Προς το περιεχόμενο

Best Metal Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει best metal bass, ούτε ΈΝΑ dream bass για όλους. Για μένα δεν υπάρχει καν metal bass. Αν σε βολεύει το jazz πάρε σβάρνα να δοκιμάζεις jazz μέχρι να βρείς κάτι που σε βολεύει. Αν σε βολεύει precision, το ίδιο. Γενικά, χωρίς παραπάνω πληροφορίες η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να βγείς να δοκιμάσεις ότι μπορείς και να πάρεις ότι σου κάθεται καλύτερα στα χέρια και στ'αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιας μπάντας τον ήχο του μπάσου γουστάρεις περισσότερο?

Είναι ο μόνος τρόπος να οδηγηθείς στο δικό σου Dream Bass για metal...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη εχω βολευτει με ενα Ibanez EDB600.

 

Εχω δοκιμασει διαφορα (οχι πολλα) και επειδη δεν το ψαχνω και ιδιαιτερα με το Internet θα ηθελα  να μου πειτε τι χρησιμοποιειτε εσεις και σε συνδιασμο με τι πεταλια/εφε γενικα.

 

Γενικα, για να γινω και ποιο κατανοητος, προσπαθω να ψαχτω λιγο με τον ηχο που βγαζω και ισως και με την αγορα ενος μπασσου καλυτερου απο αυτο.

 

Παιζω death και ψαχνω ακομα πιο επιβλητικο ηχο, με μεγαλο ογκο, καγκελωτο ;)

 

thx!

BassTard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο death πάντως δεν πολυπαίζουν εφφέ κλπ. Ένα περίεργο scooped EQ παίζει και η γνωστή τεχνική με τα δάχτυλα a la slap. Κατά τ'άλλα μάλλον για κανένα Spector σε κόβω.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Κατά τ'άλλα μάλλον για κανένα Spector σε κόβω....

 

Γενικά τα Spector αποτελούν πολύ καλή αλλά λίγο ακριβή λύση. Χρησιμοποιώ 2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και παίζω κλασσικό και power/prog metal...

 

To EDB600 είναι με το σώμα από λουθίτη?

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ομ και χ-μινορ..

 

και τα spectrom και τα warwick φαινονται και ομορφα και φανταζομαι, ετσι οπως τα βλεπω και κατασκευαστικα καλα. Απο τιμες δεν εχω δει ακομα και βεβαια (το πιο σημαντικο) δεν τα χω ακουσει.

 

θα θελα να ακουσω κι αλλες γνωμες/παρατηρησεις πανω στο θεμα γιατι εχω ψηθει να παρω ενα πιο καλο μπασσο και ισως και κανα πεταλακι εαν και εφοσον..

 

Μεχρι στιγμης δεν εχο χρησιμοποιησει πεταλια και πραγματικα στο θεμα πεταλια ειμαι ασχετος. Αλλα 8α με ενδιεφερε να δοκιμασω καποιο αν καποιος εχει χρησιμοποιησει κατι και το γουσταρει.

 

Βεβαια το μονο σιγουρο ειναι οτι μιλαω μονο για metal και εκει 8ελω να επικεντρωθω, σ'αυτους τους ηχους.

 

 

BassTard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα Spector αποτελούν πολύ καλή αλλά λίγο ακριβή λύση. Χρησιμοποιώ 2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και παίζω κλασσικό και power/prog metal...

 

To EDB600 είναι με το σώμα από λουθίτη?

 

αυτο ειναι ναι. ειναι ενα μπασσο που μπορεις να κανεις πολλα πραγματα, αλλα επειδη το χω και σαν ανθρωπος/μουσικος αναγκη (χεχεχε) θα θελα ενα κομματι το οποιο θα γουσταρω μονο που θα το βλεπω..ποσο μαλλον να το ακουο. πες μου αν θες για το Spector, κατ'αρχας οπτικα μου αρεσει πολυ.

BassTard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το συγκεκριμένο Ibanez πρέπει να ταιριάζει πολύ σε αυτό που ζητάς!

 

Εγώ χρησιμοποιώ ένα Rebop-4 DLX του 2004, είναι το bolt-on της ευρωπαϊκής σειράς, και ένα Rex-4, neck-through από Korea...

Αρχικά είχα ένα θέμα με τους EMG-HZ (οι πιο ουδέτεροι μαγνήτες που έχω παίξει ποτέ) και με την προ-ενίσχυση του Rebop αλλά τελικά δεν άλλαξα τίποτα... Αντίθετα αγόρασα και το Rex-4... Είναι πολύ αξιόλογα όργανα αλλά λίγο ακριβά! Στην ίδια τιμή κάποιος θα σου πει να προτιμήσεις ένα αμερικάνικο Fender, αλλά δεν θα συμφωνήσω σε καμία περίπτωση.

 

Γενικά γι'αυτό που θες ταιριάζουν αλλά να ξέρεις το μπράτσο τους δεν έχει καμία σχέση με του Ibanez είναι πολύ πιο γεμάτο...Εάν σου αρέσει το Spector στάνταρ θα σου αρέσει και το Streamer της Warwick (που ήταν αντίγραφο του κλασσικού NS-2)...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου