Προς το περιεχόμενο

αγορα καμπινας 2χ12 η 4χ12 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια η γνωμη σας για engl 2x12 την ορθια με v60?

γνωριζεται αν η orange 2x12 εχει στερεοφωνικη εισοδο γιατι θελω να την παντρεψω με marshall 20-20..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δεν κάνουν για συναυλία στο Maracana?

 

Tα watt του ηχείου ουδεμία σχέση με τα db έχουν. Αυτό λέγεται sensitivity για να μαθαίνεις και να μην εκτίθεσαι με ειρωνίες. Τα watt είναι η ισχύς που αντέχει το ηχείο.

 

Διάβασε ξανά το post του ανθρώπου και το δικό μου και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληmερα...

 

συντομα θα αγορασω εναν bugera 6260 και θα ηθελα να αγορασω πακετο και μια καμπινα... θα ηθελα να παιζω στο σπιτι κυριως , που και που στο στουντιο και σε κανενα λαιβ... δεν θελω να υπολοιπεται στο στουντιο επειδη θα παιζω που και που...

οποτε δεν ξρω αν χρειαζομαι 2χ12 η 4χ12 .

Τι να σου πώ τώρα??Αφού εσύ τα ξέρεις όλα...Προτεινέ του και full stack για το υπνοδωμάτιο...

Εγώ έχω τον 6260 ΣΠΙΤΙ μου και παίζω μ αυτό μια χαρά...και στα live αυτό πέρνω..

http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz112a_haze.htm

Τώρα εσύ πάρε τα Ohm σου τις αντιστάσεις σου και τα db σου και παίξε τον αμπελοφιλόσοφο σε άλλο πιτσιρίκο...Δεν περιγράφω άλλο  :-X

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απορρίπτεις την 4χ12...  Έχω μια  angled Ashdown 4x12 made in england με τα celestion g12t100's (400W σύνολικά) και μία 2χ12 Μαρσαλ 1936. Για metal η 4x12 κερδίζει χαλαρότατα, σε οποιαδήποτε ένταση. Η 2χ12 ακούγεται ψόφια μπροστά στον όγκο και το headroom της 4χ12.

Για μένα δεν υπάρχει δίλημμα για τους ήχους που ζητάς. Και από την προσωπική μου εμπειρία, οι angled καμπίνες ακούγονται καλύτερα σε εντάσεις σπιτιού, λόγω της κατευθυντικότητας των μεγαφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτεί λίγο... Γενικά βάσει τις λογικής ότι μπορεί να μην ταίριαξει ο ενυσχητησ με την καμπίνα την ΗΒ τότε μήπως να πάρω την αντίστοιχη καμπίνα bugera που έχει το σετ. Με αυτην λογικα θα ταίριαξει ... Για πείτε για πείτε... Τον 6260 τον εχω ακούσει στο νετ αφού στην ελλάδα δεν τον εχω βρει κάπου. Όσο για το κόμπο θα ήθελα κάτι σε κεφάλι ώστε να το μεταφέρω στο στούντιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προτεινε μου και καμια... γιατι ειναι λιγο δυκολο να παρω το ενυσχητη αγκαλια και να παω στα μαγαζια... ασε που και οι αλληνες μαγαζατορες ειναι λιγο δυσκολοι... ασε που δεν εχουν και καμπινες και αν εχουν θα ειναι της πλακας...

 

λοιπον ενας συναδελφος απο το φορουμ μου ειχε προτεινει αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

 

εγω ειδα κι αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

 

 

και τελος αυτες τις 2

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Cabinets-2x12-/Marshall-MR1936-2x12-Box-2x16-OHM-or-1-x-8-OHM/art-GIT0002227-000

 

 

και

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Marshall-MR-1936-V-2x12-Cabinet-140-Watt-mono/stereo/art-GIT0009502-000?recId=6783e9b2-2b32-48f9-b64d-e16f5609a639

 

η τελευταια ειναι τοσο καλη οσο λεει ? ξεφευγει αρκετα περισοοτερο για την κουβεντα την εβαλα...

 

απο αυτες που εβαλα , ταιριαζουν με τον ενυσχητη που θα παρω σε βατ , τασεις ρευματα κτλ ?

 

 

Τις πρώτες δύο (harley benton,framus),δεν τις έχω δοκιμάσει,οπότε θα ήταν ανεύθυνο να σου πω το οτιδήποτε.

 

Επειδή,όμως,έχω δοκιμάσει και έχω σχεδόν τα πάντα από Marshall και με βάση τα κριτήριά σου,σου προτείνω ανεπιφύλακτα την 1936 Vintage...(και ΜΗΝ σε ξεγελάει ο όρος Vintage,μιά χαρά κάνει για metal 8))

 

Αλλά επαναλαμβάνω,πήγαινε και ΔΟΚΙΜΑΣΕ τες ΟΛΕΣ και δες τι κάνει "κλίκ" στα ΔΙΚΑ ΣΟΥ αφτιά...Ο γράφων και όλοι οι άλλοι μπορεί να γράφουμε ότι "μας κατέβει",αλλά μόνος σου -τελικά - θα πρέπει να επιλέξεις.

 

[και να θυμάσαι οτί το "ταξίδι" είναι (σχεδόν πάντα),ΠΙΟ ενδιαφέρον από την "Ιθάκη"... ;)]

 

 

ασε που και οι αλληνες μαγαζατορες ειναι λιγο δυσκολοι...

 

Γι΄αυτό τους έφαγε το μαύρο φίδι... ;)

 

 

 

***Τα original Vintage 30s ΔΕΝ είναι 30Watt.Είναι 70Watt.Έχω διαπιστώσει οτί πολλοί(ακόμα ΚΑΙ έμπειροι τεχνικοί...) μπερδεύονται(κυρίως λόγω των Greenback G12M-25,που ΟΝΤΩΣ είναι 25Watt) και δημιουργείται σύγχυση και τελικά παραπληροφόρηση***  

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να βρω να τις δοκιμάσω όλες αυτές ; ας πούμε την ΗΒ αποκλείεται να την βρω κάπου. Άντε την μάρσαλ κάπου θα την βρω... Τελικά η ΗΒ από άποψη βατ και ομ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ταιριάζει με τον bugera η θα γίνει καμία έκρηξη... Πάντως την 1936 θα την τσεκαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να σου πώ τώρα??Αφού εσύ τα ξέρεις όλα...Προτεινέ του και full stack για το υπνοδωμάτιο...

Εγώ έχω τον 6260 ΣΠΙΤΙ μου και παίζω μ αυτό μια χαρά...και στα live αυτό πέρνω..

http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz112a_haze.htm

Τώρα εσύ πάρε τα Ohm σου τις αντιστάσεις σου και τα db σου και παίξε τον αμπελοφιλόσοφο σε άλλο πιτσιρίκο...Δεν περιγράφω άλλο  :-X

 

Eκτός από άσχετος, για την ηλικία σου είσαι και αυθάδης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην τσακώθητε τώρα. Δεν έχει νόημα. Εχω γενέθλια σε λίγες μέρες και το θέμα είναι να βρω κάτι να μου κάνω δώρο. Μην χαλιεστε τσάμπα. Εχω καταλήξει σε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα χάρη σε εσάς. Εναι η ΗΒ η μια επιλογή που είναι και φθηνή και κατά πάσα πιθανότητα καλή επιλογή αλλά δεν ξέρω αν αντέχει τα 120 βατ του ενυσχητη και είναι και η μάρσαλ που σίγουρα είναι καλύτερη και έχει και διπλή τιμή αλλά πάλι δεν ξέρω αν αντέχει τα 120 βατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός από άσχετος, για την ηλικία σου είσαι και αυθάδης.

Τry Harder....Γιατί από επιχειρήματα δεν σε κόβω..πάλι για ντεσιμπέλια για βάτια και χεντρούμια και κάνα βιντεάκι από κανά youtube που σου είπαν οι του noiz θα πείς πάλι...

Άρη πάρε την benton γτ αγόρι μου τα 120w δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις ποτέ...ούτε σπίτι ούτε σε studio ούτε πουθενά...Σου μιλάει κάτοχος Bugera όχι youtubas.....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου