Προς το περιεχόμενο

Αγορά καλής ηλεκτρακουστικής κιθάρας


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου και την περίπτωση να αγοράσεις μια καλή ακουστική και να αγοράσεις ξεχωριστά το ηλεκτρ. σύστημα. Θα σου αφήσει περισσότερες επιλογές από το να αγοράσεις από την αρχή όλο το "πακέτο".

 

Πολύ σωστό! Αν σε ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό ο ακουστικός ήχος (και να περνάει στην ενισχυτική βαθμίδα ατόφιος), πας σε καλή ακουστική που σε εμπνέει παικτικά και ακουστικά και μετά δίνεις 3-4 κατοστάρικα και συμπληρώνεις το ηλεκτρικό κομμάτι.

 

Αν ΔΕΝ σε ενδιαφέρει ο ακουστικός ήχος, παίρνεις μια Ovation και ξεμπερδεύεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θέμα με τις ακουστικές είναι πως ο ήχος τους διαφέρει αρκετά ανάλογα με τις χορδές, την πένα, τα δάχτυλα κτλ. Δεν είναι πχ ηλεκτρικές που βάζεις ένα κάρο εφέ και μετά παίζουν ρόλο άλλα πράγματα. Έτσι μπορεί να δοκιμάσεις μια με φρέσκες χορδές και κατάλληλη πένα και να ακούγεται πολύ καλύτερα από μια ακριβότερη που έχει πιο παλιές ή και διαφορετικές χορδές.

 

+10 Και αφου εχεις σκοπο να τα σκασεις μη τσιγκουνευτεις στο να αλλαξεις χορδες σε αυτες που θα δοκιμασεις...

 

Αν θες τη γνωμη μου εγω θα εκανα αυτο: Θα επαιρνα http://www.thomann.de/gr/taylor_310ce_westerngitarre.htm αυτη για μαγαζια

 

και αυτη http://www.thomann.de/gr/taylor_gs_mini.htm για την παρεα, μικρη, ευκολη και απ' οσα βιντεο εχω δει και γ@μω του ηχους!!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σ' όλους,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή ηλεκτρακουστική κιθάρα με ανώτατο όριο τιμής τα 2 χιλιάρικα. Μ' ενδιαφέρει οπωσδήποτε και ο φυσικός της ήχος ώστε να στέκεται άνετα και χωρίς ρεύμα. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει σχετικά να μ' ενημερώσει. Ευχαριστώ

 

 

Παιξε.

Οσο περισσοτερο  παιξεις διαφορες ακουστικες τοσο πιο πολυ θα καταλαβεις πιος ηχος ειναι αυτος που ειναι για σενα "καλος" μεχρι να καταληξεις σε μια Martin ...;D(ορκισμενος Μαρτινακιας βλεπεις)

Περα απο την πλακα ομως υπαρχουν αρκετες ενδιαφερουσες προτασεις στα μαγαζια σε διαφορους συνδιασμους σχηματων και ξυλων.Αυτο που θα κοιταξεις πρωτα απ ολα ειναι να ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το καπακι  ΜΑΣΙΦ (αν και σ αυτην την κατηγορια τιμης ολοκληρη πρεπει να ειναι μασιφ), και ΜΕΤΑ καταληγεις σε μια απο τις αρκετες λυσεις που υπαρχουν για να ενισχυσεις τον ηδη καλο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο που θα εχεις επιλεξει συμφωνα με το γουστο σου και κυριως τ αυτια σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Πάρα πολύ χρήσιμα τα όσα μου είπατε. Θα ξεκινήσω επισκέψεις σε μαγαζιά. Για να πω την αλήθεια κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε Martin και Taylor αλλά είναι αλλιώς όταν στο προτείνουν άτομα που έχουν εμπειρία. Τώρα στο θέμα ξεχωριστά ακουστική και ηλεκτρικά μέρη, δεν έχω καθόλου εμπειρία. Με ποιο τρόπο θα μπούνε μετά τα ηλεκτρικά; Δε φαντάζομαι να κόβουν με τη σέγα  :o την κιθάρα για να βάλουν τα εξαρτήματα. Με ποιο τρόπο επεμβαίνουν στην κιθάρα για να τη μετρατρέψουν σε ηλεκτρακουστική; Θα έχει ανάλογο αποτέλεσμα με τις εργοστασιακές ηλεκτρακουστικές; Τέλος ποιος αναλαμβάνει τέτοιου είδους εργασίες; Πολλές ερωτήσεις.... ξέρω. Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τρόπο θα μπούνε μετά τα ηλεκτρικά; Δε φαντάζομαι να κόβουν με τη σέγα  :o την κιθάρα για να βάλουν τα εξαρτήματα. Με ποιο τρόπο επεμβαίνουν στην κιθάρα για να τη μετρατρέψουν σε ηλεκτρακουστική; Θα έχει ανάλογο αποτέλεσμα με τις εργοστασιακές ηλεκτρακουστικές; Τέλος ποιος αναλαμβάνει τέτοιου είδους εργασίες;

Από όσα έχω δει, η τοποθέτηση είναι υπερβολικά απλή αλλά δεν θα έχεις πχ το EQ που μπορεί να έχεις από το εργοστάσιο. Ένα μαγαζί στο κέντρο ξέρω πως το αναλαμβάνει αν και μπορείς να το κάνεις και μόνος. Το τελικό αποτέλεσμα μπορείς να το αλλάξεις με τον κατάλληλο ενισχυτή ακουστικών οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τρόπο θα μπούνε μετά τα ηλεκτρικά; Δε φαντάζομαι να κόβουν με τη σέγα  :o την κιθάρα για να βάλουν τα εξαρτήματα. Με ποιο τρόπο επεμβαίνουν στην κιθάρα για να τη μετρατρέψουν σε ηλεκτρακουστική; Θα έχει ανάλογο αποτέλεσμα με τις εργοστασιακές ηλεκτρακουστικές; Τέλος ποιος αναλαμβάνει τέτοιου είδους εργασίες; Πολλές ερωτήσεις.... ξέρω. Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων

 

Σε καμια περιπτωση δεν πεφτει μαχαιρι στην κιθαρα. Αν θες ενα στοιχειωδες eq πανω στην κιθαρα, η fishman νομιζω εχει controlers τα οποια τοποθετουνται στην τρυπα του σκαφους.

Αλλα προσωπικα ποτε δεν πειραζα το eq των ακουστικων. Ολα flat και φτιαξιμο απ την κονσολα. Ενα volume θα σου ηταν χρησιμο αλλα και γι αυτο υπαρχει λυση. Το v-cable της taylor οπου εχεις ενα καλωδιο με ενσωματωμενο το master knob. Μου φαινεται πολυ καλη λυση. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις τον κρυσταλλο (σε μαστορα βεβαια) και να κανεις μια υποδοχη στο πισω strap της κιθαρας!! 100 ευρω περιπου.

Α! και το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο με τις εργοστασιακες...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις .Εχω τρεις Martin που η πιο φτηνη εχει πανω απο 2000.Αυτο ελειπε να βαλουνε σεγα(!!!) :o :o :o για να βαλουν ηλεκτρικα .ΜΗ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΛΟΥΝ ! 8)Θα με ειχαν γραψει οι εφημεριδες (...ο αιμοσταγης κιθαριστας με τη σεγα!) :D

Υπαρχουν αξιολογες -και ακριβες βεβαια- λυσεις απο την L.R Baggs την Fishman αλλα και πολλες αλλες εταιριες που χωρις ...σφαξιμο σου εξασφαλιζουν μια χαρα ηχο :)

Βρες πρωτα την ...Μartin που σου ταιριαζει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ενίσχυση ακουστικών οργάνων, υπάρχει αυτό το άρθρο του Σκάντζου :

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

 

Για τα υπόλοιπα που απαιτείς, πρέπει πρώτα να καταλήξεις σε τι μέγεθος σώματος κατευθύνεσαι και στη συνέχεια να βρεις τη μάρκα που θα σε καλύψει (το μέγεθος του σώματος υποδηλώνει το παιχτικό είδος, πχ μικρά σώματα χρησιμοποιούνται συνήθως για fingerstyle παιξιμο , ενώ μεγάλα σώματα "παίζουν καλά" τα ανοιχτά ακκόρντα.)

 

Δες εδώ :

 

http://www.start-playing-guitar.com/acoustic-guitar-guide.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω κάτι, για να μην ανοίγω καινούργιο topic (sorry φίλε georgym, μια ερώτηση μόνο)...θέλω να πάρω κι εγώ μια ηλεκτρακουστική και πρόσφατα έπαιξα με ενός φίλου μια takamine και με εντυπωσίασε...γύρω στα 500-600 ευρώ θέλω να δώσω..στην Αθήνα ποιος έχει την συγκεκριμένη μάρκα να πάω να δοκιμάσω μερικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου