Προς το περιεχόμενο

Cubase SX remote...


aris-g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!!!

 

Ξερει κανεις αν γινεται να κανουμε remote ενα VST Effect?

Βασικα εχω το Cubase SX 3.1. k θελω να ελεγξω μια παραμετρο ενος

Effect με το controller μου... Κοιταξα κ στο menu Device setup/generic remote/

αλλα δεν εμφανιζονται τα vst effects παρα μονο τα vst synths...

Υπαρχει Περιπτωση???  thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!!!

 

Ξερει κανεις αν γινεται να κανουμε remote ενα VST Effect?

Βασικα εχω το Cubase SX 3.1. k θελω να ελεγξω μια παραμετρο ενος

Effect με το controller μου... Κοιταξα κ στο menu Device setup/generic remote/

αλλα δεν εμφανιζονται τα vst effects παρα μονο τα vst synths...

Υπαρχει Περιπτωση???  thanks.

 

Φυσικά "υπάρχει περίπτωση". Έστω ότι θες να χρησιμοποιήσεις ένα περιστροφικό ποτενσιόμετρο του controller σου για να ρυθμίζεις πχ. το feedback σε κάποιο effect delay.

Πας στο μενού που αναφέρεις (device setup/generic remote) και έχει δύο πίνακες με στοιχεία για τα fader και τα κουμπιά του controller σου. Ο πάνω πίνακας είναι η αντιστοίχηση κουμπιών με μυνήματα MIDI, ο κάτω πίνακας δείχνει τι είναι ρυθμισμένο να κάνει το κάθε κουμπί στο cubase.

Δεξιά υπάρχουν κάτι κουμπιά, ένα από αυτά λέει add. Πάτα το και θα δημιουργήσει μια νέα καταχώρηση σε κάθε πίνακα. Δώσε ένα χαρακτηριστικό όνομα για τη νέα καταχώρηση, ανάλογα με το στοιχείο του controller που θέλεις να χρησιμοποιήσεις (πχ. pot 2) και μετά κρατώντας πατημένο το κουμπί Learn στο cubase, κούνα το αντίστοιχο ποτενσιόμετρο του controller, ώστε το cubase να "μάθει" τη διεύθυνσή του.

 

Τώρα, στον 2ο πίνακα θα υπάρχει μια γραμμή με το όνομα που έδωσες παραπάνω (pot 2) Ψάξε να βρεις αυτή τη γραμμή, βάλε στην πρώτη στήλη την επιλογή mixer, στην 2η το κανάλι στο οποίο έχεις το εφφέ, στην 3η το συγκεκριμένο εφφέ και θα σου ανοίξει ένα Pop-up παράθυρο με όλες τις παραμέτρους του εφφέ (πχ. rate, depth, feedback κτλ) και διάλεξε αυτήν που θέλεις.

Μόλις πατήσεις apply, λογικά θα μπορείς να κουνήσεις το συγκεκριμένο virtual κουμπάκι στο εφφέ, από τον controller σου.

 

Αυτά στα γράφω όπως τα θυμάμαι, γιατί δεν μπορώ τώρα να τρέξω το cubase (είναι σε άλλο Partition χωρίς ίντερνετ) αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Επίσης όλα τα παραπάνω ισχύουν, στην περίπτωση που ο controller σου δεν έχει "midi learn". Αλλιώς κουνάς το virtual κουμπάκι στο cubase κρατώντας πατημένο το midi learn του κοντρόλερ, και τέλειωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου