Προς το περιεχόμενο

Εξειδίκευση στο μικρό ποτήρι


nikosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο. Κάθε μεσημέρι με το φαγητό τσακίζω και 4-5 ποτηράκια. Σαν πουλάκι κοιμάμαι μετά :D

 

Ε ρε "drugs" που βγάζει η Καρδίτσα!!! :D :D :D

 

Ως Καρδιτσιώτης και φανατικός ουζοπαρασκευαστής θα ήθελα να ενημερώσω οτι η πλειοψηφία των ούζων είναι με γλυκάνισο...το οποίο βέβαια δεν θεωρέιται καλό.. "καθαρό" ποτό το γλυκάνισο.. το οποίο για όσους ξέρουν είναι σπόροι τους οποίους ρίχνεις μέσα στην βράση..

 

Το κακό είναι οτι μεθύσι με γλυκάνισο είναι πολύ άσχημο

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το αψέντι είναι παράνομο στην Ελλάδα.. Στην Ισπανία όμως νομίζω είναι free...

 

κανεις λαθος.

 

μπορω μαλιστα να σου πω και 5-6 καβες που θα το βρεις να πωλειται ελευθερα.

 

γενικα υπαρχει παραφιλολογια γυρω απο το θεμα αλλα εδω μπορεις να ενημερωθεις πληρως

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Absinthe#Regulations

 

το μεγαλο ποσοστο C10H160 (θυϊόνη)  που περιεχει ειναι παρανομο και οχι το ιδιο το αψεντι

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Thujone

 

σημερα κατασκευαζονται δεκαδες μαρκες σε ολο τον κοσμο με λογικα ποσοστα θυϊόνης.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίγεται όμως.

 

FireExtinguisherPorLine10lbABC.jpg

 

Ο συγκεκριμένος πυροσβεστήρας δεν φέρει την σήμανση CE και δεν δεν έχει στον λαιμό

το δαχτυλίδι του compact service(η δουλεία μου είναι αυτή).Παρακαλώ να αποσυρθεί η συγκεκριμένη φώτο. ;D ;D ;D :P

 

Ουζο με γλυκάνισο δαγκωτό,όπως το κάνουμε στο χωριό μου στη Θάσο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αψέντι δεν είναι παράνομο στην Ελλάδα αλλά η αλήθεια είναι οτι θα έπρεπε να είναι γιατί οι περισσότερες κάβες φέρνουν σκάρτο αψέντι κοιτάζοντας μόνο τους βαθμούς αλκοόλ και όχι την περιεκτικότητα σε άψιθο όπως θα έπρεπε. Δεν είναι, επαναλαμβάνω δεν είναι για εντριβές.

 

Το καλό αψέντι έχει μεγάλη περιεκτικότητα αψίθου και ενώ κάνει άσχημο μέθυσι όπως ο γλυκάνισος, το επόμενο πρωί ξυπνάς χωρίς πονοκεφάλους. Η Τσεχία έχει παράδοση στην παρασκευή αυτού του ποτού και κατα κανόνα βγάζει πολύ ποιοτικά προϊόντα. Το αψέντι το βρίσκεις στην Ελλάδα σαν αυτόνομο ποτό με βαθμού αλκοόλ από 45%-70% -ίσως και παραπάνω αλλά δεν έχω βρεί- και σε πρόσθετο σε μπύρα ή άλλο ποτό.

 

Απο ελληνικά προιόντα ψηφίζω τσίπουρο άνευ, πίνεις για ώρες μέχρι να αρχίσει να σε κλοτσάει στο καύκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου