Προς το περιεχόμενο

guitar amp emulators


sayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H εφαρμογή DAW έχει σχέση, για να μην πέσουν όλες οι κιθάρες σε ένα κανάλι. Στο Garageband που χρησιμοποιώ εγώ, ας πούμε, δεν μπορώ να γράψω παράλληλα 2 διαφορετικά κανάλια ήχου. Μόνο ένα ήχου και ένα midi ταυτόχρονα.

Εάν το DAW δεν μπορεί να χειριστεί διαφορετικά κανάλια, όλες οι παράλληλες κιθάρες θα έχουν (αναγκαστικά) την ίδια προσομείωση

 

Ε καλά, της Apple δεν είναι αυτό;  ;D

 

Για κανονικές εφαρμογές DAW εννοούσα.

Ακόμα και το πάμφθηνο REAPER μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για κανονικές εφαρμογές DAW εννοούσα.

Ακόμα και το πάμφθηνο REAPER μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.  8)

Mε μεγάλη μου χαρά (και περιέργεια), θα αντιπαραθέσω projects μου με το "φτωχικό" garageband με τα σύνθετα δικά σας ...να δώ τι παραπάνω φτιάχνετε ;D ;D

 

Λες ότι ο OP, στην συγκεκριμένη φάση που βρίσκεται (και από το επίπεδο των ερωτήσεών του) να χρειάζεται κάτι παραπάνω από το δωρεάν Garageband ή το πάμφθηνο Reaper? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από όσα σου έγραψα, ε? ;)

 

1) Δεν μας έχεις πεί τι υπολογιστή έχεις και τι DAW

2) Δεν μας έχεις πεί γιατί το θέλεις αυτό......για απλό παίξιμο? Για εγγραφή?

3) Kαι πές ότι όλα παίζουν, όπως τα φαντάζεσαι...από τι monitors τα ακούς?

 

::) Ισως. Λοιπον

 

1) Χρησιμοποιω το amplitube 3 (αν καταλαβα daw ειναι το software για την ηχογραφηση κτλ...διορθωσε με αν λεω μπαρουφες  ;D)

2)Και για τα 2 αλλα κυριως για εγγραφη... Γνωριζω οτι καλυτερο θα ηταν να ηχογραφηθουν ξεχωριστα οι 2 κιθαρες και να ενωθουμε μετα με επεξεργασια...Απλα ηθελα να δω πως θα γινει να ηχογραφησουμε ταυτοχρονα ωστε να γλιτωσω λιγο κοπο...

3) Εδω λιγο σε εχασα...Βοηθησε με λιγο αν θελεις γιατι καθως απειρος σε αυτα δεν γνωριζω ορολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Χρησιμοποιω το amplitube 3 (αν καταλαβα daw ειναι το software για την ηχογραφηση κτλ...διορθωσε με αν λεω μπαρουφες  ;D)

Για ηχογράφηση χρειάζεσαι ένα DAW (Reaper, Cubase, Garagenad, Logic...)

To amplitube 3  ΔΕΝ είναι DAW, δεν είναι πρόγραμμα ηχογράφησης, είναι πρόγραμμα "επεξεργασίας ήχου" εάν μπορώ να το πώ έτσι.

Aπό το DAW που χρησιμοποιείς, εξαρτάται εάν μπορείς να γράψεις παράλληλα 2 κιθάρες

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από εδώ...ποιό DAW χρησιμοποιείς?

Εάν δεν χρησιμοποιείς κανένα, απλά χρησιμοποιείς την Standalone εφαρμογή του amplitube που (μάλλον) δεν σου επιτρέπει εγγραφή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχογράφηση χρειάζεσαι ένα DAW (Reaper, Cubase, Garagenad, Logic...)

To amplitube 3  ΔΕΝ είναι DAW, δεν είναι πρόγραμμα ηχογράφησης, είναι πρόγραμμα "επεξεργασίας ήχου" εάν μπορώ να το πώ έτσι.

Aπό το DAW που χρησιμοποιείς, εξαρτάται εάν μπορείς να γράψεις παράλληλα 2 κιθάρες

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από εδώ...ποιό DAW χρησιμοποιείς?

Εάν δεν χρησιμοποιείς κανένα, απλά χρησιμοποιείς την Standalone εφαρμογή του amplitube που (μάλλον) δεν σου επιτρέπει εγγραφή

 

Οκ, το΄πιασα, το amplitube εχει κανονικα εγγραφη αλλα δεν καθολου δυνατοτητες (πχ να κοψω και να ραψω κομματια και γενικα να πειραξω το ηχογραφημενο σημα οπως εχω δει σε Cubase κτλ) οποτε μαλλον το πρωτο που εχω να κανω ειναι η αποκτηση ενος DAW...

 

Σε καθε περιπτωση θα μπορω κανονικα να κρατησω τους ηχους απο το amplitube εαν θελω να κανω εγγραφη με Καποιο daw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μαλλον το πρωτο που εχω να κανω ειναι η αποκτηση ενος DAW...

έτσι μπράβο...και μετά θα δείς ότι όλες οι απορίες σου θα λύνονται εύκολα ;)

 

Σε καθε περιπτωση θα μπορω κανονικα να κρατησω τους ηχους απο το amplitube εαν θελω να κανω εγγραφη με Καποιο daw?

Προφανώς

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι μπράβο...και μετά θα δείς ότι όλες οι απορίες σου θα λύνονται εύκολα ;)

Προφανώς

 

 

Ωραια, δε θα σε κουρασω αλλο μονο αν θα μπορουσες να μου πεις ποιο θεωρεις το πιο ευχρηστο απο αυτα που ανεφερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, δε θα σε κουρασω αλλο μονο αν θα μπορουσες να μου πεις ποιο θεωρεις το πιο ευχρηστο απο αυτα που ανεφερες...

..είμαι Mac User... ;)

 

φανατικός ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στα κάνω πιο λιανά, μιάς και ξεκινάς τώρα...χρειάζεσαι...

1) Έναν ΗΥ, που παίζει το ρόλο της κονσόλας εγγραφής μαζί με το DAW (το πρόγραμμα της "κονσόλας")

2) Μια κάρτα ήχου για να έχεις καλύτερο ήχο και περισσότερες πηγές εισόδου (ήχου ή midi)

3) Ηχεία-monitors για να ακούς αξιοπρεπώς, αυτά που παίζεις

 

Άντε και καλά έξοδα... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου