Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Les Paul.


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eκτός του ενισχυτή πρέπει να μας δώσεις και λίγο περισσότερες πληροφορίες εκτός της αττάκας που λές ότι λείπει.

 

Πχ:

 

1. O ηλεκτρικός ήχος μου έχει πολλά και ενοχλητικά πρίμα ή ακούγεται μουντός /πνιγμένος.

2. Ο μαγνήτης/τες κάνει κάποιες χορδές να ακούγονται πιο αδύναμες από τις αλλες.

3. Θα ήθελα ο μαγνήτης μου να έχει περισσότερο γκάζι ή να έιναι πιο καθαρός.

4. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ neck και bridge στο volume ή στην χροιά με αποτέλεσμα να μην συνδυάζονται καλά.

5. Το στύλ που παίζω είναι ....

6. Το υπόλοιπο set up μου έιναι .....

7. Ο ακουστικός μου ήχος είναι.... (bright / μουντός / μπάσος)

8. Το budget που μπορώ να διαθέσω είναι ....

9. Πληροφορίες για την κιθάρα (αν είναι σχετικά ελαφριά ή βαριά, τι τάστα φοράει κ.λ.π) είναι επίσης χρήσιμες (π.χ το attack σου θα αλλάξει εντελώς αν πάς από πολύ χαμηλά 70s τάστα σε 6100 jumbo).

 

 

 

οχι πως ειναι αστοχες οι ερωτησεις αυτες ,αλλα τοσες δε σε ρωταει ουτε ο dimarzio γι να σου βρει pickups :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σε ευχαριστώ doctor για το δημιουργικό σου σχόλιο. Καποιοι σε αυτό το forum φτάνουν τα 3000 post μόνο με παραθέσεις στα σχόλια άλλων τα οποία ειρωνεύονται.

 

Αυτό είναι ένα στάνταρ σετ ερωτήσεων που σου κάνουν οι περισσότεροι pickup makers όταν τους παραγγέλνεις μαγνήτες ή τους ρωτάς πληροφορίες για τους μαγνήτες τους. Φυσικά δεν αναφέρομαι στους DiMarzio ούτε στους Seymour Duncan.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ doctor για το δημιουργικό σου σχόλιο. Καποιοι σε αυτό το forum φτάνουν τα 3000 post μόνο με παραθέσεις στα σχόλια άλλων τα οποία ειρωνεύονται.

 

Αυτό είναι ένα στάνταρ σετ ερωτήσεων που σου κάνουν οι περισσότεροι pickup makers όταν τους παραγγέλνεις μαγνήτες ή τους ρωτάς πληροφορίες για τους μαγνήτες τους. Φυσικά δεν αναφέρομαι στους DiMarzio ούτε στους Seymour Duncan.

 

 

 

δε σε ειρωνευτηκα καθολου και κακως το πηρες ετσι.ισα ισα ειπα οτι δεν ειναι αστοχες ερωτησεις.επισης προτεινα και γω μαγνητες στο φιλο μας σε περιπτωση που δεν το ειδες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι humbuckers μαγνήτες με τους οποίους έχω πορωθεί τελευταία είναι οι "1959" του Haussel:

http://www.guitars.gr/el/news/200--harry-haussel-1959-humbuckers-o-vintage-

 

Τους έχω ακούσει και σε telecaster και έχω πάθει πλάκα!

 

 

Μια άλλη επιλογή που έχεις (μιας και έχεις Bare Knuckle μαγνήτες τους οποίους μπορείς να τους αλλάξεις με άλλο σετ της ίδιας εταιρείας, εάν δεν τους έχεις πολύ καιρό) είναι να δοκιμάσεις τους "Stormy Mondays".

 

Εγώ έχω το set με τους Alnico IV μαγνήτες.

Άκουσε ένα κλιπάκι μου με αυτούς εδώ:

http://www.box.net/shared/aslhfq7lst

 

και εδώ:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μερικες πληροφοριες γιατην κιθαρα:

 

Tokai LS-180

BODY: Laminated Curly maple 1piece TOP

Hard maple 2 pieces.

Honduras Mahogany 1 piece BACK – Deep Joint

FINGERBOARD: Ebony, Mother Οf Pearl Inlays.

BRIDGE: LS-VB

TAILPIECE: LS-VT(Aluminum)

CONTROL: 2V, 2T(CTS POT), 3 Way-SW

CONDENSER: CDE BLACK CAT

FINISH: Laquer

Pickups: Bare Knuckle , the mule

 

Ακουστικα, η κιθαρα ουτε μουντη ειναι, ουτε πριμα. Ισορροπημενη θα ελεγα. Σε βαρος πρεπει να ειναι λιγο κατω απο 4 κιλα.

 Εχω την εντυπωση οτι εξαιτιας του output, μου ακουγεται αυτο που λεω σα γρεζι. Βασικα μου δινουν την εντυπωση οτι τα ξυλα δε ''συμμετεχουν'' αρκετα και το ηχοχρωμα βγαινει μονο απο τους μαγνητες. Θα ηθελα δλδ να ειχα ενα πιο ζεστο,γλυκο, ξυλινο ηχο.

 Το set up που χρησιμοποιω ειναι...μπροστα ενα cry baby 95, korg pitchblack και στη λουπα jam chorus και digidelay. Ενισχυτης koch twintone 50 watt.

 Μπορω να διαθεσω κοντα στα 200-230€. Βεβαια περιμενω ενα Rs kit. Θελω να δω αν θα κανει διαφορα. Χρησιμοποιω αρκετα τα tone & Volume της κιθαρας οποτε κατι μπορει να αλλαξει απο εκει.

 Ηλια,ωραια ακουγονται οι Haussel 1959.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως θέλεις πιο "ήπιους" μαγνήτες, με χαμηλότερο output (αν και οι mule έχουν αρκετά χαμηλό ήδη). Παρασυνήθισες με την tele!  ;D

Ίσως αν κοίταζες σε κανέναν P90? Γιατί δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο κοντά σ'αυτό που θες σύμφωνα με την περιγραφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως θέλεις πιο "ήπιους" μαγνήτες, με χαμηλότερο output (αν και οι mule έχουν αρκετά χαμηλό ήδη). Παρασυνήθισες με την tele!  ;D

 

+1 Σίγουρα πας για μαγνήτες με λιγότερο output από αυτούς που ήδη έχεις. Οι mule δεν είναι σίγουρα high output αλλά ούτε και τελείως low.  "Χαμηλομεσαίου" θα τους έλεγες.

Επίσης, δοκίμασε να "κατεβάσεις" τους μαγνήτες σε σχέση με τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Βεβαια περιμενω ενα Rs kit. Θελω να δω αν θα κανει διαφορα.

 

Δηλαδή προς το παρόν παίζεις με τα stock ηλεκτρικά;

Μη βιαστείς ακόμα για μαγνήτες...Εγκατάστησε το kit και βλέπεις. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου