Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σχετικά με αλλαγή μαγνητών.


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλάξω τους μαγνήτες στο μπάσο μου γιατί δεν πιάνουν ικανοποιητικά

την χαμηλή Β (5χορδο). Να ξεκαθαρίσω πως το όργανο είναι ήδη σεταρισμένο

με φρέσκιες χορδές και δε πρόκειται για θέμα κακών ρυθμίσεων. Το πρόβλημα είναι

πως οι διαστάσεις των μαγνητών του είναι διαστάσεις 4χορδου μαγνήτη (!) δηλαδή

3.8 x 9.0 cm και πρέπει να είναι και active.

Ρώτησα σε ένα φόρουμ και μου έιπαν ότι οι κλασικοί μαγνήτες 4χορδου θα έχουν

4 μόνο pole pieces και για αυτό το λόγο δε κάνουν. Μετά απο ψάξιμο βρήκα αυτούς:

 

Lace Alumitone Bass Bar™

http://www.lacemusic.com/electric_pickups/bass/bass_specs.php

 

Μου τους πρότειναν επειδή δε χρησιμοποιούν Pole pieces και το μόνο πράγμα που

χρειάζεται είναι να βρίσκονται από επάνω οι χορδές! Τρέχουν και με active

κύκλωμα οπότε είμαστε οκ...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία σχετική με αυτό τον τύπο μαγνήτη

(έχω ήδη ακούσει στο youtube και μου φάνηκαν ωραίοι) και αν γνωρίζει ένα

online μαγαζί που μπορώ να τους αγοράσω?

Ακόμα κάποια άλλη ιδέα σχετικά με το θέμα μου θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπάσο είναι αυτό που είναι πεντάχορδο με τετράχορδους μαγνήτες;

Υπάρχει και η λύση του routing που θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερες επιλογές.

 

Για τους συγκεκριμένους μαγνήτες δεν γνωρίζω τίποτα.  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, το μπάσο είναι 5ρι και οι μαγνήτες που φοράει έχουν διαστάσεις 4χορδου.

Αυτό κάνει το μπέρδεμα και δε μπορώ να βρω εύκολα μαγνήτες...

 

Εξήγησε μου λίγο το routing και τι προσφέρει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε κάποιο μάστορα να σου σκάψει με ειδικό εργαλείο (ρούτερ) μια μικρή προέκταση για να χωράνε 5χορδοι μαγνήτες P. Δεν είναι κάτι το τρομερό..

 

Και μετά ...

Delano

Bartolini

Bill Lawrence

EMG

Fender

....

....

....

έχουν όλοι αυτοί.

Μάλλον περισσότερες επιλογές (και πιο λειτουργικές) από τη μία που έχεις προς το παρόν.

 

Τι μπάσο έχεις;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο έχω σκεφτεί αυτό αλλά τι γίνεται με το finish εκεί που θα σκάψει? Έχει ένα ολοκαίνουργιο translusent black που δε θέλω να χαλάσω, θα το μοντάρει κάπως αυτό το θέμα φαντάζομαι...

Αν σκεφτείς ότι ο μαγνήτης που φοράει τώρα είναι 9cm και ένας τυπικός 5χορδος είναι 10,1cm τότε θέλει πολύ λίγο μισό εκατοστό από κάθε μεριά. Αν το κάνω αυτό σίγουρα θα πάω για Bartolini. To μπάσο είναι Epiphone Thunderbird Pro-V.

Πόσο περίπου θα κοστίσει μια τέτοια δουλειά? (δε ρωτάω για τους μαγνήτες κτλ που θα αγοράσω, μόνο για τη μόντα του μάστορα αν ξέρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο έχω σκεφτεί αυτό αλλά τι γίνεται με το finish εκεί που θα σκάψει? Έχει ένα ολοκαίνουργιο translusent black που δε θέλω να χαλάσω, θα το μοντάρει κάπως αυτό το θέμα φαντάζομαι...

Αν σκεφτείς ότι ο μαγνήτης που φοράει τώρα είναι 9cm και ένας τυπικός 5χορδος είναι 10,1cm τότε θέλει πολύ λίγο μισό εκατοστό από κάθε μεριά. Αν το κάνω αυτό σίγουρα θα πάω για Bartolini. To μπάσο είναι Epiphone Thunderbird Pro-V.

Πόσο περίπου θα κοστίσει μια τέτοια δουλειά? (δε ρωτάω για τους μαγνήτες κτλ που θα αγοράσω, μόνο για τη μόντα του μάστορα αν ξέρεις).

Αν γίνει (και γιατί να μη γίνει) σωστά η δουλειά (που είναι μικρή) δεν θα πάθει τίποτα το φινίρισμα.

Ένας μπούσουλας τιμής είναι αυτός .

Αλλά υπάρχουν και παιδιά στο forum που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Yann & Μariopol νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως οι διαστάσεις των μαγνητών του είναι διαστάσεις 4χορδου μαγνήτη (!) δηλαδή

3.8 x 9.0 cm και πρέπει να είναι και active.

 

To μπάσο είναι Epiphone Thunderbird Pro-V.

 

Μιλάς για αυτό το μπάσσο?

61526_l.jpg

Αν ναι, τότε οι μαγνήτες του μια χαρά διαστάσεις έχουν για το συκγεκριμένο string spacing.

Τι εννοείς ακριβώς όταν λες οτι δεν πιάνει την Β καλά? Μήπως να σήκωνες λίγο το μαγνήτη απ'την πάνω πλευρά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ναι, τότε οι μαγνήτες του μια χαρά διαστάσεις έχουν για το συκγεκριμένο string spacing.

Τι εννοείς ακριβώς όταν λες οτι δεν πιάνει την Β καλά? Μήπως να σήκωνες λίγο το μαγνήτη απ'την πάνω πλευρά?

Σωστά

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου μάλλον θα σε στεναχωρήσω με αυτό που θα γράψω, αλλά το θέμα σου δεν είναι οι μαγνήτες σου- και κυρίως αυτό που γράφεις για τετράχορδο μαγνήτη σε πεντάχορδο όργανο. Αυτό δεν υπάρχει... Αν δεν σου σονάρει η Β (γιατί αυτό λες), δηλαδή ότι είναι ψόφια, ουδόλως ευθύνονται οι μαγνήτες, αλλά αποκλειστικά φταίει το όργανο. Είναι ένα πρόβλημα - το βασικότερο πρόβλημα- που αντιμετωπίζουν τα πεντάχορδα: Την ψόφια Β... και αυτό είναι που τα διαφοροποιεί. Το απόλυτο σονάρισμα σε πεντάχορδο το έχουν τα Dingwall λόγο της κατασκευής τους. Ακούγονται καμπάνα ή πιάνο αν θες, αλλά αυτό το πληρώνεις ακριβά. Από εκεί και πέρα όσο πέφτει το budget, τόσο θα χάνει η B και για να έρθουμε στην ταμπακιέρα, με τα 379 ευρώ που κοστίζει το εν λόγο μπάσο στον Γερμανό, μην περιμένεις να ακούσεις την Β...

Αν κατακλείδι, αν θέλεις τη ταπεινή μου άποψη, μην πετάξεις λεφτά σε μαγνήτες, δεν θα δεις προκοπή... Κράτα τα χρήματα σου, πούλα αυτό το μπάσο και πάρε ένα αξιοπρεπές όργανο.

Φιλικά

Τέρρυ       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου