Προς το περιεχόμενο

guitar amp emulators


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως και εχει να κανει μονο με το latency και οπως προειπα ειναι μια προσωρινη λυση για να μπορει να παιζει ο φιλος με τα προγραμματα χωρις να εχει καθιστεριση οταν παιζει καρφι στο pc.Αυτο και τιποτα παραπανω.To θεμα ποιοτητας ηχου ειναι σαφως διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια με μπερδεψατε λιγο...

 

με το Behringer UCG-102 USB Sound Card για να συνδεσω τη κιθαρα και ενα απο τα emulators που συζητησαμε υπαρχει πιθανοτητα να εχω χαλια ηχο? Γιατι ειμαι ετοιμος να παω να το παρω... Οταν λεω χαλια εννοω  τον συγκρινω με αυτον που ακουω απο τα demos και διαφορα βιντεο που δοκιμαζουν πχ το amplitube 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, θα είσαι ενταξει

 

Οκ εξαλλου δεν εχω σκοπο να βασισω εξ ολοκληρου τον ηχο μου στα emulators καθως εχω εναν laney lc 30 II αλλα οσοι γνωριζουν αυτον τον ενισχυτη υστερει στα hi gains, (και εχοντας δοκιμασει πολλα πεταλακια, διαπιστωσα οτι μαλλον χρειαζομαι διαφορετικο ενισχυτη-αλλα χρηματα προς το παρων δεν υπαρχουν) γιαυτο και ηθελα να χρησιμοποιησω ενα προγραμματακι να δοκιμασω μερικα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να δίνει ο φίλος χρήματα για ημίμετρα, δηλαδή για εξοπλισμό που θα κάνει μεν τυπικά τη δουλειά του, αλλά θα υπολείπεται σε ποιότητα. Χρειάζεται μία αξιοπρεπή κάρτα ήχου με σύνδεση Hi-Z (δηλαδή επιπέδου σήματος κιθάρας/μπάσου). Επιλογές υπάρχουν πολλές εκεί έξω.

 

Επίσης, όσον αφορά το πρόγραμμα των προσομειώσεων, αν και δεν είμαι κιθαρίστας, έχω ακούσει και δοκιμάσει με φίλο κιθαρίστα τόσο το Pod Farm, όσο και το Amplitube 3. Νομίζω το δεύτερο είναι μακράν καλύτερο σε ποιότητα και ποικιλία. Με λίγα λόγια αξίζει σαν αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το Line 6 studio ux1 τελικα και σε συνεργασια με το amplitube 3 βρηκα οτι ακριβως χρειαζομουν απο ηχο...

 

Δεν το πιστευα οτι θα εχει τοση φοβερη ποιοτητα ηχου ενα τετοιο προγραμμα... Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν μπορουν να αγορασουν εναν bogner η mesa boogie για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το Line 6 studio ux1 τελικα

 

χε χε έλεγα να στο προτείνω αλλά είδα πως έψαχνες κάτι φτηνώτερο, το έχω κι εγώ, είναι καλή επιλογή αφού έρχεται και με το Pod Farm

 

τώρα ως προς τον ήχο, δεν έχω δει ένα μέλος που να μην εκφράσει την έκπληξή του με την ποιότητα των σύγχρονων emulators

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν εχω την εμπειρια που εχουν πολλοι για το τι χρειαζομαι ωστε να φτιαξω τον ηχο που θελω, και χαλασα αρκετα χρηματα τσαμπα γιατι μαλλον ειτε επρεπε να παρω κεφαλη με καμπινα (μια περιουσια) ειτε να παιξω με τα emulators που προσφατα ανακαλυψα παμφτηνα.  βρηκα ακριβως τον τονο που εψαχνα (επειτα απο παρα πολλες δοκιμες πανω σε λαμπατο μαλιστα) και δεν ξερω εαν οι ηχοι αυτοι  συγκρινονται με την πραγματικη ''real'' λαμπα αλλα δεν με ενδιαφερει καθολου... Επιτελους εχω αφθονο gain που παντα ηθελα στο τονο που ειχα παντα μεσα στο μυαλο μου και μαλιστα με μονο 130 ευρω...

 

Να στε καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Για να μην ανοιγω θεμα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το line 6 studio ux-1

 

Επειδη εχω στην κατοχη μου εναν ραδιοενισχυτη της yamaha ( http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/products/ht/rxv650.html ) συνδεδεμενος με 2χ Roister 150watt rms ηχεια, θα ηθελα να μου πειτε εαν γινεται να τα συνδεσω αυτα, ωστε να παιζω κιθαρα σε αυτα τα ηχεια...

 

Ο ραδιοενισχυτης εχει εξοδους coaxial, οπτικη, και αναλογικες (left/right audio)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου