Προς το περιεχόμενο

Tι κανει επιτυχημενη μια μπαντα?


sixtrip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λες και δεν το ξέρεις - η τιμιότητα δεν έχει καμία σχέση με την επιτυχία,

 

 

Εξαρτάτε ,πάλι, το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τον όρο επιτυχία  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πάντα είναι θέμα προοπτικής. Τελικά χρειαζόμαστε τόση βοήθεια, ώστε να μην μπορούμε να δώσουμε... ένα ποτήρι νερό (και καλά...);

 

ΣΦ (και ΑΪ): Πάω στοίχημα ότι μπορεί ο καθένας μας να βοηθήσει αν το θελήσει. Απλά είμαστε μαθημένοι στα λούσα και χάνουμε την μπάλα! (και πάλι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν λέω ότι πάμε καλά, ή τέλεια, ή ότι έξω είναι χειρότερα, αλλά σε άμεση σύγκριση με χώρες της Αφρικής (πχ), ή Ασίας, είμαστε εξαιρετικά καλά. Για ισορροπία το έφερα έτσι. Για να μη γκρινιάζουμε συνέχεια).

 

ΥΓ: Η τιμιότητα μετράει, γιατι μετράει στις σχέσεις. Νομίζω...

 

Νικόλα, να σου πω φίλε γιατί απάντησα στο αν θα βοηθήσουμε ποτέ τις χώρες του τρίτου κόσμου; Όχι για να βρω άλλη μία ευκαιρία για να τα χώσω μαζί με τον SF όπως ίσως νόμισες, αλλά διότι ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ (η απάντησή μου) με το THREAD.

 

Οι μπάντες (αυτές που γνώρισα εγώ τουλάχιστον, στη νεότητά μου) ήταν φωλιές ανικάνων, ασυντόνιστων και τεμπέληδων ανθρώπων που δεν ήθελαν να προσφέρουν (στη μουσική ή στα άλλα μέλη) αλλά να πάρουν (από τη μουσική και τα άλλα μέλη) και να κρύψουν το ότι μόνοι τους δεν μπορούσαν ούτε να βοηθήσουν τον εαυτό τους.

 

Είμαι σαφής ή να συνεχίσω και να φτάσουμε τις 130 σελίδες....;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι θέμα προοπτικής. Τελικά χρειαζόμαστε τόση βοήθεια, ώστε να μην μπορούμε να δώσουμε... ένα ποτήρι νερό (και καλά...);

 

ΣΦ (και ΑΪ): Πάω στοίχημα ότι μπορεί ο καθένας μας να βοηθήσει αν το θελήσει. Απλά είμαστε μαθημένοι στα λούσα και χάνουμε την μπάλα! (και πάλι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν λέω ότι πάμε καλά, ή τέλεια, ή ότι έξω είναι χειρότερα, αλλά σε άμεση σύγκριση με χώρες της Αφρικής (πχ), ή Ασίας, είμαστε εξαιρετικά καλά. Για ισορροπία το έφερα έτσι. Για να μη γκρινιάζουμε συνέχεια).

 

ΥΓ: Η τιμιότητα μετράει, γιατι μετράει στις σχέσεις. Νομίζω...

 

θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες επ'αυτου αλλα θα ξεφυγουμε απο το θεμα,παντως σκεψου μηπως και πρωτα απο ολα πρεπει να βοηθησουν και οι ΙΔΙΟΙ τους εαυτους τους πρωτα (οι ελαχιστες αφρικανικες χωρες που οι κατοικοι τους το εκαναν ευημερουν,δεν ειναι τυχαιο αυτο)

 

 

Οι μπάντες (αυτές που γνώρισα εγώ τουλάχιστον, στη νεότητά μου) ήταν φωλιές ανικάνων, ασυντόνιστων και τεμπέληδων ανθρώπων που δεν ήθελαν να προσφέρουν (στη μουσική ή στα άλλα μέλη) αλλά να πάρουν (από τη μουσική και τα άλλα μέλη) και να κρύψουν το ότι μόνοι τους δεν μπορούσαν ούτε να βοηθήσουν τον εαυτό τους.

 

+1000

 

μολις περιεγραψες τον λογο για τον οποιο ο ορος "ελληνικη μπαντα" ειναι συνηθως ενα κακο ανεκδοτο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να ριξω λαδι στη φωτια απο τα ξυλα της @Evilnye ,αφου ξερετε την επιτυχια γιατι δε κανετε κατι?ή ειναι εκτος πλανων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να ριξω λαδι στη φωτια απο τα ξυλα της @Evilnye ,αφου ξερετε την επιτυχια γιατι δε κανετε κατι?ή ειναι εκτος πλανων?

 

Η επιτυχία είναι αποτέλεσμα συνιστωσών που μπορεί να μην είναι διαθέσιμες φίλε.

Και εγώ ξέρω να φτιάχνω θαυμάσιο γαλακτομπούρεκο, αλλά αν είμαι κάπου που δεν υπάρχει καλό γάλα... δε γίνεται.

 

Π.χ. για αιώνες, στην Ελλάδα δεν υπήρχαν καλοί ντράμερς. Άντε τώρα εσύ να φτιάξεις ροκ μπάντα χωρίς καλό ντράμερ ή (ακόμη χειρότερα) φανκ μπάντα.

 

Για να αξιολογήσεις αν αυτά που σου προτείνουν είναι σωστά, δες απλά για το κατά πόσον μουσικά σχήματα που έχουν αυτά τα συστατικά (σε οποιοδήποτε βαθμό) είναι πιο επιτυχημένα από 'σένα - και θα έχεις την απάντησή σου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία είναι αποτέλεσμα συνιστωσών που μπορεί να μην είναι διαθέσιμες φίλε.

Και εγώ ξέρω να φτιάχνω θαυμάσιο γαλακτομπούρεκο, αλλά αν είμαι κάπου που δεν υπάρχει καλό γάλα... δε γίνεται.

 

 

+ 1 (τιμιότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία είναι αποτέλεσμα συνιστωσών που μπορεί να μην είναι διαθέσιμες φίλε.

Και εγώ ξέρω να φτιάχνω θαυμάσιο γαλακτομπούρεκο, αλλά αν είμαι κάπου που δεν υπάρχει καλό γάλα... δε γίνεται.

Ε καλα δε ζουμε στο μεσαιωνα.Μπορεις να φερεις καλο μιλκ ή να πας καπου που έχει καλό μιλκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να φερεις καλο μιλκ

 

 

Ναι,ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι καλοι ντραμμερ των ΗΠΑ θα συρρευσουν στην Ελλαδα για να ζησουν το ονειρο του ελληνα ροκ σταρ..... ;D

 

 

ή να πας καπου που έχει καλό μιλκ

 

ναι αλλα εκει που θα πας μπορει να μην τους αρεσει το...γαλακτομπουρεκο σου.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου κάνει εντύπωση πόσο πολλοί συνδέουν την επιτυχία μιας μπάντας με τα φράγκα, ακόμα και για κονέ διάβασα κάπου...

 

Τέλος πάντων τα αξιακό σύστημα του καθένος ορίζει τι σημαίνει επιτυχία. Άρα σίγουρα μια μπάντα είναι επιτυχημένη για τα μέλη της όταν αυτές οι αξίες είναι κοινές και εκπληρώνονται μέσα από αυτή. Για άλλες μπάντες θα είναι τα φράγκα, για άλλες οι γκόμενες (μην ξεχνάμε τον Φρόυντ), για άλλες καθ' αυτό το μουσικό αποτέλεσμα, για άλλες η αναγνώριση από το ευρύ κοινό, για άλλες οι συναυλίες στο ολυμιπιακό στάδιο και για άλλες  οι μπύρες μετά την πρόβα.

 

Να απαντήσω λοιπόν για μένα, στο Thread σε δύο μέρη.

 

α. Τι κάνει επιτυχημένη μια μπάντα στην Ελλάδα, το Λουξεμβούργο ή τη Γουαδελούπη.

 

Όλα τα μέλη να αντιμετωπίζουν εξ αρχής τη μουσική ως τέχνη χωρίς επαγγελματική προοπτική και απελευθερωμένοι να κάνουν αυτό που γουστάρουν ακριβώς. Να μην περιμένουν να πιαστούν από την πρώτη ευκαιρία, να μην αντιμετωπίζουν την κατάσταση με διάθεση αριβιστικη γενικότερα. Στο τέλος της ημέρας να περνάνε όλοι καλά και όλα τα μέλη της να κάνουν αυτό που τους γεμίζει και τους εκφράζει.

 

β. Τι κάνει επιτυχημένη μια μπάντα στην Αμερική ή το Αγγλία.

 

Όλα όσα ανέφερα παραπάνω με τη διαφορά ότι σαν κατάληξη της προσπάθειας τα μέλη της καταφέρνουν να ζούν από αυτήν την ενασχόληση, έχωντας την μελύτερη δυνατή απήχηση στο κοινό που τους ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου