Προς το περιεχόμενο

U2 - Καλύτεροι από Αληθινοί


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που κάνουν οι U2 είναι ροκ για όσους δεν ενδιαφέρονται για το ροκ (σαν αισθητική, σαν μουσική αγωγή, σα δημιουργική στάση), και πολιτική για όσους δε θέλουν να έχουν καμία σχέση με τη πολιτική

 

Οι U2 πάντως, δεν παίζουν καλό ροκ, ακόμη και με τα πιο επιφανειακά κριτήρια...

Ξαναδιαβάζω το θέμα από την αρχή...και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω στα συγκεκριμένα σημεία με τον Trolley...

από την άλλη σκέφτομαι το εξής...

Οι U2, ΔΕΝ μπορεί να είναι η μεγαλύτερη μπάντα στον πλανήτη, όσο ζουν οι 4 Rolling Stones (και ρίχνουν και καμμιά τουρνέ για τη πλάκα που και που)...από όποιο κριτήριο και να το δείς.

Από την άλλη, έχει πλάκα, πόσο "μοιάζουν" τα δύο συγκροτήματα.

Έχουν Pop ήχο (ξανακούστε το Satisfaction....και τα περισσότερα κομμάτια τους), έχουν και τα 2 ένα χαρισματικό frontman, έχουν και τα 2 "άμπαλο" κιθαρίστα...

Έχουν όμως εξασφαλισμένη τη θέση τους στην ιστορία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μία συζήτηση που ξεκινά από τους U2 και καταλήγει στους The The, δεν μπορεί παρά να είναι μία ΚΑΛΗ συζήτηση. Εν' τούτοις - κατά τη γνώμη μου - δεν υπήρχε λόγος να χυθεί τόσο μελάνι για την αξία των U2, τουλάχιστον όχι επ' αφορμήν του δικού μου κειμένου, διότι το πραγματικό θέμα στο δικό μου κείμενο είναι το ελληνικό κοινό και η δειλία του να αναζητήσει το καινούργιο, προτιμώντας τη συμμόρφωση σε τηλεοπτικά πρότυπα.

 

Ειδικά για εσάς που επιδιώκετε κάποιο είδος επαγγελματικής καταξίωσης στο χώρο (καθότι εγώ είμαι ερασιτέχνης), φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεστε ότι αυτό είναι το κύριο εμπόδιο ανάμεσα σε εσάς και τον κόσμο (κατ' αρχήν), αλλά επίσης ανάμεσα σε εσάς και την πίστη σας για το ότι η μουσική είναι κάτι ιερό, το οποίο αξίζει να υπηρετηθεί.

 

Όπως ξέρετε (και προς μεγάλη δυστυχία του αγαπητού Θερμοπύλες), τα media είναι το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης: τι είναι, ποιοι τα έχουν, πως τα χρησιμοποιούν, ποια αισθητική υπηρετούν, τι διδάσκουν, τι καταστρέφουν... κλπ. Η τηλεόραση δυστυχώς προσφέρει πολύ κακές υπηρεσίες στο κόσμο της Τέχνης, βοηθώντας στη καταξίωση ανθρώπων που εκτός συνόρων δεν φτουράνε με τίποτε (η ελληνική τηλεόραση, εννοείται), και είναι - πάντα κατά τη γνώμη μου - ο υπ' αριθμόν 1 εχθρός κάθε προσπάθειας για βελτίωση της κοινωνίας μας.

 

Κάποτε, το να φτάσει να έχει κάποιος τόση φήμη και τόσα χρήματα όπως οι U2, σήμαινε διαρκώς μεγαλύτερη ελευθερία στις καλλιτεχνικές τους κινήσεις και περισσότερο έλεγχο (από τον καλλιτέχνη) για το προϊόν του ( ...πάλι οι Floyd μου έρχονται στο νου), αλλά οι U2 είναι το πρώτο ροκ σουπεργκρουπ του οποίου οι καλλιτεχνικές ελευθερίες έχουν ποδηγετηθεί πλήρως από την αναγκαιότητα να παραμένει συμβατό με το τηλεοπτικό κοινό. Σε αυτό διαφέρουν από τους Stones (που δεν ανέφερε κανείς) μέχρι τους AC/DC αλλά και δεκάδες άλλους.

 

Τώρα για τον Edge... τι να πω χωρίς να τσακωθούμε...; Ας πω μόνο ότι είναι απόλυτα συνυπεύθυνος γι' αυτό το φαινόμενο, καθώς είναι αδύνατο να συμβαίνει εν'αγνοία του. Πολύ ωραίος rhythm κιθαρίστας, πολύ συνετός και ουσιαστικός lead κιθαρίστας, αλλά όλα αυτά πριν είκοσι χρόνια (όπως είπαμε σχεδόν όλοι). Εκ'τοτε - όπως είπα νωρίτερα, αλλά περιέργως ο SF μου μιλάει ακόμη - τα μέλη των U2 είναι σαν τα μέλη των Fleetwood Mac. Το μόνο που περιμένει κανείς από αυτούς είναι να συνεχίσουν να παίζουν τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια μέχρι να χαλάσει ο Θεός το κόσμο.

 

Και το κάνουν.

 

 

Υ.Γ. Είχα ήδη γράψει το παραπάνω κείμενο όταν είδα ότι ο Μυκήνες, είχε επιτέλους αναφέρει τους Stones.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρετε (και προς μεγάλη δυστυχία του αγαπητού Θερμοπύλες), τα media είναι το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης:

Αγαπητέ μου Ταξί, άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της καλιακούδας...και επίσης όποιος είναι έξω από τον χωρό, πολλά τραγουδια (μπορεί να) λέει ;D ;D

Καμμία δυστυχία...αντίθετα, χαρά μου ;D

 

Προφανώς και (πάντα) πρέπει να ξεκινάμε από τους Stones...τουλάχιστον εμείς που ξέρουμε και λίγο ιστορία ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τον Edge... τι να πω χωρίς να τσακωθούμε...

Δεν χρειάζεται να τσακωθούμε. Ο τύπος είναι μεγαλοφυής. Πήρε την ατέλεια και την έκανε στυλ...και επηρέασε πολλούς άμυαλους και ανιστόρητους (επίδοξους και μη) κιθαρίστες.

Πραγματικα τον θαυμάζω (δεν το λέω ειρωνικά).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τσακωθούμε. Ο τύπος είναι μεγαλοφυής. Πήρε την ατέλεια και την έκανε στυλ...

 

Καλά... αυτό είναι σα να λες ότι ο Αγγελόπουλος πήρε τη νύστα και την έκανε "ύφος". Επίσης επηρέασε πολλούς, όπως ξέρεις, και το αποτέλεσμα είναι ότι η χώρα πλέον δεν έχει κινηματογράφο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το αποτέλεσμα είναι ότι η χώρα πλέον δεν έχει κινηματογράφο.

εντάξει...μην τα ρίχνουμε και όλα στον Αγγελόπουλο....τώρα τι μου θύμησες!!!

Έχω ρίξει κάτι ύπνους το 70φέυγα στο σινεμά με τους Κυνηγούς...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τσακωθούμε. Ο τύπος είναι μεγαλοφυής. Πήρε την ατέλεια και την έκανε στυλ...και επηρέασε πολλούς άμυαλους και ανιστόρητους (επίδοξους και μη) κιθαρίστες.

Πραγματικα τον θαυμάζω (δεν το λέω ειρωνικά).

 

Καμμία ατέλεια δεν πήρε...

Συνειδητή επιλογή ήταν το να παίξει έτσι.

 

Όταν προσπαθείς να διαφέρεις απο το κιθαριστικό mainstream μιας εποχής, εφευρίσκεις κάτι άλλο.

Θεωρώ τον edge περισσότερο εφευρέτη παρά κιθαρίστα (γι'αυτό και βρίσκεται αρκετά ψηλά στην εκτίμηση μου σαν μουσικός...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία ατέλεια δεν πήρε...

Συνειδητή επιλογή ήταν το να παίξει έτσι.

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, παρά μόνο εάν είσαι ο Edge!!!...Σίγουρα δεν είναι και ο Jeff Beck...

 

Όταν προσπαθείς να διαφέρεις απο το κιθαριστικό mainstream μιας εποχής, εφευρίσκεις κάτι άλλο.

Θεωρώ τον edge περισσότερο εφευρέτη παρά κιθαρίστα (γι'αυτό και βρίσκεται αρκετά ψηλά στην εκτίμηση μου σαν μουσικός...)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γι αυτό είπα ότι τον θαυμάζω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... αυτό είναι σα να λες ότι ο Αγγελόπουλος πήρε τη νύστα και την έκανε "ύφος". Επίσης επηρέασε πολλούς, όπως ξέρεις, και το αποτέλεσμα είναι ότι η χώρα πλέον δεν έχει κινηματογράφο.

 

 

 

Κατι τετοια λες και πως να τσακωθουμε μετα... ;D

 

Το τραγικο στην Ελλαδα ειναι οτι ακριβως το ιδιο συμβαινει και με αλλους μεγαλους (σε εισαγωγικα η εκτος εισαγωγικων) στα περισσοτερα ειδη τεχνης (ειδικα στη μουσικη & στο θεατρο/κινηματογραφο)   μια και αυτοι που επηρεαζουν (ή υποστηριζουν)  ειναι τοσο αστειου καλλιτεχνικου βελινικους με αποτελεσμα η χωρα να μην εχει εδω και χρονια οποιαδηποτε σοβαρη τεχνη (σε μαζικο επιπεδο δεν μιλαω για 4-5 ψιλοεξαιρεσεις) ;D

 

Αλλα ΚΑΙ σε αυτο πιστευω οτι φταινε τα μεσα μαζικης εξημερωσης που προωθουν σταθερα την ανωδυνη μετριοτητα βαφτιζοντας την "εξαιρετικη"... ;D

 

Όταν προσπαθείς να διαφέρεις απο το κιθαριστικό mainstream μιας εποχής, εφευρίσκεις κάτι άλλο.

Θεωρώ τον edge περισσότερο εφευρέτη παρά κιθαρίστα (γι'αυτό και βρίσκεται αρκετά ψηλά στην εκτίμηση μου σαν μουσικός...)

 

ακριβως,για αυτο και υπαρχει η κιθαρα ΠΡΙΝ απο αυτον και η κιθαρα ΜΕΤΑ απο αυτον,ποσοι μπορουν να το καταφερουν αυτο?

 

παντως αν και συμφωνω με ολα οσα γραφει ο Trolley νομιζω οτι οι U2 ειναι αδικα "εκπροσωποι" της καταστασης που επικρατει, υπαρχουν ΠΟΛΥ χειροτερα παραδειγματα τα οποια τρωμε στη μαπα ΑΙΩΝΕΣ (ειδικα απο τη μεταπολιτευση και μετα... ;D)  ;D ;D  

 

Σίγουρα δεν είναι και ο Jeff Beck...

 

και ο Jeff Beck ομως δεν ειναι ο Edge ;),τεραστιος και ο ενας,τεραστιος και ο αλλος (η μουσικη ικανοτητα δεν περιοριζεται μονο στην τεχνικη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Jeff Beck ομως δεν ειναι ο Edge ;),τεραστιος και ο ενας,τεραστιος και ο αλλος (η μουσικη ικανοτητα δεν περιοριζεται μονο στην τεχνικη)

Ναι ρε συ...απλά απάντησα στον longshadow, πόσες φορές πρεπει πιά να πώ!!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γι αυτό είπα ότι τον θαυμάζω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου