Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις ατάκτως ερριμμένες για το Blues εδώ και σήμερα


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπλουζ θελει κατι που δεν εξηγειται,ουτε μαθαινεται.Γι αυτο ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ...

 

Από την αρχή δεν είχα σκοπό να συμμετέχω σε αυτή την συζήτηση. Η παραπάνω φράση όμως θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα ‘‘ολισθηρή‘‘.

 

Όλα διδάσκονται, φτάνει να δώσεις την απαιτούμενη προσοχή και αφοσίωση. Καμιά φορά αυτή η αφοσίωση παίρνει μια ζωή και πολλές φορές δεν φτάνει κιόλας. Αλλά και η φράση ‘‘παρατάω τα μπλούζ γιατί ο b.b.king τα παίζει καλύτερα‘‘ δηλώνει απλά μια αλλαγή προτεραιοτήτων, άρα απουσία της αφοσίωσης.

 

Στην Αμερική το μπλουζ είναι διαδεδομένο, και υπάρχει έστω και σε μικρότερες ποσότητες σε όλες σχεδόν τις μουσικές. Το ίδιο και η country, και η jazz και ένα σωρό άλλα πράγματα. Tο ίδιο συμβαίνει σε όλα τα μουσικά ιδιώματα. Αλλά η μουσική αυτή αν και παύει πια να είναι αμιγώς μπλούζ, διαθέτει το πολιτισμικό αποτύπωμα του. Έχω καταλάβει πως στην αμερικανική κουλτούρα γενικά υπάρχει αυτή η έντονη διαπεραστικότητα μεταξύ ειδών και κινημάτων στις τέχνες και όχι μόνο. Άλλες φορές πιάνει τόπο και άλλες όχι, αλλά θεωρώ από προσωπική πείρα σε διάφορα πεδία πως στην τέχνη είναι θεμελιώδες. Ο μέσος αμερικανός ακόμα και αν δηλώνει πως αδιαφορεί για τα μπλουζ (υπάρχουν πολύ τέτοιοι), έχει εισπράξει αρκετό buzz από αυτά ώστε να τα κάνει επαρκώς σωστά αν του ζητηθεί. Το ίδιο και με την Country, και με άλλα είδη. Ο μέσος έλληνας που παίζει blues είναι επαρκώς εξοικειωμένος με την συνολική Αμερικανική κουλτούρα ώστε να κάνει κάτι που να είναι καλλιτεχνικά αποδεκτό? Θα ‘‘πέρναγε‘‘ στο Αμερικανικό κοινό?

 

Γίνεται... αλλα θέλει πολύ διάβασμα για τα πάντα που αφορούν το εκεί, και αν ειναι δυνατον εμπειρία, και ο χρόνος είναι πολύ λίγος για να το συζητάμε εδώ.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα διδάσκονται, φτάνει να δώσεις την απαιτούμενη προσοχή και αφοσίωση. Καμιά φορά αυτή η αφοσίωση παίρνει μια ζωή και πολλές φορές δεν φτάνει κιόλας. Αλλά και η φράση ‘‘παρατάω τα μπλούζ γιατί ο b.b.king τα παίζει καλύτερα‘‘ δηλώνει απλά μια αλλαγή προτεραιοτήτων, άρα απουσία της αφοσίωσης.

...ή παραδοχή της έλειψης ταλέντου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για το ''επαρκως'',ναι γινεται...

Μαλλον ειμαι λιγο αυστηρος και....ολισθαινων γιατι συνηθιζω οταν μιλαω για μουσικη να παιρνω ως σημειο αναφορας τους κορυφαιους,οχι το μεσο ορο.

Κι αν οχι τους κορυφαιους,τουλαχιστον τους κατεχοντες ενα αντικειμενο σε υψηλο επιπεδο.

Θα ηθελα να προσθεσω επαναλαμβανομενος οτι οσο δυσκολο ειναι το να παιξεις μπλουζ,αλλο τοσο κι ακομα πιο δυσκολο ειναι να κρινεις ποιο ειναι το πραγματικο μπλουζ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΝΤΑ ΒΩΡΕ!!!

αχαχαχαχαχα,τι μου θυμισες..

Εννοω οτι νομιζουν οτι παιζουν μπλουζ και πανω σ αυτη τη λανθασμενη εντυπωση,επαναπαυτηκαν και δεν επαιξαν το ''παραπανω'',γιατι τους φανηκε πολυ δυσκολο αρα ειπαν ''μπορει να μην παιζω πολλα αλλά παιζω καλα τα μπλουζ...''.

Παλι λαθος γιατι το πραγματικο μπλουζ,ειναι πιο δυσκολο απο το τετριμμενο πεντατονικο ροκ...γιατι θελει υφος και αισθημα κι αυτο δεν διδασκεται.

Ειναι θεμα φυτειας...(παρ την οπως θες τη λεξη..)

Εγω ας πουμε,προσπαθω να παιξω τετριμμενο ροκ γιατι καταλαβα την ανεπαρκεια μου

στα μπλουζ,απ τα πρωτα χρονια της ενασχολησης μου....

Βεβαια εχω ενα φιλο που μου λεει:''Ρε συ,τι ωραια που τα παιζεις τα μπλουζ...''

Τι να του εξηγησω τωρα?

Οτι ο ΒΒ Κing παιζει μια νοτα και σε στελνει ενω εγω με 15 σε φερνω στην πραγματικοτητα?

(Οτι δεν ειχα παππου στη φυτεια...)

Ε,αμα καποιος που νομιζει οτι παιζει μπλουζ,ακουσει και κανενα ''Παιζεις και μαμω τα μπλουζ''..αντε μαζευτον μετα... ;D

Το μπλουζ θελει κατι που δεν εξηγειται,ουτε μαθαινεται.Γι αυτο ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ...

Γνωμη μου παντα... ;)

 

 

Ετσι ακριβως.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you don't know the blues... there's no point in picking up the guitar and playing rock and roll or any other form of popular music.

Keith Richards

 

 

 

We're all doomed :P

 

 

The Blues are the true facts of life expressed in words and song, inspiration, feeling, and understanding.

Willie Dixon

 

Πάλι καλά που δεν το γραψε σ' αυτό το thread- θα είχαμε πέσει να τον φάνε μερικοί...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι δεν πρέπει να παρατάμε κάτι επειδή κάποιος άλλος το κάνει πολύ καλύτερα, συμφωνώ. (άλλωστε σε όποιο επίπεδο και να φτάσεις αυτός ο άλλος πάντα θα υπάρχει...)

 

Είμαι της άποψης όμως οτι μερικά πράγματα δεν διδάσκονται.

Τουλάχιστον όχι 100%.

 

Για παράδειγμα...

Μπορεί ένας, οποιοσδήποτε, να γίνει ένας πολύ καλός drummer?

Όσο κι αν μελετήσει, όσο κι αν διδαχθεί, πρέπει να υπάρχει αυτό το κάτι, αυτή η μαγιά (συνήθως το ονομάζουν ταλέντο, αλλά ας μην κολλάμε στις λέξεις..) έτσι ώστε μέσα και απο την μελέτη και την προσπάθεια να βγεί το αξιόλογο αποτέλεσμα...

 

Θεωρώ οτι και στα blues κάτι παρόμοιο συμβαίνει...

Έχω συναντήσει πολλούς μουσικούς οι οποίοι κάθε άλλο παρά κακοί μουσικοί είναι, αλλά όταν φτάνει η ώρα να παίξουν αυτό το συγκεκριμένο είδος, something is not right.

 

Σύμφωνοι, θα μπορούσαν να διδαχθούν και να επιμείνουν και να ξαναμελετήσουν και να ξαναεπιμείνουν.....

 

Πιστεύω όμως ότι αν δεν υπάρχει αυτή η πρωτογενής "μαγιά", όσο και να διδαχθούν θα καταλήξουν να παίζουν κάτι το οποίο θα ακούγεται "κλινικό" και "αποστειρωμένο".

 

Άποψη μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω όμως ότι αν δεν υπάρχει αυτή η πρωτογενής "μαγιά", όσο και να διδαχθούν θα καταλήξουν να παίζουν κάτι το οποίο θα ακούγεται "κλινικό" και "αποστειρωμένο".

 

Άποψη μου...

 

 

Ωραια το εθεσες!

Συμφωνω!

Κι οχι μονο στα μπλουζ..

Σ οτιδηποτε κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαϊκές, με την ευρεία έννοια του όρου, εκτός από ορισμένα εστέτ/πειραματικά χαμηλής απήχησης είδη, είναι εκ προοιμίου όλες οι μουσικές.

Από την άλλη γιατί αυτή εμμονή με το ρεμπέτικο και το μπλουζ δεν ξέρω.

Στο φινάλε το ρεμπέτικο ΔΕΝ ήταν μουσική λαϊκή αλλά μάλλον έκφραση ομάδας του περιθωρίου (με περιορισμένη αλλά ναι, λαική βάση) ενώ το μπλουζ ήταν απόρροια της λαικής έκφρασης μιας καταπιεσμένης συγκεκριμένης (ευρύτερα εννούμενης) εθνικής συνοχής ομάδας.

Αλλά και πάλι δεν λέω πως ξεκίνησε και αναπτύχθηκε. Σχετικά με αυτά υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία που τα λέει καλύτερα από μένα. Φύγαμε από κει. Πάμε λίγο παραπέρα...

Όπως προείπα, δεν ξεκίνησα την κουβέντα για υποστηρίξω την επιλογή μου (ουδόλως με ενδιαφέρει) ούτε για να υπερασπιστώ το blues (λες και έχει την ανάγκη τη δική μου ή καίγεται για τις απορρίψεις του εκάστοτε). Ότι είναι ακόμα ζωντανό το αποδεικνύει η υπάρχουσα δισκογραφία.

Κάποιες σκέψεις για το σήμερα και εδώ έθεσα....

 

Το blues εκφράζει μεν συναίσθημα (ή έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω και έτσι τουλάχιστον  την αναπαράγω εγώ με την πολυτέλεια της χομπίστικης ψυχαναλυτικής ενασχόλησης  ;)) αλλά ο shelter έχει δίκιο. Δεν απορρέει μόνο από το συναίσθημα. Έχει τα πατήματά της, τις τεχνικές της, τα ιστορικά αναπτυσσόμενα τσαλιμάκια της και σαφώς αν θες να λες ότι εκφράζεσαι και με το συγκεκριμένο είδος δεν θα ήταν κακό να τα γνωρίζεις. Το ύφος και η ικανότητα του εκτελεστή είναι αυτή που θα διαφοροποιήσει τον καλλιτέχνη. Εξάλλου ειδικά σε ένα τέτοιο είδος μου η μίμηση/επανάληψη/αντιγραφή έχει χτυπήσει κόκκινο, ο καλλιτέχνης πρέπει να έχει μια ειδοποιό διαφορά για να ξεχωρίσει, να σπρώξει την δημιουργία του ένα βήμα παραπέρα. Θέλεις με συγκερασμούς άλλων ειδών, θέλεις με διαφορετικές παραγωγές / ήχους (ναι, είναι μέρος της καλλιτεχνικής έκφρασης και αυτά), θέλεις με μουσικές τεχνικές, δεν ξέρω. Αυτό ίσως θα είχε ενδιαφέρον για συζήτηση.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το συναίσθημα δεν παίζει ρόλο. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατί τεχνική και συναίσθημα θα έπρεπε να είναι mutually exclusive.

 

Είναι εύκολη η blues; Σαφώς, εν μέρει. Δεν χρειάζεσαι να έχεις τελειώσει φούγκα για να παίξεις ένα δωδεκάμετρο και να ολοκληρώσεις κάποιο blues τραγούδι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το κάνεις και καλά . Εξάλλου γνωρίζουμε όλοι μας, αρκετά μουσικά είδη που θα ήταν πολύ πιο εύκολο να τα παίζεις από τα μπλουζ. Άσε που σε αυτό το φόρουμ, όλοι έχουμε να πούμε για εκατοντάδες κουλούς σε όλα τα είδη της μουσικής ή και άχρηστα είδη μουσικής γιατί όχι και για την blues.

 

Και θα ξαναπώ ότι υπάρχουν πολλές Ελληνικές μπάντες που άνευρα κοπιάρουν επανηλειμμένα τα ίδια και τα ίδια. Τώρα μεταξύ του "όλοι στην Ελλάδα παίζουν μπλουζ" και του "δεν υπάρχει καμμιά μπλουζ σκηνή στην Ελλάδα" κάπου υπάρχει μια αλήθεια.

Το καλό όμως είναι όπως είπε και ο dmilo ότι υπάρχουν και κάποια γκρουπ που κάτι σκαρώνουν και στην Ελλάδα.

Και αυτό μου αρέσει.

Εμένα τουλάχιστον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολη η blues; Σαφώς, εν μέρει. Δεν χρειάζεσαι να έχεις τελειώσει φούγκα για να παίξεις ένα δωδεκάμετρο και να ολοκληρώσεις κάποιο blues τραγούδι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το κάνεις και καλά .

 

Απο την άλλη βέβαια αν τελειώσεις φούγκα αυτό δεν σου εξασφαλίζει οτι θα μπορείς πλέον να παίζεις καλά blues!... ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη βέβαια αν τελειώσεις φούγκα αυτό δεν σου εξασφαλίζει οτι θα μπορείς πλέον να παίζεις καλά blues!... ;D ;)

Σαφέστα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου