Προς το περιεχόμενο

Η Fender stratocaster usa 1982 τι το ιδιαιτερο εχει?


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

ενας φιλος προκειται να αγορασει ηλεκτρικη κιθαρα. Μεχρι στιγμης ειναι στο ψαξιμο. Βρηκε απο κοινο γνωστο μια fender stratocaster USA model 1982 me 1500 euros. Η κιθαρα ειναι σε αριστη κατασταση. Ειναι καλη επιλογη αν υποθεσουμε οτι θελουμε να εχουμε οποσδηποτε ηχο fender?

 

Μηπως με αυτα τα χρηματα θα πρεπει να προσανατολιστει στην αγορα καινουργιας fender USA?

 

Η Fender stratocaster usa 1982 τι το ιδιαιτερο εχει?

 

Το μυνημα απευουνεται στον superfunk :) καθως και σε ολους του γνωστες των fender οργανων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 1,500 Ευρώνια αγοράζεις μερακλαντάν-brand-spankin'-new Strat και σου περισσεύουν και λεφτά να γεμίσεις το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου 2-3 φορές.

 

Απ'όσο γνωρίζω οι Strat των 80s δεν έχουν και την καλύτερη φήμη...το θέμα είναι αν την ακούσατε εσείς και αν σας αρέσει ο ήχος της. Καλές οι γενικές αναφορές σε χρονολογίες και λοιπά αλλά σε τελική ανάλυση μπορεί στο φίλο σου να κάθεται καλύτερα αυτή παρά μια οποιαδήποτε άλλη strat.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος προκειται να αγορασει...

 

Πάντα μ΄άρεζαν οι ιστορίες που ξεκινούσαν μ΄αυτή τη φράση... ;D

 

Σε γενικές γραμμές οι αρχές της δεκαετίας του 80 δεν ήταν και ότι καλύτερο για τη Fender,χωρίς -βέβαια- αυτό να σημαίνει οτί αποκλείεται να βρείς ένα εξαιρετικό όργανο.Τα πράματα βελτιώθηκαν αισθητά μετά το 86-87.

 

 

Ειναι καλη επιλογη αν υποθεσουμε οτι θελουμε να εχουμε οποσδηποτε ηχο fender?

 

Τι εννοείς ακριβώς...? ???

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω.Ιστορικα μιλωντας η δεκαετια του  80 ηταν εποχη ανασυνταξης για την Φεντερ - και οχι μονο...-και τα μοντελα που αξιζουν ειναι καποιες ρεπλικες 50's,60's.

Αν σου κανει  η συγκεκριμενη εμας μας περισσευει αλλα ειναι γεγονος οτι με αυτα τα λεφτα σε μεταχειρισμενο μπορεις να παρεις ΚΙΘΑΡΑΚΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε κάτι παραπάνω αγοράζεις american vintage ή eric johnson, με κάτι παρακάτω...

ελαφρώς μεταχειρισμένες american vintage ή eric johnson! Aν είναι απλά μια

standard αυτή του '82, είναι εκτός τόπου και χρόνου η τιμή που την δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα μοντελα που αξιζουν ειναι καποιες ρεπλικες 50's,60's.

 

+1 Αυτά μάλιστα έχουν "πάρει" σε αξία πάρα πολύ.

 

 

Από τη δική μου εμπειρία η καλύτερη δεκαετία για την Fender (εξαιρουμένων-εννοείται-των χρυσών δεκαετιών του 50 και του 60),ήταν του 90...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Strat της εποχής είναι ιδιαίτερες, ιδίως όσον αφορά στο μανίκι. Αν τον βολεύει το μανίκι, ας την πάρει, γιατί δεν θα το ξαναβρεί σε στρατ άλλης εποχής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανικι της δικιας μου παντως μου εχει κατσει μια χαρα! (Εχει κοκκινισει κι ολας  :))

Για μπλουζοκαταστασεις ειναι οτι πρεπει αλλα πρεπει να εχεις μεση.  ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτή θα σου έλεγα να την αποφύγει (κυρίως λόγω τιμής).

http://www.stratcollector.com/newsdesk/archives/000273.html

 

Από τη δική μου εμπειρία η καλύτερη δεκαετία για την Fender (εξαιρουμένων-εννοείται-των χρυσών δεκαετιών του 50 και του 60),ήταν του 90...

Δηλ. της δεκαετίας μας είναι λίγες?

Πιο καλοκατασκευασμένες και με προσοχη στη λεπτομέρεια απ' αυτές δεν έχω δει. Και δεν μιλάω μόνο για τις CS.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μανικι της δικιας μου παντως μου εχει κατσει μια χαρα! (Εχει κοκκινισει κι ολας  :))

Για μπλουζοκαταστασεις ειναι οτι πρεπει αλλα πρεπει να εχεις μεση.  ;)

 

Και της δικιάς μου ('83) είναι φανταστικό. Βέβαια με άλλη στρατ δεν μπορώ να παίξω (που λέει ο λόγος) αλλά αν έκανα κάποτε custom μανικάκι, αυτό θα αντέγραφα...

Η δική μου πάντως είναι "πίπιλο"...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου