Προς το περιεχόμενο

Jewish (Ahaba Rabba) κλιμακα


panagiwtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα....θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα ζητημα που με απασχολει...ασχολουμε με την μουσικη δημιουργια μεσω η/υ ερασιτεχνικα....εκατσα λοιπον να την ψαχνω και με λιγη θεωρια πανω στις συγχορδιες την αρμονια τις κλιμακες κλπ...βασικα πραγματα δηλαδη... :)

 

σκαλιζοντας λοιπον τα παλια μου project θελησα να βρω πανω σε τι κλιμακες τα εχω φτιαξει και μου προεκυψε ενα project σε κλιμακα Jewish (Ahaba Rabba) (C,Db,E,F,G,Ab,Bb) ::)

 

θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφοριες οσο αναφορα την συγκεκριμενη κλιμακα... καποια τραγουδια ισως που βασιζονται πανω σε αυτη...η το οτιδηποτε που πιστευεται πως θα μου ηταν χρησιμο...

 

ευχαριστω πολυ!!!

 

:-* :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκαλιζοντας λοιπον τα παλια μου project θελησα να βρω πανω σε τι κλιμακες τα εχω φτιαξει και μου προεκυψε ενα project σε κλιμακα Jewish (Ahaba Rabba) (C,Db,E,F,G,Ab,Bb) ::)

Η χιτζάζ δεν είναι αυτή;

 

καποια τραγουδια ισως που βασιζονται πανω σε αυτη

"Έλα απόψε στου Θωμά"

"Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι η χιτζάζ ή αλλιώς Mixolydian b9b13. Ο πέμπτος τρόπος της αρμονικής μινόρε. Οι συγχορδίες της στην τονικότητα που δίνεις είναι:

 

C7 - Dbmaj7 - Edim - Fm(maj7) - Gm7b5 - Abmaj7#5 - Bbm7

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα λαθος πριν....δεν ειναι σε ντο η κλιμακα αλλα σε ντο# ...αρα (C#,D,E#,F#,G#,A,B)

 

παραθετω και μια εικονα για να καταλαβεται καλυτερα

 

scaled.php?tn=0&server=695&filename=jewish.jpg&xsize=640&ysize=640

 

ευχαριστω πολυ για τις μεχρι τωρα απαντησεις, να στε καλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scaled.php?tn=0&server=695&filename=jewish.jpg&xsize=640&ysize=640

Σου δινει και τον τζαζ τυπο στην εικονα...

1 b2 3 4 5 b6 b7

 

Πληροφοριακα κλιμακες με τυπο 1 2 3 4 5 6 b7 ειναι μιξολυδιες(πεμπτος τροπος ιονικης μαντζορε)οταν δεις b9 b 13 αλιως b2 b6 τμπορεις επισης να την χρησιμοποιησεις οταν κανεις πτωση σε αλλη δεσποζουσα(βλεπε παραθετικες δεσποζουσες) 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι ολίγον offtopic:

οι φωτο είναι από site(και αν ναι,από ποιο;) ή από κάποιο πρόγραμμα;

ευχαριστώ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.looknohands.com

 

hadgi αυτο ειναι το site!!

 

η μουσικη που εχω φτιαξει παντως δε θυμιζει το λαικο,ανατολιτικο και αυτο ειναι που μου κανει περισσοτερη εντυπωση....ακουσα τα 2 προτεινομενα τραγουδια του spy και οντως ειναι στην ιδια κλιμακα....μηπως υπαρχουν πιο καινουρια κομματια? πιο "μοντερνα" που να βασιζονται στην χιτζαζ κλιμακα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.looknohands.com

μηπως υπαρχουν πιο καινουρια κομματια? πιο "μοντερνα" που να βασιζονται στην χιτζαζ κλιμακα??

θα βρεις πολλα μα παρα πολλα κομματια που περιεχουν αυτη την κλιμακα και τις συγχορδιες που δινει ως δεσποζουσα.ακου πχ το road to hell του Chris rea.Η ακομη και το Bad thing απο το true blood Που τελειωσε :( :'(

Κομματια ομως που να βασιζονται στη συγκεκριμενη δυσκολο...κατι στην προγκρεσιβ σκηνη θα υπαρχει...ηδη θυμαμαι ενα κομματι απο κριμσον αλλα δεν θυμαμαι ποιο...και στο μετροπολις των θιατερ υπαρχει ενα αν θυμαμαι καλα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου