Προς το περιεχόμενο

U2 - Καλύτεροι από Αληθινοί


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γιατί για μερικούς εδώ μέσα (δικαίως κατά την γνώμη μου) οι U2 δεν είναι και τόσο μεγάλοι τελικά;

 

Φυσικα και δεν ειναι James Brown (αυτο αλλωστε ισχυει για το 99% των μουσικων στον κοσμο... ;D) αλλα εχουν βγαλει ΜΕΓΑΛΑ αλμπουμ,απο εκει και περα ισχυει το περι ορεξεως.....το Achtung Baby ειναι για μενα (& για πολλους αλλους) σαφως ενας απο τους καλυτερους δισκους που εχουν γινει ποτε στην ιστορια της ροκ μουσικης π.χ. (και πιστεψε με κατι ξερω απο μουσικη.... ;D)

 

Κανεις δεν γινεται ΤΟΣΟ μεγαλος αν δεν αξιζει..trust me...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

@Superfunk: Γενικά συμφωνώ, συζήτηση κάνουμε, όμως νομίζω δεν τίθεται ζήτημα αδικίας. Εξηγώ. Ο Μπράουν, η Λένι Ρίφενσταλ, ο Ελίας Καζάν, ο Άλμπερτ Κινγκ, υπήρξαν σπουδαίοι καλλιτέχνες με αμαρτωλές ζωές, ο καθείς για τους λόγους του, και πιστεύω αποτελούν εξαιρέσεις. Δεν είναι το ίδιο όμως. Ο Μπράουν ήταν μαύρος κι έπαιζε μιά μουσική που σαφώς δεν διαθέτει ροκ αισθητική και προβληματισμό (αν μου επιτρέπεται η διατύπωση -για να συνεννοηθούμε) και προέρχεται απο πολιτικοκοινωνικό background αιώνες μακριά απο κείνο των U2. Η Αμερικάνικη αισθητική των υποβαθμισμένων, φτωχών και αμόρφωτων μαύρων πληθυσμών υπαγορεύει κάποτε κατα κάποιον τρόπο επιλογές που για κείνους ίσως αποτελούν πεπατημένη, σκέψου όμως πως φαίνονται στα μάτια Ευρωπαίων νέων που φοιτούν σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και παίζουν ροκ, πανκ, RnR.

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο, γι'αυτό και κρίνονται με διαφορετικά κριτήρια.

Κοντολογής, η καλλιτεχνική υπόσταση-αξία του Μπράουν αναβλύζει απο τον ιδρώτα του κορμιού του, ενώ των U2 και παρεμφερών ποπ-ροκ γκρούπς κρύβεται στο μυαλό πίσω απο τη ματιά τους. Κι αυτό είναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η φραση ''το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη'' θα ηταν κοκκινο πανι για πολλους,όποιο και να ταν το αναφερθεν γκρουπ.

Οι U2 δεν ειναι το ροκ του γουστου μου ωστοσο...

 

1)Εχουν πολυ καλο τραγουδιστη που εχει καποιες φοβερες ερμηνειες σε κομματια τους(ασχετα με τις αστοχες κοινωνικοπολιτικες του επιλογες)

2)Εχουν πολυ καλο rhythm section(γι αυτο το μεταλλαγμενο new wave-punk ειδος)

3)Εχουν χαρακτηριστικο ηχο...(Το σημαντικοτερο για μενα)

 

4)Ο edge...Yπαρχει καποιος αραγε που μπορει να αρνηθει την ιδιαιτεροτητα του ως κιθαριστα?Υπαρχει αραγε καποιος,εστω ενας στον πλανητη που θα μπορουσε να ''ντυσει''

κιθαριστικα τα κομματια των U2 oπως αυτος?Δε νομιζω...Οι U2 ειναι ο edge κατα τη γνωμη μου...Δεν ειναι θεμα του τι delay χρησιμοποιει κι αν εχει μια ντουζινα guitartechs απο πισω...ειναι τα δαχτυλα κι ο εγκεφαλος...

Τα λεω αυτα ενω ειμαι ενας παλιομοδιτης που λατρευει την πεντατονικη αλλα ορισμενα πραγματα αν υπαρχει ανοιχτο μυαλο και οχι βιρτουοζομανια ή διαφορετικοτητα γουστου ως δόγμα,δεν μπορουν να αμφισβητηθουν.

Εχω παιξει με αρκετους βιρτουοζους που παιζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..τα παντα.

Οταν ερχοταν η ωρα για διασκευη U2 ως δια μαγειας μια αμηχανια γεμιζε το χωρο της προβας.Κατι δεν ηταν οπως επρεπε....

Το οτι ενα γκρουπ υφισταται για 30 χρονια και ΠΟΤΕ δεν εφυγε απ την επικαιροτητα,απο μονο του σημαινει κατι.Αν τωρα αρχισουμε τα..''ειναι θεμα μαρκετινγκ'' μα....

ΤΟ ΡΟΚ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Οσο για τον Bono..δεν τα παω μια τα μουτρα του αλλα εχει φωνη και ουδεις αναμαρτητος...απ την άλλη καλυτερα καραγκιοζης με φωνη παρα σοβαρος και αφωνος..να τον ακουσω θελω,όχι να παω μαζι του για ψωνια στη λαικη…

(Μη τα θελουμε κι όλα…)

Δεν ειμαι φαν τους,αγορασα πιτσιρικας 2 δισκους κι αυτο ηταν ολο μιας και ΕΤΥΧΕ να με κερδισει το πεντατονικο blues-rock-hard rock...ουτε κρυο ουτε ζεστη για δαυτους…

Να κλεισω κι εγω την αποψη μου λεγοντας ότι δεν υπαρχει ‘’μεγαλυτερο γκρουπ στον πλανητη..’’μονο κατι χορωδιες που εχουν 360-400 ατομα(Μορμονοι…)μπορουν να μπουν υπο την σκεπη αυτου του ορου στην κυριολεκτικη του,ποσοτικη εννοια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Νομιζω οτι η φραση ''το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη'' θα ηταν κοκκινο πανι για πολλους

 

Nομιζω οτι ξεκαθαρισα υπο ποιαν εννοια ειναι  ''το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη'' μια και ειναι η μονη μετρησιμη (τι να κανουμε οπως η Wallmart ειναι η μεγαλυτερη εταιρεια στον πλανητη ετσι και οι U2 ειναι το μεγαλυτερο γκρουπ στον πλανητη, τουλαχιστον εν ετη 2010),απο εκει και περα..... καλλιτεχνικα για εμενα το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη ειναι οι The The αλλα δεν τους ξερει ουτε η μανα τους στην Ελλαδα.... ;D ;D (οπως για καποιον αλλον ειναι οι Radiohead,η για καποιον αλλον οι Dead Weather η οι Μetalica) αλλα ολα αυτα δεν ειναι μετρησιμα ουτε αντικειμενικα οποτε κανεναν δεν ενδιαφερουν παρα μονο ισως οσους θεωρουν οτι ειμαι ο ..Παππας και εχω το αλανθαστο ;D,η επιτυχια των U2 ομως ειναι μετρησιμη και αντικειμενικη (εκτος κι αν καποιος εχει τσακωθει με τα μαθηματικα,αλλα αυτο ειναι προβλημα του και μονο)

 

του ΧΡΟΝΟΥ μπορει να ειναι ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ γκρουπ..ποιος ξερει? ;)

 

Οπως οι Beatles ειναι το μεγαλυτερο γκρουπ ολων των εποχων και ο Presley ο μεγαλυτερος τραγουδιστης ολων των εποχων (μεχρι να βρεθει καποιος να τους ξεπερασει σε επιτυχια  ,που ευτυχως ή δυστυχως ειναι η μονη μετρησιμη εννοια),τα υπολοιπα ειναι απλα ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ που το αυστηρα μαθηματικο μου κεφαλι ;D δεν κατανοει.... ;D

 

Κοντολογής, η καλλιτεχνική υπόσταση-αξία του Μπράουν αναβλύζει απο τον ιδρώτα του κορμιού του, ενώ των U2 και παρεμφερών ποπ-ροκ γκρούπς κρύβεται στο μυαλό πίσω απο τη ματιά τους.

 

θα εκπλαγεις αλλα οι U2 & τα περισσοτερα αγγλικα ποπ-ροκ γκρουπ προερχονται απο τα...τρισβαθα της..ιρλανδικης/αγγλικης κτλ. ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ταξης..(αν και οι U2 οντως  ειχαν αξιοπρεπεστερες του μεσου ορου της ταξης αυτης συνθηκες ζωης και οικογενειακο περιβαλον) η οποια ζει σε συνθηκες πολυ κοντινες (και χειροτερες πολλες φορες) με αυτες του JB ;)  (ενταξει αθλιοτερα παιδικα χρονια απο αυταη του JB δεν μπορουν να υπαρξουν  :'( αλλα καταλαβαινεις τι εννοω)

 

οι U2 ηταν ενα καθαροαιμο πανκ συγκροτημα οταν ξεκινησαν και στο πανκ δεν χωραει και πολυ...μυαλο...μονο καθαρη απελπισια και ενεργεια... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nομιζω οτι ξεκαθαρισα υπο ποιαν εννοια ειναι  ''το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη''

 

A, εσυ το πες? ;D

 

Εγω παντως το εθιξα ως φραση η οποια πολλακις απασχολει τις συζητησεις των μουσικων και φανς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλλιτεχνικα για εμενα το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη ειναι οι The The

 

Αν έχουν έτσι τα πράγματα εγώ λέω να αρχίσεις τις..φιλοσοφίες. Εγώ είμαι πρόθυμος να ακούσω ;D

Άλλωστε ποιος νοιάζεται αν κόβει περισσότερα εισιτήρια η Μαντόνα ή οι U2. Γι αυτό λοιπόν περιμένω τις φιλοσοφίες(ειδικά αν πρόκειται για τους TheThe 8))

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το εθιξα ως φραση

 

Μωρε καλα το εθιξες αλλα εξηγω οτι ειναι τοσο ΑΠΛΟ να καταλαβει κανεις τι σημαινει αυτη η εννοια που δεν καταλαβαινω γιατι "πειραζει" τοσο πολυ ,βεβαια οι περισσοτεροι  συμπατριωτες μας δεν τα πανε και ...πολυ καλα με τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ;D ,(δες ας πουμε σε τι κατασταση πληρους ναρκωσης ζουσαν 30 χρονια τωρα μεχρι να ξυπνησουν μια μερα με το ΔΝΤ πανω απο την κεφαλα τους...),οποτε ισως η καθαρα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΠΟΣΟΤΙΚΗ αναλυση ενος γκρουπ τους ειναι αγνωστη εννοια.... ;D οποτε μπορει να φταιω και εγω που θεωρω οτι καποια πραγματα (οπως π.χ. το 1+1=2 ) ειναι αυτονοητα και ευληπτα απο τη συντριπτικη πλειοψηφια των συμπατριωτων μου (ισως φταινε τα πολλα χρονια που εζησα στη χωρα του..Κλιντον ;D).

 

Αν έχουν έτσι τα πράγματα εγώ λέω να αρχίσεις τις..φιλοσοφίες. Εγώ είμαι πρόθυμος να ακούσω Grin

Άλλωστε ποιος νοιάζεται αν κόβει περισσότερα εισιτήρια η Μαντόνα ή οι U2. Γι αυτό λοιπόν περιμένω τις φιλοσοφίες(ειδικά αν πρόκειται για τους TheThe Cool)

 

μα αυτο λεω τοση ωρα,μπορει να εχει ενδιαφερον αλλα δεν αποδεικνυεται ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ;D....τα.... μπικικινια που σκανε στο ταμειο των U2 (ACDC,METALLICA,GREEN DAY κτλ) ομως μετριουνται μια χαρα..... ;D

 

Άλλωστε ποιος νοιάζεται αν κόβει περισσότερα εισιτήρια η Μαντόνα ή οι U2.

 

Εγω παντως δεν νοιαζομαι,απλα το αναφερω ως ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ μεγεθος (η Μαντονα πατωσε φετος παντως... ;D)

 

Αντε λοιπον παμε αλλη μια μπας και καποιοι καταλαβουν τη εννοω τοσες μερες τωρα με το "η μεγαλυτερη μπαντα του πλανητη",εννοω η πιο επιτυχημενη ΕΜΠΟΡΙΚΑ μπαντα του πλανητη (μαζι με 2-3 αλλες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε ισως η καθαρα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΠΟΣΟΤΙΚΗ αναλυση ενος γκρουπ τους ειναι αγνωστη εννοια.... ;D

 

Εγω παντως θα προτιμουσα να το ειχες πει με την ποιοτικη εννοια...

Τωρα εχασε το ενδιαφερον του...

Με λιγα λογια...

ΜΑΣ ΑΝΑΨΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΤΟΥΖΖΖ ;D ;D ;D

 

Για τους The The πως το εννοεις? ;D

Γιατι ηδη καποιοι αρχισαν να γραφουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα προτιμουσα να το ειχες πει με την ποιοτικη εννοια...

 

Οποιος εχει  βρει τροπο μετρησης της ..ποιοτητας με 100% ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και αδιαμφισβήτητο τροπο (π.χ. ο Nick Cave εχει 3,456 ..κιλα ποιοτητας και ο Rory Gallagher...3,457 οποτε κερδιζει ;D ;D) ας το πει,εγω παντως δεν τον εχω βρει... ;D

 

Για τους The The πως το εννοεις? Grin

Γιατι ηδη καποιοι αρχισαν να γραφουν...

 

μα με τα δικα μου καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ & αισθητικα κριτηρια,τα οποια ελαχιστους ενδιαφερουν μια και εχουν τα δικα τους (και πολυ καλα κανουν)...χεστηκες (με το συμπαθειο κι ολας ;D) αν θεωρω οτι οι The The ειναι η μεγαλυτερη μπαντα απο τη στιγμη που εσυ θεωρεις  τον Santana,ή τους Pink Floyd ,που εμενα με κανουν να βγαζω σπυρακια (& πολυ καλα κανεις..) ;D,με αλλα λογια μιλαμε για προσωπικο γουστο,αισθητικη και συστημα αξιων που αντικειμενικα δεν μετρωνται (ευτυχως δηλ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τροπο που εννοεις την αντικειμενικοτητα,ναι,δεν ειναι μετρησιμο μεγεθος.

Ομως ο συμψηφισμος πολλων υποκειμενικων αποψεων μπορει να μας οδηγησει

σε μια κοινα παραδεκτη αποψη η οποια αποτελει μια ατυπη αντικειμενικοτητα.

Με λιγα λογια..αν ψηφιζε ο πλανητης και εβγαζε καλυτερο γκρουπ,

ασχετως μουσικου ειδους και μη λαμβανομένου υπ οψιν του μαρκετινγκ,

τους Τhe The,μαλλον θα εστεκε η φραση ''Το μεγαλυτερο γκρουπ του πλανητη''.

Εγω ας πουμε θα ψηφιζα Αerosmith.

Εσυ ας πουμε,δε θα ψηφιζες U2 ?

Κι ας βγηκαν οι ΔΕΔΕ.. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου