Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη(ες) σας μπυρα(ες);


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαφωνω,η ζωη ειναι πολυ μικρη για να πινουμε σοδες με γλυκερινη...

 

εξαλλου οι μπυρες που προτεινω ΔΕΝ ειναι γκουρμε αλλα φτηνες καθημερινες μπυρες,τουλαχιστον στις χωρες τους... ;)

 

υπαρχουν ομως και στην Ελλαδα παρα πολλες φτηνες και καλες μπυρες,φθηνοτερες απο τις αηδιες που πινετε.... ;D (LIDL πρωτος διαδρομος δεξια οπως μπαινετε,οποιαδηποτε και να παρετε,ακομα και τη φθηνοτερη ειναι κλασεις ανωτερη απο τα σαπουνια που υποστηριζετε.... :)....παντως αν επιμενετε σε ..σαπουνια παρτε τουλαχιστον ΒΕΡΓΙΝΑ ή ΜΥΘΟ (η εστω FIX) αυτες σε θερμοκρασια -4 ;D τουλαχιστον πινονται.... ;D

 

Συμφωνώ σε αυτό, απλά "διαμαρτύρομαι" για τις ασυνέπειες που παρατηρώ και περιγράφω παραπάνω : αδυνατώ να εμπιστευτώ τις γευστικές επιλογές φίλων μου (σε ακριβά κοκτέιλς πχ ή σε δυσκολα προφερομενες μπυρες) , καθώς γνωρίζω οτι δεν μπορούν να επιλέξουν ένα φρέσκο ψάρι από το μπαγιάτικο ή δεν είχαν ποτέ την τύχη να απολαύσουν φρουτοσαλάτα από το μποστάνι, ενώ τους φαίνονται μια χαρά τα mιcrowave dinners. Νομίζω οτι η διαφορετικότητα από τις σόδες με γλυκερίνη έγκειται περισσότερο σε κοινωνικά χαρακτηριστικά, παρά σε βαθιά γνώση και επιλογή, αφού λίγοι μπαίνουν στον κόπο αν δεν διαθέτουν αυτό που λέμε "μεράκι".

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά δεν απευθύνονται σε κανέναν από αυτό το μέρος, αλλά αφορούν προσωπικά μου συμπεράσματα για το θέμα από τις real-life εμπειρίες μου,καθώς ούτε ξέρω τι πίνετε ούτε τι τρώτε :)

 

Πάντως εμένα μια χαρά με έβγαλαν όλο το καλοκαίρι τα σιροπάκια (FinkBrau) του Lidl και οι Veltins (για πιο ακριβές απολαύσεις  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο ΩΡΛ μου έχει απαγορέψει να πίνω κονσομασιόν μπύρες επειδή έχω ευαίσθητες φωνητικές χορδές. Είναι λοιπόν ιατρική ανάγκη για μένα, όχι θέμα επιλογής ή εκλεπτυσμένων γευσιγνωστικών πάνε-κι-έλα. Αν δε με πιστεύετε, στέλνω με πμ την γνωμάτευση σκαναρισμένη.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα δοκιμάσω τις Zubr και θα σας μεταφέρω απόψεις, αλλά θέλω να διευκρινίσω ότι ενώ γευσιγνωστικά μια χαρά στέκω (γιατί έχω το μεράκι και έχω εκπαιδευτεί στοιχειωδώς σε οργανοληπτικούς ελέγχους, χα σας γείωσα τώρα όλους) ΔΕΝ ακούω ξύλα.

 

Πάντως μετά από αυτό το thread πήγα κ πήρα μια δυο μπύρες για το σπίτι, άρα πρέπει να τονίσω ότι προωθεί τον αλκοολισμό. Γι αυτό το λόγο πρέπει να σας ζητήσω να αφήσετε όλοι τις μπύρες σας (απαραίτητα σφραγισμένες, για να ξέρω ότι δεν υποκύψατε να τις πιείτε) σε προσυμφωνημένο σημείο. Πάντα για το καλό όλων σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις συνειδοτηποίησα οτι σήμερα έχω καταναλώσει γύρω στο 1.5l Coca Cola γράφοντας παράλληλα για μπύρες. Βαδίζω στα χνάρια του BigAlejandro  ;D

 

Μπυραρίες με χάνετε...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer:

Δηλώνω εντελώς ευκαιριακός πότης, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις ή γνώσεις σχετικά με τα αλκοολούχα ποτά (εξαιρείται το ρακί/τσίπουρο).

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιω οποιαδήποτε μπύρα. Heineken, Amstel, Fix, Alfa, Βεργίνα, του Lidl, you name it.

Αν και εφόσον υπάρχει ελευθερία επιλογής, οι ευρείας κυκλοφορίας μπύρες που μπορώ να πω ότι πραγματικά απολαμβάνω (όσες μου έρχονται αυτή τη στιγμή) είναι οι Carlsberg, Veltins, Paulaner, Estrella Damm, Corona, Lapin Kulta και Pilsner Urquell.

 

Έχω πιεί κατά καιρούς και πολλές λιγότερο διαδεδομένες αλλά δεν μπορώ να εκφέρω απόλυτα τεκμηριωμένη γνώμη σχετικά με αυτές, αφενός γιατί τις περισσότερες τις έχω δοκιμάσει μόνο μια φορά, αφετέρου γιατί μου άρεσαν όλες ανεξαιρέτως!

 

Οι λίγες που ακόμα θυμάμαι έντονα:

- μια Chimay εκ Βελγίου, πολύ ιδιαίτερη γεύση

- η Guiness που ήπια στην Αγγλία (η ελληνική version δεν μου άρεσε τόσο)

- οι τρεις που ήπια σε ένα πρόσφατο ταξίδι στην Αμερική (Full Sail Amber Ale, Widmer Hefeweizen, Hair of the Dog Ruth, όλες από τοπικά breweries στο Oregon).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φτηνότερες και αποδίδουν εξίσου ή και καλύτερα από άλλες "επώνυμες" επιλογές  :P

 

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!

@SF. Ειναι 100/100 Japan. Απλα ο ιδιοκτητης ειναι μαγκας ;)

Και μιας και αναφερες κατι για τους γιαπωνεζους, ναι ειναι οπως τα λες + τη μεγαλη τους μυστικοπαθεια-σωβινεγωισμο τους.

Ηθελα πχ να σου αναφερω(ουισκι δε πινω) το Santory που τα χει φραξει σε πολλαααα πολλα καλα.

Για να μη πω για τις γιαπωνεζικες ταστιερες ;) ;D ;D ;D.

ειναι κωλολαος αλλα τους παω με 1000.

Ηθελα να αναλυσω και αλλα πραματα αλλα εφαγα πεσιμο απ το γιο μου τωρα ρε παιδια sorry.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν εχω κανενα προβλημα με τν εργατικη ταξη μισω την μπυρα της(με αλλα λογια μακρια απο amstel ;D)

κατ εμε 2 ειναι οι μπυρες guiness και belzebuth ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Mιας και μπήκε και επίσημα το Καλοκαίρι, ανασταίνω το θέμα  8) , για να προσθέσω/προτείνω 2 ελληνικής παραγωγής ΦΡΕΣΚΕΣ μπύρες, με τις οποίες έχω κολλήσει, τελευταία:

 

-crazy donkey (India Pale Ale/Σαντορίνης)

 

http://www.santorinibrewingcompany.gr/products_en.html

 

-Α.C.E. Septem (Imperial India Pale Ale/Εύβοιας)

 

https://el-gr.facebook.com/Septembrewery

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Λάζαρε μιας που αναστήθηκες ρώτα γιατί οι μπασσίστες μας δεν πίνουν panel2.png    ;

 

E;

 

 

και ναι υπάρχει πλέον μια πραγματικά πολύ καλή ελληνική μπυρα 

 

Volkan_Beers_black.jpg

 

 

 

αχ εσείς παλιόπαιδα    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  και δεν κάναμε και μπυροποσία      :-[ :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου