Προς το περιεχόμενο

Μανία με τα κομμάτια των άλλων


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεκτικά παιχνίδια μπορεί να κάνει ο καθένας. Να δημιουργήσει όμως σύμπαντα όπως π.χ. το σύμπαν του Gould που παίζει Μπαχ ή το σύμπαν του Elvis που παίζει τα "μαύρα" rock'n'roll είναι ΑΠΕΙΡΩΣ δυσκολότερο.

 

Ένα "άσχετο" γκρουπάκι που παίζει διασκευές δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν ατάλαντο που γράφει βλακείες. End of Story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρετε ποιος είναι αυτός ο όρος;

Οργανοπαίχτης!

 

Κλαπατσιμπανάς (τα δε μουσικά όργανα, αναφέρονται ως "κλαπατσίμπανα").

ή κλαπατσίγκανα από τη λέξη κλειδοκύμβαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ένα "άσχετο" γκρουπάκι που παίζει διασκευές δεν διαφέρει σε τίποτα από έναν ατάλαντο που γράφει βλακείες. End of Story.

 

 

αλλά ένα καλό γκουπάκι που παίζει διασκευές διαφέρει πάρα πολύ απο κάποιον που γράφει καλά κομμάτια

 

Βασικά, ο καθένας θα κάνει ότι του αρέσει, δεν θα του πούμε εμείς, αλλά εμένα μου έχει κακοφανεί το εξής..

έχω βάλει αγγελεία ζητώντας νέο μέλος για την μπάντα μου και οι 7 από τους 10 υποψήφιους που έχουν απαντήσει μου ζητάνε να τους δώσω ένα playlist... Το θεωρούν δεδομένο ότι θα παίζουμε διασκευές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, να θυμήσω ότι στην ελληνική γλώσσα υπάρχει ειδικός όρος για τον χειριστή μουσικού οργάνου ο οποίος παίζει κομάτια άλλων (όχι δικά του), καίτοι μπορεί να είναι δεξιοτέχνης, καίτοι μπορεί να είναι άριστος στο να τα παίζει, καίτοι μπορεί να τα παίζει σε κλειστό χώρο (π.χ. ταβέρνες, καπηλιά (κάποτε), κλαμπς (σήμερα)) ή σε ανοικτό χώρο (πλατείες, δρόμοι κλπ).

 

Νταλάρας;

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελληνικά ο χειριστής μουσικού οργάνου λέγεται οργανοπαίχτης. Δεν γνωρίζω (αν και φιλόλογος) άλλη γνωστή λέξη. Αν όμως το πάμε έτσι, ο συνθέτης είναι μουσικός, ο μουσικός όμως ΔΕΝ είναι κατ'ανάγκη συνθέτης. Γιατί μουσικός είναι ο ασχολούμενος με τη μουσική τέχνη (είτε σαν οργανοπαίχτης είτε σαν τραγουδιστής, είτε σαν μαέστρος, είτε... κλπ). Αν πάρω το προσωπικό μου παράδειγμα, δεν με ενδιαφέρει και το λέω ειλικρινά να ΣΥΝΘΕΣΩ δικιά μου μουσική προς το παρόν (είμαι μόλις 27...) γιατί μέσω αυτής της Τέχνης δεν νιώθω οτι έχω κάτι να πω. Όχι συγκρινόμενος με τον Τζίμι Χέντριξ ή δεν ξέρω ποιον άλλο, αλλά γιατί παίζω κιθάρα και μπάσο και ο,τι άλλο ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ. Και το κάνω και δημόσια γιατί μάλλον το κάνω καλά και δεν ντρέπομαι και ναι κατά καιρούς βιοπορίζομαι και έτσι. Δεν καταλαβαίνω γιατι το Α και το Ω της ζωής μιας μπάντας είναι το δικό της υλικό? Αν θέλει ας παίξει, αν δεν της βγαίνει και πάλι καλα.

Εγώ ένα πράγμα καταλαβαίνω όμως σίγουρα και θα το πω. Μπορεί κάποιος να γράφει μουσική, όταν όμως σαν άνθρωπος αρέσκεται στις εύκολες απαντήσεις, στους αφορισμούς, στις ολιστικές τοποθετήσεις για τη ζωή και την τέχνη του πχ οι κιθαρίστες γαμάνε, σκατά στους ντράμερ. Οι μαύροι γεννήθηκαν να παίζουν μπλουζ, οι λευκοί ροκ. Όποιος δεν συνθέτει δεν είναι μουσικός και άλλα τέτοια φαιδρά είναι καταδικασμένος στη μετριότητα όσο καλά κι αν το παίζει το όργανο, γιατί οι ιδέες που θα έχει θα είναι μέτριες και εξ όσων έχει καταγραφεί μία φορά ήρθε η Επιφοίτηση. Οι άλλοι εμπνεόμαστε από τον κόσμο γύρω μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι μόλις 27...)

 

8 ΧΡΟΝΙΑ δηλ. ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ απο τους Lennon/Mc Cartney & Jagger/Richards οταν εγραφαν αριστουργηματα.... ;D

 

Για να σοβαρευτουμε τωρα,καλο ειναι να αφηνουμε τον κοσμο να κανει αυτο που του αρεσει (εφοσον βεβαια δεν μας προσβαλει-ενοχλει εμας)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Λίιιγο of topic, για να ευθυμήσουμε.)

Ναι ρε παιδιά μην κολάμε σε τέτοιες λεπτομέριες.

Εδώ κάποιος ονόματι David Byrne μαζί με κάποιους τύπους που τους λέγαν Talking Heads, (άκου όνομα τσ! τσ! τσ!), παίξανε την φετεινή μεγάλη επιτυχία του Μ. Χατζηγιάννη, και κάνανε και καριέρα οι τυχάρπαστοι.

Βέβαια, βέβαια!

Α! και δεν το αποδίδανε και σωστά το κομμάτι του Μιχάλη! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πειτε μου σας παρακαλω :

 

Το οτι καποιος ξερει να παιζει καλα ενα οργανο (μουσικο), τον καθιστα αυτοματως και συνθετη?

 

Οποιος ασχολειται με την μουσικη εχει σαν απωτερο μεταφυσικο σκοπο τη "δημιουργια" (σιγα τη δημιουργια δηλαδη)

 

Το οτι εγραψες καποια τραγουδια σημαινει οτι ειναι ωραια?

 

Επειδη την ειδες κ καλα δημιουργος, πρεπει να ερθει ο αλλος να σε ακουσει? γιατι? τα τραγουδια σου ειναι καλυτερα απο αυτα που αναμασανε στο διπλανο μαγαζι?

 

Τελικα μετραει να παιζεις καλα τραγουδια ή "να δημιουργεις"?

 

Ειναι δυνατο ολοι να γραφουν καλα τραγουδια?

 

 

Ημαρτον ρε. Ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει. Παρακαλουνται απαξαπαντες οι δημιουργοι του Forum να μην αγανακτουν με τις διασκευομπαντες. Αφου υπαρχει κοινο που για α β λογους παει στα live τους, καποιο λογο θα εχει. Αν ειστε μαγκες κ γραψτε κοματαρες κ μαζεψτε στα live σας περισσοτερο κοσμο.

 

@Alexi  Θα πας να ακουσεις το σμοκε ον δε γουοτερ γιατι ειναι πιο ωραιο κομματι απο αυτο που εγραψε η Χ "δημιουργικη" μπαντα. απλα

 

Μαλλον δεν με καταλαβες καλα...

 

1. Ξερουν να παιζουν πολλοι...να γραφουν λιγοι...

 

2. Ασε που δεν ειναι και τοσο τρομερα δυσκολο, τοσες κομματαρες γραφτικαν και ειναι 3 συχορδιες...how hard can it be? δηλαδη δεν μιλαω για επιπεδα συνθεσης Θεοδωρακη...αλλα απλα πραγματα...lyrics on chords...

 

3. Για ΜΕΝΑ ειναι λιγο πιο συμαντικο να γραφω παρα να παιζω τα κομματια των αλλων ακριβως οπως ειναι...

 

4. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ολα ωραια...στο κατω κατω για σενα γραφεις...αν σαρεσουν εσενα τι σε νοιαζει για τους υπολοιπους...ενα ΜΠΡΑΒΟ απο μενα...

 

5. Αν ομως αρεσουν και στους υπολοιπους...αλλο ενα ΜΠΡΑΒΟ απο μενα... ;D ;D

 

ΠΟΥ.ΣΟΥ: δεν θα παω να την ακουσω την cover-o-μπαντα που παιζει το σμοκε ον δε γουατερ γιατι μπορω ανετα να βαλω το dvd των purple και να το δω σπιτι μου...ασε που αυτοι το γραψαν...και το παιζουν καλητερα απ τον καθενα...

 

αποψη μου ετσι...και παντα φιλικα... ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου