Προς το περιεχόμενο

Ποιό stage πιάνο;


Στελλα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το δοκιμασα.

 

Μια χαρα ειναι. Το πλήκτρο του Kurzweil είναι πολυ πιο ρεαλιστικο ( στα δικα μου τα ματια)

σαν πιανο απο του Korg sp-170 και σε αισθηση και σε αφη.

 

Μαλλον γι αυτο θα παω.

Οι ηχοι του πιανου είναι ωραιοι.

Η τιμη πολυ καλη και με ηχεια 2x20 W.

 

Σημερα νομιζω οτι αποφασισα (οχι οτι επιλογες μου ηταν πολλες αλλα λεμε τωρα :)).

 

(Αν και σ αυτο το τοπικ σχεδον μονος μου τα λεω μονος μου τ ακουω :P)

 

Α επισης σε σχεση με τα υπολοιπα εχει midi in/out αλλα και θυρα usb.

Ακομα και για stage piano ομως να το παρεις μονο τ αξιζει μου φαινεται τα λεφτα του.

 

Σε σχεση με το sp2x η διαφορα μαλλον ειναι περα απο το design, το pitch control κ το modulation wheel αλλα και σ αυτο νομιζω λειτουργουν μονο οταν το χρησιμοποιεις σαν midi controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

(Αν και σ αυτο το τοπικ σχεδον μονος μου τα λεω μονος μου τ ακουω :P)

Κάνεις λάθος.

 

Εάν δοκίμασες και άλλα μοντέλα που για τα δικά σου δεδομένα δεν ήταν "αντάξια" των απαιτήσεών σου, τότε επιλέγεις αυτό που σου έκανε "κλικ" στο παίξιμο, στον ήχο, στην τιμή. Με λίγα λόγια επιλέγεις αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου όπως λες (αίσθηση πλήκτρων, καλός ήχος, καλή τιμή, γιατί όχι ακόμα και design).

 

Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στις επιλογές σου, εκτός κι αν έχεις ακόμα κάποιες αμφιβολίες, οπότε πας και τα ξανα-τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για το cp-33 yamaha εχει κανενας γνωμη; Στο dv247 το ειχει 850 ευρω,Thomann και Νακα τουλαχιστον 1000 ευρω.Διαβαζω σε forum εξω πως ειναι παρα πολυ καλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Μήπως ..... λέω μήπως, γνωρίζει κανείς από όλους στο forum ένα από τα καλλύτερα για εμένα τουλάχιστον stage piano στον κόσμο που για τρεις χρονιές συνεχόμενες έχει αποσπάσει το βραβείο M.I.P.A. στην κατηγορία Stage Piano ?

 

1.  2008    http://www1.mipa-award.de/2008/winner.htm#Keyboards

2.  2007    http://www1.mipa-award.de/2007/winner.htm#Keyboards

3.  2006    http://www1.mipa-award.de/2006/winner.htm#Keyboards/Software

 

To 2009 το βραβείο πήγε στο εξαιρετικό αλλά πολύ ακριβό Roland V-Piano και φέτος το 2010 το βραβείο πήρε το Yamaha CP-1 εξίσου πολύ καλό. Αναμφισβήτητα και το PC3X της Kurzweil είναι πολύ καλό και "γεμάτο" όργανο. Τέλος για το 2011 σοβαρή υποψηφιότητα θα θέσει το ολοκαίνουργιο .....

 

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Piano

 

Ενα από αυτά που θα το κάνει να ξεχωρίσει πέρα από την απίστευτη βιβλιοθήκη δειγμάτων ήχου πιάνου που διαθέτει, θα είναι αυτό...

 

String Resonance

 

String Resonance is the acoustic phenomenon that occurs inside an acoustic piano or a grand piano when strings, or parts of strings, resonate at their fundamental or harmonic frequencies when other strings are played.

 

When this functionality is turned on using the Nord Piano's acoustic pianos, all notes you play will affect each other to reproduce the wonderful acoustics that occurs inside an acoustic grand or upright piano.

 

String Resonance is very noticeable if you use the sustain pedal with the String Resonance feature enabled. The notes that you play will have a beautiful sound quality to them, when all the un-dampened strings resonate as you play sustained notes.

 

Another thing that the String Resonance produces is a crescendo effect. If you play the same key repeatedly with the same force, the sound will change over time. This is originally caused by the hammers hitting the vibrating string in various phases, and creates a nice, gentle fluctuation in volume and timbre in the Nord Piano.

 

For rock and pop music, when sometimes a more dry and direct sound is desired, simply turn off the String Resonance. Sometimes less is more.

 

Αλήθεια, υπάρχει σαν τεχνολογία αυτό σε κάποιο άλλο όργανο της αγοράς ? Γνωρίζει κάποιος ? Μανώλη ?

 

θα το ακούσω την άλλη εβδομάδα και θα σας πω....

www.tonyskeyboards.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλήθεια, υπάρχει σαν τεχνολογία αυτό σε κάποιο άλλο όργανο της αγοράς ? Γνωρίζει κάποιος ? Μανώλη ?

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπάρχει εκεί κάπου από το Roland JV-2080 (1997) ίσως και πιό πρίν. Σα να νομίζω ότι το είδα και σε προηγούμενα μηχανήματα. Ας με βοηθήσει κάποιος. Συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πότε και σε πιό όργανο.

Από αυτά που θυμάμαι ότι είχαν - έχουν, τουλάχιστον στα πιάνα (ήχο) είναι τα παρακάτω.

 

Ορισμένα που μου έρχονται στο μυαλό.

Roland E-300 (1998) (αρμόνιο)

Roland E-600 (αρμόνιο)

Roland RD-150 (stage piano)

Roland KR-375 (Arranger Piano)

Roland RD-700

Roland DP-900

Roland HP-201

Roland HP-7

Roland HPi-5

Roland RG-7

Roland FP-9

Roland KR-15

Roland KR-17

Roland Fantom-X6/7/8

Roland SRX-02

Roland Fantom-XR

Roland Fantom-G6/7/8

Roland V-Piano (δεν χρειάζονται συστάσεις)

Roland Juno-Di (το μπεμπέ της νέας σειράς Juno)  ;D

Roland AX-Synth (το φορητό)

Συγνώμη αν ξέχασα κάποια, που σίγουρα έχω ξεχάσει.

Στην πορεία η Roland το εξέλιξε έτσι ώστε να υπάρχουν και περισσότερα levels στο Sympathetic Resonance ελεγχόμενα από τον ίδιο τον χρήστη.

 

Αλλά τι σημασία έχουν όλα αυτά;

Η Roland το θεωρεί πλέον δεδομένο αυτό (Sympathetic Resonance) εδώ και αρκετά χρόνια.

Τελευταία η Roland έχει προχωρήσει ένα βήμα ακόμα πιό πέρα. Το νέο βήμα είναι το Super Natural ειδικά στον ήχο του πιάνου και όχι μόνο που δεν το "φοράει" μόνο το V-Piano αλλά και άλλα πιό προσιτά μοντέλα από οικονομικής άποψης.

 

Και κάτι τελευταίο. Super Natural ήχοι υπάρχουν και στα προϊόντα της Roland που "φοράνε" της επεκτάσεις ARX (Τύμπανα - Ηλ. Πιάνα - Χάλκινα). Έχει γίνει επέκταση και σε αυτόν τον τομέα. Μελλοντικά ... θα δούμε σύντομα.


Σχετικά LINKS που αφορούν το ROLAND SUPER NATURAL.

 

Εδώ αξίζει να δείτε τα Video Demo.

ARX-01

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=921

ARX-02

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=922

ARX-03

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=987

 

Τι είναι το Super Natural στην θεωρία.

http://www.roland.com/piano/SuperNATURAL_Piano.html

 

Και για όσους ακόμα δεν κατάλαβαν, τι είναι, πως λειτουργεί, στην πράξη.


Όσο για το πιό είναι το καλύτερο stage piano της αγοράς, κατά την άποψή μου είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που ορίζουν πιό είναι πράγματι το καλύτερο. Ξεκινάει πρώτα από τις γνώσεις και τα θέλω του αγοραστή, το know how του κατασκευαστή, τον ήχο, το toucher, τα υλικά κατασκευής, τον τρόπο συναρμολόγησης, το βάρος, την σωστή τεχνική υποστήριξη, το σωστό και έμπειρο service, την τιμή αγοράς, την διάρκεια εγγύησης, ακόμα και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, για να καταλήξει στον χώρο που θα παίξει και στο είδος της μουσικής που θα εξυπηρετήσει. Μεγάλο κεφάλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά χρησιμοποιώ Korg C540 (δεν ειναι stage, φαντάζομαι ατην αντιπροσωπεια θα γνωρίζουν αν σε κάποιο stage υπάρχει το ίδιο δείγμα ήχου και πιθανόν να ισχύει και άλλα μοντέλα και μάρκες),και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (όταν δεν το συγκρίνω με ακουστικό πιάνο ΣΕ ΟΛΑ) (Τον ήχο του οργάνου τον περνάω σε ενισχυτή και ακούω flat και μου αρέσει για ηλεκτρονικό)για stage μπορεί και να προτιμούσα καποιο Kurtzweil.Aν δεν το χρειάζεσαι για live η άποψή μου είναι ότι ο ήχος των stage pianos είναι λίγο οξύς και στακάτος με μπόλικη αττάκα για να ξεχωρίζουν στην ορχήστρα και ίσως σε κουράσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρεφω να σας πω τις αποψεις μου...Ενδιαφερομαι να αγορασω Stage που να εχει και rhodes,wurlitzer κ.α. και να μπορω εως ενα βαθμο να τα πειραξω με εφφε κ.α.Χωρις ομως να υστερει σε ηχο ακουστικου πιανου.

 

Δοκιμασα στον Νακα το cp-50 της Yamaha με τιμη γυρω στα 1700 ευρω και το βρηκα εκληκτικο σαν κλαβιε και με παρα πολυ καλο ηχο στο ακουστικο του πιανο.Στα ηλεκτρικα δεν μπορω να πω πως ξετρελαθηκα χωρις ομως να ειναι και κακο.Σε αυτο που χανει ειναι πως δεν υπαρχουν πολλα knobs και τα περισσοτερα ειναι μενου.Δοκιμασα και sv-1 της korg χωρις να με ξετρελανει το ακουστικο του πιανο και δεν μου αρεσε και η αισθηση στο κλαβιε του μου φανηκε πολυ "χοροπηδηχτο".Τωρα τα ηλεκτρικα του πιανα νομιζω πως ηταν καπως καλυτερα απο του cp-50.Μου αρεσε η παρουσια πολλων knobs.Δεν καταφερα να δοκιμασω το nord piano για το οποιο εχω μεγαλη περιεργεια.

 

Υ.Γ. επαιξα στου tony το nord electro (το οποιο δεν θα αγοραζα μιας και δεν εχει βαρυκεντρισμενο πληκτρο) το οποιο σαν ακουστικος ηχος πιανου το βρηκα κατω του μετριου αλλα βεβαια με επηρεασε το μη βαρυκεντρισμενο πληκτρο του.Αναρωτιεμαι για το Νord piano αν θα ειναι καλυτερο το ακουστικο πιανο με την λογικη των samples ηχων που προσφερει η Nord μεσω του site της.Οσο αφορα τα ηλεκτρικα πιανα τα βρηκα σχεδον ιδια σε ποιοτητα με το Sv-1 και ελαφρως καλυτερα απο το Yamaha.

 

Αυτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Υ.Γ. επαιξα στου tony το nord electro (το οποιο δεν θα αγοραζα μιας και δεν εχει βαρυκεντρισμενο πληκτρο) το οποιο σαν ακουστικος ηχος πιανου το βρηκα κατω του μετριου αλλα βεβαια με επηρεασε το μη βαρυκεντρισμενο πληκτρο του.Αναρωτιεμαι για το Νord piano αν θα ειναι καλυτερο το ακουστικο πιανο με την λογικη των samples ηχων που προσφερει η Nord μεσω του site της.Οσο αφορα τα ηλεκτρικα πιανα τα βρηκα σχεδον ιδια σε ποιοτητα με το Sv-1 και ελαφρως καλυτερα απο το Yamaha.

 

 

Μάλλον δεν το τσέκαρες καλά..ή δεν στο έδειξαν καλά.

 

Κατ' αρχήν κύριο μέλημά σου είναι το προσωπικό γούστο και το τι εισέπραξες από τις επισκέψεις σου πάνω στο κάθε όργανο.

Δεύτερον είναι η τιμή.

Εγώ έχω το Nord Electro 3 /73.

Το επέλεξα γιατί μου έκανε σε ότι είχα στο μυαλό μου από πλευράς ήχων,editor,φορητότητα,design,ποιότητα.

Δεν είναι stage πιάνο,το περίμενα ότι θα έβρισκα διαφορά στο κλαβιέ,αλλά όλα είναι πλέον συνήθειας.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση?

 

Μολις παρελαβα το Kurzweil sp2xs

 

Οκ ειναι μια χαρα ολα απλα στον default ηχο του πιανου στα τελευταια 15 πληκτρα ακουω sustain.

 

1. Πειτε μου οτι δεν παιζει να ειναι προβλημα (νταξ επιβεβαιωση θελω δεν ειμαι τοσο ψυχακι-απλα δεν θ αντεχα 2η επιστροφη σ ενα μηνα)

2. Πλιζ χελπ  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις sustain pedal? έχει πολικότητα?

Ακους sustain χωρίς το pedal? Kάντου ένα reset. Αν δεν στρώσει...Τότε πρόβλημα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου