Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογής νέου Gabriel Custom set.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Για να μη μακρηγορώ, μπαίνω στο ψητό..

Εχω ακούσει Gabriel 6φυλλα και 9φυλλα σε δεκάδες lives, σε studios, σε σπίτια φίλων κ.α. οπότε έχω αρκετά ξεκάθαρη γνώμη για αυτά τα δύο.

Gabriel ομως "maple-birch-maple" καθώς και τα "precision" (maple,birch & beech) δεν τα έχω ακούσει πουθενά αλλού εκτός από την έκθεση του Γαβρίλου, όπου η ακουστική δε με βοηθάει πολύ να τα κρίνω με 6 σετ και δεκάδες ταμπούρα στον ίδιο χώρο.

 

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη αυτήκοων φίλων των "νεότερων" Gabriel, κάτω από διάφορες συνθήκες, μιας και ετοιμάζομαι για αναβάθμιση.. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτω εγω τωρα : θα βασιστεις στο μακρυ κ το κοντο του καθενος για να αποφασισεις αν θα αγορασεις ενα custom χειροποιητο σετ που κοστιζει καποιες χιλιαδες ευρω?

 

Τι νοημα εχει αν εμενα μου αρεσουν ? Εσυ μπορει να παιξεις και να μη τα αντεχεις (λεμε τωρα)

 

Παντως ειναι γεγονος οτι ο γαβρηλος πρεπει να κανει κατι καλυτερο για τις δοκιμες των σετ του. Δε γινεται να δοκιμαζεις σετ που κοστιζουν 2-3 χιλ ευρω μεσα σε εναν αχανη χωρο με τζαμια....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα precision δεν εχω ακουσει, αλλα για τα maple-birch-maple ξερω οτι ηταν (ειναι;) το βασικο σετακι του Μιχαλη Καπιλιδη, και τα τυμπανα σκοτωναν. Μπορεις να τα ακουσεις σε βιντεο απο youtube που ανεβαζει κατα καιρους ο ιδιος, ή ακομα καλύτερα να τον ρωτησεις (μεσω του καναλιου του) που παιζει με αυτα live, για να τα ακουσεις απο κοντα.

 

Αληθεια, ποια ειναι η γνωμη σου για τα 6φυλλα και τα 9φυλλα; Προσωπικα προτιμησα τα 7φυλλα, οπου ειναι 6 maple + 1 rosewood. Ειναι πιο ''ανοιχτα'' και ζωντανα απο τα 9φυλλα λογω του αρκετα λεπτοτερου κοθρου, αλλα ισως οχι τοσο δυνατα οσο τα 9φ..

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αρχίζοντας, να βασίσω την επιλογή μου μόνο στη γνώμη κάποιου άλλου είναι προφανώς εκτός συζήτησης. Το να συνυπολογίσω όμως γνώμες ανθρώπων που τα έχουν ακούσει και στημένα αλλού θα μου επιβεβαίωνε πιθανόν τα δικά μου συμπεράσματα, επομένως δεν το βρίσκω κακό.

After_Hours, οι ταπεινές μου γνώμες:

Η αίσθησή μου για τα 6φυλλα με βρίσκει απολύτως σύμφωνω με το δημιουργό τους. Μου ακούγονταν πάντα λίγο πιο ζεστά (από τα ήδη πολύ ζεστά 9φυλλα) το κυριότερο όμως είναι οτι είναι αισθητά πιό "άμεσα" στο σκάσιμο τους οπότε τα βρίσκω καλύτερη επιλογή για jazz ή latin π.χ. μουσική. Συμφωνώ και με το "ανοιχτά". Επίσης νομίζω οτι "αγαπάνε" λίγο περισσότερο τα μονά δέρματα. Με διπλά μου είχε φανεί ότι πνίγονται λίγο. Τα 9φυλλα από την άλλη, και αυτό μάλλον εξηγεί το ότι είναι πιό δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, παίζουν σχεδόν τα πάντα με κατάλληλο κούρδισμα και επιλογή δερμάτων (και τις ανάλογες μικροπαραχωρήσεις βέβαια). Είναι ελάχιστα λιγότερο ευαίσθητα αλλά σε "projection" εμένα με εντυπωσιάζουν πάντα..

(Λεπτότερο κόθρο τα 6φυλλα δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν γιατί φτιάχνονται από 3 λεπτά και 3 πιό χοντρά φύλλα αν θυμάμαι καλά..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίσθησή μου για τα 6φυλλα με βρίσκει απολύτως σύμφωνω με το δημιουργό τους. Μου ακούγονταν πάντα λίγο πιο ζεστά (από τα ήδη πολύ ζεστά 9φυλλα) το κυριότερο όμως είναι οτι είναι αισθητά πιό "άμεσα" στο σκάσιμο τους οπότε τα βρίσκω καλύτερη επιλογή για jazz ή latin π.χ. μουσική. Συμφωνώ και με το "ανοιχτά". Επίσης νομίζω οτι "αγαπάνε" λίγο περισσότερο τα μονά δέρματα. Με διπλά μου είχε φανεί ότι πνίγονται λίγο. Τα 9φυλλα από την άλλη, και αυτό μάλλον εξηγεί το ότι είναι πιό δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, παίζουν σχεδόν τα πάντα με κατάλληλο κούρδισμα και επιλογή δερμάτων (και τις ανάλογες μικροπαραχωρήσεις βέβαια). Είναι ελάχιστα λιγότερο ευαίσθητα αλλά σε "projection" εμένα με εντυπωσιάζουν πάντα..

(Λεπτότερο κόθρο τα 6φυλλα δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν γιατί φτιάχνονται από 3 λεπτά και 3 πιό χοντρά φύλλα αν θυμάμαι καλά..)

 

Συμφωνω σε ολα. Ισως τελικα τα maple-birch-maple να ειναι η χρυση τομη μεταξυ της ''ζωντανιας'' των 6φ και της ''αποδοσης'' των 9φ. Καλο ψαξιμο οπως και να χει και πες μας τελικα τι πηρες :)

 

 

Edit: Αν ημουν στη θεση σου θα πηγαινα να ακουσω και αυτα:

 

http://www.gabrieldrums.com/gr/store/product/?ct=113&p=4213

 

Ισως να ειναι απο δευτερο χερι λογω της τιμης αλλα ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου