αν και αφορά κατά την άποψή μου όλο το φάσμα του gear... χωρίς αμφιβολία όμως οι κιθαρίστες είμαστε οι χειρότεροι σ'αυτό τον τομέα.

 

Δεν σαν ενοχλεί ΚΑΠΩΣ κι'εσάς όταν διαβάζετε σε κάποιο θέμα δηλώσεις του τύπου "το ΧΧΧ εφφέ είναι το καλύτερο που υπάρχει, όλα τα άλλα είναι σκουπίδια", "αν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθάρα η μόνη επιλογή είναι η ΥΥΥ μάρκα, όλες οι άλλες είναι σκουπίδια", και άλλα ανάλογα?

 

Διάβαζα τώρα σε ξένα fora, με την αφορμή της ανακοίνωσης των νέων POD, τον τρόπο που οι χρήστες του Axe-Fx προσπαθούν να "υπερασπίσουν" το προϊόν που έχουν επιλέξει... σαν να είναι μέλος της οικογένειάς τους...  ::) Με έναν τρόπο που δείχνει λυπηρή ανασφάλεια, σνομπισμό και υστερική υπερβολή. ΕΥΤΥΧΩΣ σ'αυτό το forum τα παιδιά που έχουν Axe-Fx είναι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ ανθρώπων αλλά είναι και 2-3... φανταστείτε σε κάθε post που είχαμε για modelling μηχανήματα να είχαμε μισο-ειρωνικά, μισο-υπεροπτικά σχόλια για την υπεροχή του Fractal...

 

Σας ρωτώ: πως γίνεται ενήλικες άνθρωποι να ταυτίζονται τόσο πολύ με την επιλογή τους για μερικά κομμάτια ξύλο με χορδές πάνω, ή ένα κονσερβοκούτι με λυχνίες ή digital κυκλώματα? Γιατί το παίρνουμε τόσο προσωπικά? Είναι η ίδια πάθηση που μετατρέπει σε ηλίθια ζόμπυ σοβαρούς ανθρώπους, σε ό,τι αφορά στο ποδόσφαιρο?

 

Τα σχόλια σας παρακαλώ..  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομίζω έχει να κάνει με τον άνθρωπο γενικότερα και όχι με τον μουσικό. Η ίδια συμπεριφορά και όσον αφορά τα αμάξια, τις γκόμενες, τις ομάδες κ.ο.κ

 

ανασφάλεια είναι

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω έχει να κάνει με τον άνθρωπο γενικότερα και όχι με τον μουσικό. Η ίδια συμπεριφορά και όσον αφορά τα αμάξια, τις γκόμενες, τις ομάδες κ.ο.κ

 

ανασφάλεια είναι

 

Ακριβώς, συν το γεγονός ότι κυριαρχεί ειδικά εδώ η μέθοδος "φωνάζω ν'ακουστώ παραπάνω απ'τον άλλον". Βάλε μέσα και το ότι ο καθένας θέλει τα φράγκα που έριξε να είναι δικαιολογημένα (μέχρι αηδίας), ε δεν θέλει και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ψαξεις πολυ μακρια...Εδω μεσα αν ψαξεις θα βρεις ακριβως το ιδιο φαινομενο σε διαφορετικη μορφη...Ποσταρει καποιος κατι...καποιοι αλλοι που δεν συμφωνουν μ αυτο θα πεσουν πανω του σαν τα κορακια...Σε ενα Λαιβ να πας και παιζουν οι Α η οι Β καλοι μουσικοι αυτοματα απο κατω θα υπαρχουν 10 αλλοι χειροτεροι(συνηθως) να τους κραζουν και να τους κοιτανε στα δαχτυλα αγνωοντας παντελως την μουσικη και θελωντας μονο να τους κρινουν...Ακριβως το ιδιο πραγμα ισχυει κ εδω..Το Α η Β πεταλι ειναι μουφα και το δικο μου ειναι μακραν το καλυτερο...Γιατι?επειδη το εχω ΕΓΩ!!!Επειδη ΕΓΩ ειμαι οτι ποιο σημαντικο για ΜΕΝΑ...

αυτο το μονο αποτελεσμα που εχει ειναι να παραμεινει στασιμος ο Α η Β μουσικος στα ιδια πραγματα και να εχει μοναδικη του συντροφια το ΕΓΩ του...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ρωτώ: πως γίνεται ενήλικες άνθρωποι να ταυτίζονται τόσο πολύ με την επιλογή τους

 

η ωριμότητα έχει χαλαρή μόνο σχέση με την ηλικία

 

κολακεύω το μπλιμπλίκι μου =

κολακεύω την επιλογή που ΕΓΩ έκανα =

κολακεύω τον εαυτό μου =

ταΐζω τον εγωισμό μου και σκεπάζω τις ανασφάλειές μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην σκεφτούμε και τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ περιπτώσεις (δε μιλάω συγκεκριμένα αφου πλέον δε θυμάμαι παρά το οτι τις έχω συναντήσει) που κάποιος ευλογάει τα γένια του για το Α πράγμα που πήρε και μετα απο μερικούς μήνες το αλλάζει με αυτό που έκραζε πριν ;D ;D

 

τι τα θέλουμε, εντάξει, εμένα τουλάχιστον το φαινόμενο δε με πολυαπασχολεί, αρκεί ο εκάστοτε θερμός υποστηρικτής του (δικού του) αντικειμένου, να μη χαλάει την κουβέντα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες των περιπτώσεων το οπαδιλίκι εμφανίζεται στα ακριβά προιόντα. Γιατί; Γιατί ΙΜΗΟ αν αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι ξόδεψες ένα κάρο λεφτά, λεφτά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κάπου αλλού, σε κάτι που τελικά δεν είναι και τόσο σούπερ θα νιώσεις πολύ μαμάκας. Είναι περισσότερο θέμα ντροπής και παραδοχής ενός μεγάλου λάθους.

 

Βέβαια πάντα παίζει και η ημιμάθεια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περισσότερο θέμα ντροπής και παραδοχής ενός μεγάλου λάθους.

 

+1

 

αλοίμονο αν δώσω 500Ε για εφεδιέρα και γράψω πως είναι απλώς "αρκετά καλή"

 

αναγκαστικά θα γράψω πως είναι κορυφαία

 

για να πείσω πρώτα τον εαυτό μου (ότι δεν έκανα γκάφα)  και μετά όσους διαβάζουν

 

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ αλοίμονο αν πάρω φτηνή κιθάρα και γράψω πως είναι πολύ καλή, ακόμη κι αν το πιστεύω ακράδαντα. Ό,τι φτηνό πάρω, θα γράψω πως είναι "καλό για τα λεφτά του", μη γίνω και ρόμπα επαινώντας κιθάρα Jack & Danny... μια υπόληψη έχουμε...  :-\

 

μπαίνει μετά ο καρά-αρχάριος, διαβάζει λίγους μήνες, και κάποια στιγμή ανοίγει ποστ γράφοντας πως θέλει να ξεκινήσει με ένα χιλιάρικο για ενισχυτή και κιθάρα, σου λέει "παρακάτω είναι εντελώς ξεφτίλα"... όταν έχει πια πειστεί πως με 300Ε παίρνει κουπί κιθάρα ή τζιτζίκι ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες των περιπτώσεων το οπαδιλίκη εμφανίζεται στα ακριβά προιόντα. Γιατί; Γιατί ΙΜΗΟ αν αναγκαστείς να παραδεχτείς ότι ξόδεψες ένα κάρο λεφτά, λεφτά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κάπου αλλού, σε κάτι που τελικά δεν είναι και τόσο σούπερ θα νιώσεις πολύ μαμάκας. Είναι περισσότερο θέμα ντροπής και παραδοχής ενός μεγάλου λάθους.

 

Βέβαια πάντα παίζει και η ημιμάθεια.

 

Θα συμφωνησω απολυτα. Απλα πιστευω οτι εξ αρχης αυτες οι συζητησεις δεν εχουν νοημα. Δεν μπορεις να πεις οτι κατι ειναι καλυτερο απτο αλλο γιατι πολυ απλα ΟΛΑ στην μουσικη ειναι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ. Ειναι σαν να μαλωνεις με καποιον για το ποιο φαγητο ειναι το καλυτερο  :P Εκτος και αν ενα φαγητο το εχει φτιαξει σεφ και το αλλο το εχω φτιαξει εγω που δεν ξερω να μαγειρευω.

Ετσι λοιπον ΙΜΗΟ αν δεν υπαρχει τρελη διαφορα ποιοτητας [εκτος απο ακραιες περιπτωσεις] ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις πεταλια και ενισχυτες κλπ κλπ γιατι πολυ απλα παντα θα υπαρχει καποιος που θα γουσταρει αυτο που εσυ σιχενεσαι  :P

 

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου