Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για Delay: EHX DMM. Delayla ...


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι και μουφα ο Fulltone,

μη λέμε και ο,τι θελουμε.

Απο delay παντος το memory man

πολυ καλο, αναλογικος ηχος αλλα

πολυ κοντο, οπως και το 16 second

πολυ καλη λουπα. Τα καλυτερα νομιζω

ειναι κατα τη γνωμη μου ειναι το dls tap echo,

ειναι απιστευτο με 2 ξεχωριστες ρυθμισεις και

το Sib Echodrive τελοιο, τοσος ογκος μονο

στα πιο τρελλα μας ονειρα.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μακριά απο τον Fulltone παιδιά! Μάπα το καρπούζι... ..

 

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο ισχύει για το Fulltone Clyde Deluxe Wah. Από τιμή είναι λίγο τσιμπημένο αλλά σαν πετάλι παίζει εξαιρετικά. Για να είμαι ειλικρινής πάντως το πιο ωραίο wah που έχω ακουσει είναι το RMC Picture Wah (looking forward for it.........)

 

Sorry για το off topic. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless λες να γίνεται σε ένα πετάλι όπως το Digidelay' date=' να μεγαλώσει με αλλαγή κάποιου chip ή μιας EPROM τη μνήμη της λούπας?

Εργοστασιακά μπορεί να "ηχογραφήσει" μέχρι 4 sec.[/quote']

 

Δεν έχω ιδέα!!!

Πιστεύω ότι τα αναλογικά κυκλώματα έχουν να προσφέρουν τόσα πολλά και οι δυνατότητές τους έχουν μείνει τόσο ακαλιέργητες που δεν βλέπω να προλαβαίνω να προγραμματίζω eprom σε αυτή τη ζωή... :lol:

 

Πάρε ενα φθηνό κασσετόφωνο να κάνεις δουλειά σου... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι παίζει με τον κάθε Keeley...φτιάχνει μια-δυό μόντες σε ενα πετάλι και κάνει μια διαφήμιση ότι τάχα το πετάλι πλέον πετάει...δε λέω, ok όλο και κάτι καλύτερο θα βγάλεις, αλλά για να κάνεις μετατροπές σωστές και με νόημα πρέπει να ρωτήσεις πρώτα πχ. τον elavd με τι ενισχυτές, τι κιθάρες, πετάλια παίζει και μετά να τροποποιήσεις το πετάλι!

 

Όπως σωστά ανέφερε και κάποιος παραπάνω οι μετατροπές και το αποτέλεσμα είναι κάτι υποκειμενικό...για πιο λόγο λοιπόν μια standard μετατροπή να ακούγεται σε όλους καλά;

 

Ανέφερα ότι ο analogman είναι καλύτερος για εναν απλό λόγο. Λέει απο την αρχή ότι θα σου πάρει το "τάδε" πετάλι και θα το κάνει να ακούγεται όπως το "τάδε" πετάλι που έβγαινε "τότε" για να παίζεις συγκεκριμένα πράγματα κλπ, δεν λέει φέρε μου το πετάλι όποιος και αν είσαι και θα το κάνω αεροπλάνο... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά ανέφερε και κάποιος παραπάνω οι μετατροπές και το αποτέλεσμα είναι κάτι υποκειμενικό...για πιο λόγο λοιπόν μια standard μετατροπή να ακούγεται σε όλους καλά;

 

Ανέφερα ότι ο analogman είναι καλύτερος για εναν απλό λόγο. Λέει απο την αρχή ότι θα σου πάρει το "τάδε" πετάλι και θα το κάνει να ακούγεται όπως το "τάδε" πετάλι που έβγαινε "τότε" για να παίζεις συγκεκριμένα πράγματα κλπ' date=' δεν λέει φέρε μου το πετάλι όποιος και αν είσαι και θα το κάνω αεροπλάνο... 8)[/quote']

 

Συμφωνώ με όλα αυτά απλά πιστεύω ότι όλα τα πετάλια έχουν τα "bugs" τους πχ κάποιο overdrive να έχει ελλιπή μπάσα ας πούμε. Αν εσύ λοιπόν νιώθεις ότι σου λείπουν μπάσα και αυτός διαφημίζει ότι με τη μετατροπή του το πετυχαίνει γιατί να μη το μετατρέψεις?

 

Στο θέμα μας τώρα για το Digidelay...:lol: Έχεις να με παραπέμψεις κάπου για να το ψάξω σχετικά με τροποποίηση/αύξηση του χρόνου της λούπας?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τι παίζει με τον κάθε Keeley...φτιάχνει μια-δυό μόντες σε ενα πετάλι και κάνει μια διαφήμιση ότι τάχα το πετάλι πλέον πετάει...δε λέω' date=' ok όλο και κάτι καλύτερο θα βγάλεις, αλλά για να κάνεις μετατροπές σωστές και με νόημα πρέπει να ρωτήσεις πρώτα πχ. τον elavd με τι ενισχυτές, τι κιθάρες, πετάλια παίζει και μετά να τροποποιήσεις το πετάλι!

 

Όπως σωστά ανέφερε και κάποιος παραπάνω οι μετατροπές και το αποτέλεσμα είναι κάτι υποκειμενικό...για πιο λόγο λοιπόν μια standard μετατροπή να ακούγεται σε όλους καλά;

 

Ανέφερα ότι ο analogman είναι καλύτερος για εναν απλό λόγο. Λέει απο την αρχή ότι θα σου πάρει το "τάδε" πετάλι και θα το κάνει να ακούγεται όπως το "τάδε" πετάλι που έβγαινε "τότε" για να παίζεις συγκεκριμένα πράγματα κλπ, δεν λέει φέρε μου το πετάλι όποιος και αν είσαι και θα το κάνω αεροπλάνο... 8)[/quote']

 

 

 

 

Απλά παραθέτω τα όσα γράφει ο Keeley στο site του για το mod που κάνει στο RAT IΙ:

 

How do you know if you are going to be a RAT pedal fan? If you like a real cutting type of tone, one that sounds like a British type stack of amps and speakers, then the Rat is for you. Delivers classic tones as heard by Jeff Beck, John Scofield, as well as many Heavy Metal groups! Wide Range! Well, the Rat takes some fine tweaking! The controls are sensitive, but once set, it can be tonal Nirvana! Some of our most excited customers are Keeley Rat owners. Also, some folks just don't get it. (Hey, no fault right?!?! Not every pedal is for every person!) I can say, though, that the RAT and TS9 make a power dual pedal setup. For something that has a super sound combined, try your Rat and TS9. Experiment with the order of the pedals. These pedals sound completely different when one is put before the other, and vice versa. Are the magic settings Apocryphal? Yeah maybe a bit! But whence set right... ahhhh you've found the golden needle in the hay stack, mate!

 

 

Ακόμα όμως περιμένω μια απάντηση σε ερώτηση που έχω κάνει σε άλλο thread (custοm πετάλια, φτιαξ' το μονος σου.......) στο οποίο πάλι σχολιάζεις αρνητικά τον Keeley :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου