Προς το περιεχόμενο

Tι κανει επιτυχημενη μια μπαντα?


sixtrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει και ενα θεμα εδω αριστερα με τιτλο  singlecoil p-90.στο λεω γιατι ειναι το μοναδικο τοπικ που ξεχασες να μας προτρεψεις να παμε στα ξενα (ο καθενας τον καημο του ανεξαρτητα το θεμα)

 

και για να μεινω στο ζουμι

 

Το ζουμί είναι αυτό που λέω εγώ αγαπητέ μου.

Όσον αφορά τη προτροπή μου για τα ξένα, θεώρησε στο μέλλον ότι δεν αφορά εσένα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

 

Όλα τα άλλα, όπως και αν τα έχετε βαφτίσει, είναι απλά χάσιμο χρόνου και - στο τέλος - θα σας οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια στο να συχαθείτε τη μουσική και να μουτζώνεστε με μελιτζάνες στα δάκτυλα.

 

 

Θα παρακαλέσω -ειλικρινά- τέτοιου τύπου γενικεύσεις ν'αποφεύγονται ή τουλάχιστον ν'αποδίδονται σε προσωπικές εμπειρίες ή σε γνωστές σε σας περιπτώσεις. Είμαι σίγουρος πως αρκετοί δεν συμμερίζονται τις απόψεις σας και είναι νομίζω άδικο για τα νέα παιδιά που ονειρεύονται και φιλοδοξούν μελετώντας επίμονα κι επίπονα τη μουσική που αγαπούν.

Προσωπικά μιλώντας, ούτε τη μουσική σιχάθηκα -κάθε άλλο- ούτε μούντζωσα τον εαυτό μου ακόμη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλέσω -ειλικρινά- τέτοιου τύπου γενικεύσεις ν'αποφεύγονται ή τουλάχιστον ν'αποδίδονται σε προσωπικές εμπειρίες ή σε γνωστές σε σας περιπτώσεις. Είμαι σίγουρος πως αρκετοί δεν συμμερίζονται τις απόψεις σας και είναι νομίζω άδικο για τα νέα παιδιά που ονειρεύονται και φιλοδοξούν μελετώντας επίμονα κι επίπονα τη μουσική που αγαπούν.

Προσωπικά μιλώντας, ούτε τη μουσική σιχάθηκα -κάθε άλλο- ούτε μούντζωσα τον εαυτό μου ακόμη.

 

κ. Ζάϊκο, ήμουν βέβαιος ότι θα απαντήσετε λέγοντας περίπου αυτά, όχι διότι είμαι έξυπνος, αλλά διότι - όπως ξέρετε - είστε εξαίρεση. Δεν ξέρω μέσω ποιας διαδρομής, πόσης προσπάθειας, πόσου ζήλου, πόσης καλοτυχίας, πόσης θεϊκής εύνοιας, πόσης αγάπης και πόσου πάθους, αλλά κάνατε αυτό που ελάχιστοι έχουν καταφέρει: είστε εξαγώγιμος (ήτοι, η αξία σας έχει αναγνωριστεί στο εξωτερικό). Έχετε λοιπόν - ούτως ειπείν - διεθνή καριέρα, κάτι που εδώ μέσα λέγεται μόνο ως ανέκδοτο.

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί σας και θα παροτρύνω όσους μας διαβάζουν, αν κρίνουν ότι σας μοιάζουν, να αγνοήσουν το προηγούμενο ποστ μου. Κατά τα άλλα, σας ενημερώνω ότι αυτά που γράφω δεν αποτελούν προσωπική μου εμπειρία ή κατάληξη, διότι είχα το μυαλό να τα σκεφτώ και να τα υιοθετήσω στα 24, οπότε απέφυγα όλα τα δεινά και τα δυσάρεστα του να προσπαθεί κανείς να έχει μουσική καριέρα στην Ελλάδα.

 

Επίσης, σας προτείνω να δείτε ότι μιλάω/με για μπάντες. Ακόμη και η δική σας - με την αξιοσημείωτη πορεία της - τελικά άφησε ως απότοκο έναν επώνυμο: εσάς. Δε νομίζετε λοιπόν ότι πρέπει να επισημανθεί σε νέους αναγνώστες ότι η χώρα διάκειται εχθρικά σε αυτό που λέμε "μπάντα" διότι ακριβώς προτιμά περσόνες με ωραία περπατησιά, όπως η δική σας;

 

Φιλικά (παρά τον πληθυντικό ασφαλείας)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κ. Ζάϊκο, ήμουν βέβαιος ότι θα απαντήσετε λέγοντας περίπου αυτά, όχι διότι είμαι έξυπνος, αλλά διότι - όπως ξέρετε - είστε εξαίρεση. Δεν ξέρω μέσω ποιας διαδρομής, πόσης προσπάθειας, πόσου ζήλου, πόσης καλοτυχίας, πόσης θεϊκής εύνοιας, πόσης αγάπης και πόσου πάθους, αλλά κάνατε αυτό που ελάχιστοι έχουν καταφέρει: είστε εξαγώγιμος (ήτοι, η αξία σας έχει αναγνωριστεί στο εξωτερικό). Έχετε λοιπόν - ούτως ειπείν - διεθνή καριέρα, κάτι που εδώ μέσα λέγεται μόνο ως ανέκδοτο.

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί σας και θα παροτρύνω όσους μας διαβάζουν, αν κρίνουν ότι σας μοιάζουν, να αγνοήσουν το προηγούμενο ποστ μου. Κατά τα άλλα, σας ενημερώνω ότι αυτά που γράφω δεν αποτελούν προσωπική μου εμπειρία ή κατάληξη, διότι είχα το μυαλό να τα σκεφτώ και να τα υιοθετήσω στα 24, οπότε απέφυγα όλα τα δεινά και τα δυσάρεστα του να προσπαθεί κανείς να έχει μουσική καριέρα στην Ελλάδα.

 

Επίσης, σας προτείνω να δείτε ότι μιλάω/με για μπάντες. Ακόμη και η δική σας - με την αξιοσημείωτη πορεία της - τελικά άφησε ως απότοκο έναν επώνυμο: εσάς. Δε νομίζετε λοιπόν ότι πρέπει να επισημανθεί σε νέους αναγνώστες ότι η χώρα διάκειται εχθρικά σε αυτό που λέμε "μπάντα" διότι ακριβώς προτιμά περσόνες με ωραία περπατησιά, όπως η δική σας;

 

Φιλικά (παρά τον πληθυντικό ασφαλείας)

 

 

 

Υποκλίνομαι.

Δε φανταζόμουν καν πως θα καλύψετε με τόση πληρότητα το ζήτημα.

Επίσης δε θα είχα αντίρρηση για την κατάργηση του πληθυντικού ασφαλείας.

Έχω ορισμένες ενστάσεις για την τελευταία παράγραφο της απάντησης, αλλά στο σύνολο της η τοποθέτηση σου ;) με καλύπτει κι ευχαριστώ -αληθινά- που έκανες

τον κόπο. Δεκτές -και πολύτιμες- οι επισημάνσεις, ελεύθερα τα νεανικά όνειρα.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αυτό το thread είναι ΑΛΛΟ ΕΝΑ μεταμφιεσμένο thread επαγγελματικού προσανατολισμού

 

...+100000000!!!

 

Γι΄αυτόν ΑΚΡΙΒΩΣ το λόγο,απείχα από το συγκεκριμένο thread και περίμενα να δω ποιος καλός άνθρωπος θα το΄παιρνε (αν το έπαιρνε κάποιος) χαμπάρι...

 

Κάποια στιγμή(έστω και την ύστατη...),ορισμένοι -νεαροί κυρίως- πρέπει να αντιληφθούν-συνειδητοποιήσουν,ότι εάν βασίζουν το επαγγελματικό μέλλον τους στις γνώμες(εντός ή εκτός εισαγωγικών) που θα πάρουν από τα διάφορα μέλη(και εμού συμπεριλαμβανομένου),μετά από ένα thread που άρχισαν σε κάποιο forum(με όλο το σεβασμό στο forum καθώς και στα μέλη του),έ τότε είναι άξιοι της μοίρας τους...

 

 

 

Αυτη την επιτυχια μονο ξερω και εγω... ;D,οποτε διαβαστε ξανα αυτα που εγραψα... :)

 

+1000000

 

Επιτυχία=£,$,€ (διαλέγετε όποιο σας αρέσει περισσότερο...)

 

Όλα τ΄άλλα είναι ιστορίες για αρκούδες... 8) (...και φαλακρά φίδια...)

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...+100000000!!!

 

 

Επιτυχία=£,$,€ (διαλέγετε όποιο σας αρέσει περισσότερο...)

 

Όλα τ΄άλλα είναι ιστορίες για αρκούδες... 8) (...και φαλακρά φίδια...)

 

 

 

κυριε σ9φ και trolley

ειναι αξιοθαυμαστο το γεγονος οτι βλεπετε παντου δρακους

το ερωτημα ηταν απλο.τι κανει επιτυχημενη μια μπαντα

 

αν εσεις,εγω ή καποιοι εκατονταδες ακομα δεν καταφεραμε να επιτυχουμε δε μας φταιει ουτε η ελλαδα ουτε το αδικο το συστημα.ισως δεν ειχαμε τοσο ταλεντο βρε αδερφε,η τοση επιμονη και θεληση  ή την τυχη.

 

αφηστε τους αφορισμους και τα αποφθεγματα του στυλ στοχος ειναι τα λεφτα,διοτι και εμετικα ειναι και δε συμβαδιζουν θελω να πιστευω με την κουλτουρα του φορουμ(ελπιζω δηλαδη)

 

ο κυριος ez δεν ειναι εξαιρεση.ειναι ενας απο τους αρκετους ταλαντουχους-τυχερους -δουλευταραδες που μας κανουν περηφανους και εκτος.

 

τελος εννοειται οτι κανενας δεν περιμενει εμενα εσενα η τον αλλον να τον χαιδεψουμε με γλυκα λογακια μεσα σε ενα φορουμ ,για να τα παρατησει ολα και να γινει μουσικο φαινομενο και να κατακτησει μια θεση σε hall of fame

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριε S9F και trolley

ειναι αξιοθαυμαστο το γεγονος οτι βλεπετε παντου δρακους

 

Εσύ δεν τους βλέπεις..?

 

 

το ερωτημα ηταν απλο.τι κανει επιτυχημενη μια μπαντα

 

Και σ΄αυτό ακριβώς απαντήσαμε...

(δεν κάνω το δικηγόρο του SF ή του trolley,αλλά αυτό -φαντάζομαι- θα σου έλεγαν και εκείνοι...)

 

 

αν εσεις,εγω ή καποιοι εκατονταδες ακομα δεν καταφεραμε να επιτυχουμε δε μας φταιει ουτε η ελλαδα ουτε το αδικο το συστημα.ισως δεν ειχαμε τοσο ταλεντο βρε αδερφε,η τοση επιμονη και θεληση  ή την τυχη.

 

Γιατί,ανέφερα πουθενά οτί είχα την ψευδαίσθηση οτί θα γινόμουν...Rock Star?(και τελικά απέτυχα?)

 

 

κυριε S9F και trolley

 

αφηστε τους αφορισμους και τα αποφθεγματα του στυλ στοχος ειναι τα λεφτα,διοτι και εμετικα ειναι και δε συμβαδιζουν θελω να πιστευω με την κουλτουρα του φορουμ(ελπιζω δηλαδη)

 

 

Από παλαιότερο post μου...

 

Δεν είναι καθόλου κακό να έχεις πολλά λεφτά.Το (πολύ) κακό είναι να μην έχεις(μία τουλάχιστον στοιχειώδη) αυτογνωσία και την ικανότητα να εκτιμήσεις και να διαχειριστείς την (ευχάριστη) κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι...

 

 

doctor...δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν με σένα:

 

1.Ή είσαι συνειδητά και λόγω "αρχής" ονειροπόλος,δηλαδή -με άλλα λόγια- επιλέγεις να... αεροβατείς με απόλυτη επίγνωση του τι κινδύνους ενέχει μία τέτοια κατάσταση (που σ΄αυτή την περίπτωση ,ειλικρινά στο λέω, σε θαυμάζω!)

 

ή

 

2.Δεν ξέρεις τι σου γίνεται,ούτε που πάν τα τέσσερα και ζείς...το μύθο σου στην Ελλάδα... ::)  (το πιό πιθανό σενάριο,χωρίς παρεξήγηση... :))

 

 

Τουλάχιστον...φρόντιζε να αλλάζεις πλευρό που και που,γιατί σε διαφορετική περίπτωση όταν θα ξυπνήσεις...θα σαι ΠΟΛΥ "πιασμένος"... ;)

 

Και μια φιλική συμβουλή...Να ΤΡΕΜΕΙΣ τους ανθρώπους που σου λένε οτί ενδιαφέρονται για οτιδήποτε άλλο εκτός απο τα λεφτά...Συνήθως(όχι πάντα,δεν θέλω να είμαι απόλυτος),είναι το ΜΟΝΟ που τους ενδιαφέρει και είναι οι πιο άπληστοι που θα σκότωναν και τη μάνα τους για μία βαλίτσα με το "κατάλληλο" ποσό... ;)

 

ΜΗΝ με παρεξηγήσεις,φιλικά στα λέω όλα αυτα.ΔΕΝ συμφωνώ,ούτε μ΄αρέσει που αυτή η πανέμορφη και με ΛΑΜΠΡΗ ιστορία και πολιτισμό χώρα κατήντησε ένα...μπουρδέλο.(βέβαια τώρα αδικώ τα μπουρδέλα,γιατί τουλάχιστον σ΄αυτά επικρατεί ΑΠΟΛΥΤΗ οργάνωση και τάξη  ;),αλλά κομμάτια να γίνει...)

 

 

Ναι,ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι καλοι ντραμμερ των ΗΠΑ θα συρρευσουν στην Ελλαδα για να ζησουν το ονειρο του ελληνα ροκ σταρ..... ;D

 

ΕΓΡΑΨΕΣ... ;D

 

 

Ειδαλλιώς, και αν σας παίρνει (που δε σας παίρνει)

 

;)

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κ. Ζάϊκο, ήμουν βέβαιος ότι θα απαντήσετε λέγοντας περίπου αυτά, όχι διότι είμαι έξυπνος, αλλά διότι - όπως ξέρετε - είστε εξαίρεση. Δεν ξέρω μέσω ποιας διαδρομής, πόσης προσπάθειας, πόσου ζήλου, πόσης καλοτυχίας, πόσης θεϊκής εύνοιας, πόσης αγάπης και πόσου πάθους, αλλά κάνατε αυτό που ελάχιστοι έχουν καταφέρει: είστε εξαγώγιμος (ήτοι, η αξία σας έχει αναγνωριστεί στο εξωτερικό). Έχετε λοιπόν - ούτως ειπείν - διεθνή καριέρα, κάτι που εδώ μέσα λέγεται μόνο ως ανέκδοτο.

Να σχολιάσω κι εγώ κάτι, αν και δε διαφωνώ ούτε με τον φίλο ΑΪ (και κατ'ουδένα λόγο δε νομίζω ότι εσείς και ο ΣΦ μου την πέφτετε... :)), ούτε βέβαια με τον κ. Ζαϊκο, με τον οποίο βρίσκω ότι σύμφωνώ όλο και πιο πολύ, παρά την εντελώς διαφορετική αισθητική στη μουσική μας!

 

Το ερώτημα για εμένα στην παραπάνω παράγραφο είναι η εξής:

 

Είναι ο κ. Ζαΐκος η εξαίρεση; Ή εγώ που κάποιες φορές μου το λέτε. Και αν ναι, ΠΟΥ ακριβώς είναι το θέμα και γιατί υπάρχουν άνθρωποι που είναι εξαιρέσεις;

 

Γιατί αρνούμε να θεωρήσω ότι η ζωή του όποιου είναι θέμα τύχης, ή γνωστών (μόνο), ή θεϊκής εύνοιας, κλπ. Προσπάθειας ναι, ζήλου ναι, γονέων ναι, αλλά δεν είμαστε παρατημένοι στην μοίρα/τύχη και μόνον οι εξαιρέσεις τα καταφέρνουν ενώ εμείς δε θα τα καταφέρουμε. Θέλει να κουνήσουμε παραπάνω από το δαχτυλάκι μας για να γίνει κάτι.

 

Και φυσικά, διάβασα και τις άλλες παραγράφους σας κ. Αΐ και καταλαβαίνεται, ελπίζω ότι δεν πάει για εσάς το σχόλιο αλλά γενικά προς όλους.

 

Τώρα βέβαια, να πω επίσης ότι να ονειρεύεται κανείς καρίερα με ροκ μπάντα στην Ελλάδα είναι αστείο. Το ξαναλέω δεν είμαι τρελός! Αλλά τα παραπάνω ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω που ειδατε να αναφερεται το ΡΟΚ μπαντα?

 

Το ερωτημα ειναι

 

Tι κανει επιτυχημενη μια μπαντα?

 

οχι τι κανει επιτυχημενη μια ΡΟΚ μπαντα.

 

Ακολουθηστε λοιπον τη συνταγη μου και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην πετυχετε,το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολη συνταγη.

 

Τώρα βέβαια, να πω επίσης ότι να ονειρεύεται κανείς καρίερα με ροκ μπάντα στην Ελλάδα είναι αστείο. Το ξαναλέω δεν είμαι τρελός! Αλλά τα παραπάνω ισχύουν.

 

this goes w/o saying φυσικα,ακομα και τα μελη των πιο "πετυχημενων" ροκ μπαντων στην Ελλαδα εκαναν/κανουν πρωϊνες δουλειες (η απλα ειχαν/εχουν λεφτα απο τους γονεις τους). 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι κάπως δύσκολο να μελετηθεί γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων, μια ζωή δεν φτάνει για να αφιερώσεις στη μουσική (και κατά συνέπεια στην μπάντα σου) και να μπορεσεις ανα πάσα στιγμή να το γυρίσεις σε κάποιο άλλο επάγγελμα.

 

Το κακό είναι οτι τέτοιες ρισκαδόρικες αποφάσεις πρέπει να παίρνονται νωρίς και στην ηλικία που πρέπει να παρθουν, ειδικά στις μέρες μας, λίγοι είναι ανεξάρτητοι και πολλοί κατευθύνονται απο τους γονείς τους, οι οποίοι δεν μπορουν να καταλάβουν το ταλέντο, την όρεξη και επίσης είναι κατά του ρίσκου.

 

Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις.

 

Προσωπικά πιστεύω πως ειδικά τώρα, η επαγγελματική αποκατάσταση ενός μουσικού, δεν εμπεριέχει περισσότερο ρίσκο απο αυτήν ενός μηχανικού πχ, οπότε αν είσαι καλός, αν το κυνηγήσεις, αν έχεις κάτι διαφορετικό και καινούριο να πεις σαν καλλιτέχνης, είναι σχεδόν σίγουρο οτι αργά ή γρήγορα θα μπορείς να βρεθεις σε μια επιτυχημένη μπάντα.

 

μπορεί οπως λέει κ ο SF να χρειαστεί να κάνεις και κανένα ιδιαίτερο, ή να πας και κανένα νυχτοκάματο, ή ό,τι άλλο συμπληρωματικό, αλλά την μπάντα θα την έχεις φτιάξει ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου