Προς το περιεχόμενο

U2 - Καλύτεροι από Αληθινοί


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είπα να γράψω και εγώ το κουτσό και το στραβό μου...  ;D

Καλοί οι U2 σε κάποια κομμάτια, όμως...

Βλέπω ότι οι διακρίσεις σε pop,rock,metal,κτλ,κτλ οδηγούν σε συγχήσεις καθώς και σε παρεξηγήσεις. Μιλάω για εμένα πάντα. Για παράδειγμα μου αρέσει η rock και ακούγοντας αυτή τη μουσική έχτισα τα κριτήρια μου και για άλλες μουσικές.

Τα κριτήρια δεν μπορούν παρά να είναι υποκειμενικά...

Θεωρώ ότι η καλή rock (η οποία υπάρχρει... το λέω γιατί κάποιος φίλος είπε μέσα στις άκρες ότι η ροκ είναι μόνο για διασκέδαση...) είναι αυτή που βγαίνει από αληθινούς τύπους που ζουν τα πραγματικά προβλήματα του τόπου που τους περιβάλει, που σου πετάνε την αγανάκτησή τους στα μούτρα σου με τη μουσική τους και το στίχο τους, που αυτά που λένε τα ζουν, που προσφέρουν τη μουσική απλόχερα και χωρίς υψηλές τιμές που σου γδέρνουν τα έντερα.

Εντάξει ρε παιδιά με τους U2... είναι η μεγαλύτερα μπάντα του πλανήτη και τέτοια... ε τι να πω.... ρε σεις, ρε ηηηηήμαρτοοοον ρεεε...

Τι να πουν οι Radiohead,o Gilmour ή o Waters, ακόμα και οι ΤΡΥΠΕΣ και άλλοι πολλοί........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάποια στοιχεία για την ..πολιτιστική συνεισφορά των καναλιών

 

Αντιγράφω από άρθρο του Π.Μπουκάλα

 

Ποιο πολιτιστικό πρότυπο επιβάλλεται από τους διαύλους όταν το 2005 - 2006 τα ιδιωτικά κανάλια αφιέρωσαν στον τομέα «Τέχνες/Πολιτισμός»  ποσοστό χρόνου κυμαινόμενο από 0,1% έως 1,9%, το 2006 - 2007 ποσοστό από 0,1% έως 1,7% και το 2007 - 2008 ένα ποσοστό ακόμα μικρότερο, αφού στο Μέγκα αναλογεί ένα 0,6%, στο ΑΛΦΑ ένα 0,3%, στο ΣΤΑΡ ένα 0,2% και στο Αλτερ ένα 0,1%

 

Όλο το άρθρο εδώ

http://stavrochoros.pblogs.gr/2009/04/typos-kai-paideia-.html

 

Πάντως αν θυμάμαι καλά τα ποσοστά για το 2009-2010 ήταν ακόμα χειρότερα.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά με τους U2... είναι η μεγαλύτερα μπάντα του πλανήτη και τέτοια... ε τι να πω.... ρε σεις, ρε ηηηηήμαρτοοοον ρεεε...

 

θα σε παρακαλουσα να διαβασεις προσεκτικα υπο ποιαν εννοια ειναι η μεγαλυτερη μπαντα στον πλανητη (ειναι κανα δυο σελιδες πισω η εξηγηση) ;)

 

Τι να πουν οι Radiohead,o Gilmour ή o Waters, ακόμα και οι ΤΡΥΠΕΣ και άλλοι πολλοί........

 

Μπορει να ειναι "καλυτεροι" απο τους U2 μπορει και οχι,αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου ,ας πουμε εγω προτιμω να ακουσω ακομα και το How to Dismantle an Atomic Bomb (σαφως ο χειροτερος δισκος των  U2) απο οποιοδηποτε αλμπουμ των Pink Floyd (οι οποιοι εμενα δεν μου λενε απολυτως τιποτα) & απο τους Radiohead το μονο που αντεχω ειναι το OK Computer,χωρις να σημαινει οτι και τα δυο γκρουπ δεν ειναι τεραστια,απλα εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο το Achtung Baby απο οποιονδηποτε δισκο των   Radiohead/Gilmour/Waters/ ΤΡΥΠΕΣ,μπορει φυσικα να ειμαι και καγκουρας που μου αρεσει περισσοτερο αλλα μπορει και να υπαρχουν και καποιοι που συμφωνουν μαζι μου ;)

 

Ειπαμε σε οτιδηποτε δεν μπορει να μετρηθει αντικειμενικα το προσωπικο γουστο και η αισθητικη του καθενος απο εμας παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στην "εκτιμηση" & το "μεγεθος" ενος καλλιτεχνη και ΕΥΤΥΧΩΣ αυτα τα στοιχεια διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο ....

 

Η μονη αντικειμενικα μετρησημη...  ποιοτικοτερη  ;D ;D αξια στο χωρο του ροκ ειναι ο Nick Cave ο οποιος και ΦΥΣΙΚΑ &  ειναι ο καλυτερος απο ολους....και κουβεντα δεν δεχομαι... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλη τη στιχομυθία...

Όντως χύθηκε πολύ μελάνι σε καβγάδες για το ποιόν και την  "καλλιτεχνική" αξία των U2.

Θα παραθέσω και τη δική μου ταπεινή άποψη:

1) Αρχικά να δηλώσω ότι ανήκω σ'αυτούς που αρέσκονται στο άκουσμά τους. Ακόμα κι αν εγώ ή o Superfunk είμαστε οι τελευταίοι "δεινόσαυροι" ;D ;D

2) Μπορεί από χρόνια να έπαψαν να "σπρώχνουν" τη μουσική παραπέρα, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μην συνεχίζουν να υπάρχουν. Ένα λιθαράκι στη μουσική (μικρό-μεγάλο ας το κρίνει καθένας) το έχουν βάλει κι αυτοί. Για αυτό και,

3) Έχουν μείνει στην ιστορία και στη συνείδηση των μουσικόφιλων για κάποια σημαντικά τραγούδια που έχουν βγάλει και θέλω να πιστεύω ότι γι'αυτά συνεχίζει ο κόσμος να πηγαίνει στις συναυλίες και τους ακούει ακόμα, όχι τόσο για το "φαντασμαγορικό σόου" και τη σκηνή ταραντούλα... :P

4) Ο Edge μπορεί να μην είναι παιχταράς σαν τους Σατριάνηδες και τον Τζεφμπέκ, αλλά τα ριφ του και γενικώς η μουσική τους, παρ'όλη την απλότητά τους είναι έξυπνα και πετυχαίνουν το πλέον βασικό: Να χαϊδέψουν όμορφα τα αυτιά μου (σου, του κλπ) ;D. Αυτό πιστεύω υπερέχει έναντι της τεχνικής- η αρμονία! Τώρα άμα είναι mainstream (Στην πυρά, στην πυρά!!!) καλά κάνει... Και λοιπόν?

5) Ο Bono μπορεί να είναι μέγιστη ψωνάρα, όπως κάποιος ανέφερε σε άλλο θέμα, μπορεί το φιλανθρωπικό του έργο και τις πολιτικο-κοινωνικές του ευαισθησίες να τις πλασάρει σκανδαλωδώς στα ΜΜΕ με αποτέλεσμα να γίνεται ολίγον μαϊδανός και γραφικός, αλλά το γεγονός ότι δίνει και 5 ψίχουλα από αυτά που βγάζει για φιλανθρωπικούς σκοπούς και δεν τα τρώει όλα σε κραιπάλες, βίλες, κότερα, γκόμενες κλπ.  για την πάρτη του, όπως άλλωστε η πλειοψηφία των συναδέλφων του, εμένα μου αρκεί για να μου είναι τουλάχιστον συμπαθής. :)

6) Οι U2 με την καμία όμως δεν είναι ατάλαντοι που πουλάνε γιατί τους αγαπάει το ΜΤV. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες υπάρχουν μυριάδες ατάλαντοι που καταφέρνουν να επιπλέουν. Για τους συγκεκριμένους απλά δε συμφωνώ (βλ. και παρ.4)

7) Θερμή παράκληση, για να μη χαλάμε χωρίς λόγο το κλίμα μες το φόρουμ, όποιον δε γουστάρουμε, ας μην τον βαφτίζουμε ατάλαντο, υπερτιμημένο, πουλημένο στα μέσα και λοιπές σούπες με χονδροκομμένες εκφράσεις. Μπορούμε με σεβασμό στα γούστα των υπολοίπων να λέμε όμορφα τη γνώμη μας. (Με αφορμή τα σχόλια και για το Λαζόπουλο).

Και ο μακαρίτης ο Τζάκσον, μπορεί να ήταν άρρωστος κυριολεκτικά, να πήγαινε με παιδάκια, να έκανε ένα κάρο εγχειρήσεις γιατί μισούσε το χρώμα του, αλλά ο άνθρωπος είχε ταλέντο. Προσωπικά δεν τον γούσταρα καθόλου, αλλά ο τύπος ήταν φαινόμενο. Τ-Ε-Λ-Ο-Σ ;D

Ο Λαζόπουλος, μπορεί να έχει κι αυτός τα κουσούρια του, μπορεί να λαϊκίζει ώρες-ώρες υπέρ του κόμματος που γουστάρει ο ίδιος, μπορεί το χιούμορ του να ενοχλεί ορισμένους ή απλά να τους αφήνει αδιάφορους, αλλά ταλέντο έχει, και μάλιστα όσο λίγοι στο χ'ωρο του. Άμα ψάξτε και παλιότερες δουλειές του, θα δείτε ότι ο άνθρωπος έχει κάνει σπουδαία πράματα και ήταν πολύ μπροστά από τα πράγματα...

Αυτά μάγκες, εντελώς φιλικά. Ας χαλαρώσουμε λίγο... 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρώ ότι η καλή rock ...είναι αυτή .... που σου πετάνε την αγανάκτησή τους στα μούτρα σου

 

 

Τέλος. Αν είναι έτσι το rock έχασε το παιχνίδι. Είναι βέβαιο πως οι μουσικές που σου "πετάνε στα μούτρα" αντί για αγανάκτηση μια παράδοση αιώνων έχουν πολλά περισσότερα να πουν. Πάντα το θετικό κερδίζει την άρνηση.

 

Άλλωστε δεν υπάρχει κάτι πιο αστείο από αγανακτισμένους εκατομμυριούχους  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου