Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στα Synthesizer. Help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοίτα εμένα μου αρέσει πολύ ο ήχος του micron.Aπό την άλλη είχα και ένα φεγγάρι το sh 201 και μου φάνηκε πολύ ψυχρός ο ήχος του ,γενικά δν μου άρεσε όσο φανταζόμουν.Απο την άλλη το user layout είναι 100 φορές καλύτερο απο το micron/miniak.Τώρα δυστηχώς για το microkorg δν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δν έχω ασχοληθεί εκτενώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εμένα μου αρέσει πολύ ο ήχος του micron.Aπό την άλλη είχα και ένα φεγγάρι το sh 201 και μου φάνηκε πολύ ψυχρός ο ήχος του ,γενικά δν μου άρεσε όσο φανταζόμουν.Απο την άλλη το user layout είναι 100 φορές καλύτερο απο το micron/miniak.Τώρα δυστηχώς για το microkorg δν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δν έχω ασχοληθεί εκτενώς.

 

Λες να με δυσκολεψουν δηλαδη τα μικρα στον προγραμματισμο??

Απο την αλλη δεν θελω να χασω την φορητοτητα κ τη εξοικονομηση χωρου

(δε εχω χωρο για τα πιο μεγαλα synth)

 

Παντως οσα video κ να δω απο τα ''μικρα'' στο yοutube δεν μπορω να κατασταλαξω.

Ολα μου φαινονται θεικα μπροστα στο ποταπο αρμονιο που εχω τωρα.

Παντως το micron εχω αρχισει κ το απορριπτω μιας κ διαβαζω οτι ειναι το ιδιο με το miniak το οποιο ειναι πολυ πιο φτηνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εννοείται ότι αν σου άρεσε το micron θα πας για miniak.Είναι ακριβώς τα ίδια με το miniak να έχει και μικρόφωνο για vocoder.Oυσιαστικά τα φτιάχνει η ίδια εταιρία.Τώρα απο την μια θα σε δυσκολέψει στον προγραμματισμό το μικρό αλλά συγκεκριμένα για το miniak έχει 600+ ήχους ενώ το sh πολύ λιγότερους.Επίσης υπάρχει μια πιθανότητα να φορτώνει ήχους απο το ΙΟΝ(χωρίς να είμαι σίγουρος).To σίγουρο είναι ότι για live performance το sh μάλλον υπερτερεί.Απλά το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας.Θεωρώ πως το miniak έχει αρκετά ποιοτικότερη μηχανή σύνθεσης πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos23 Ποιό αρμόνιο της Yamaha έχεις?Από περιέργεια ρωτάω!Πάντως το ΜΜ6 της Yamaha είναι καταπληκτικό όργανο με ένα μείον μόνο.Δεν έχει βάθος στην επεξεργασία ήχων.Είναι πολύ φτωχό σε αυτό τον τομέα.Εγώ έχω το ΜΜ6 και θέλω να πάρω και το ΜΜ8 που είναι το ίδιο με 88 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω εχω

http://www.max.grenkowitz.net/show.asp?topic=523

 

Οποτε καταλαβαινετε τωρα οτι οποιο κ να παρω απο τα καινουρια θα μου φανει θεικο σε σχεση με τον δεινοσαυρο....

 

Το Alesis Micron λογω δυσκολιας προγραμματισμου κ τα Novation Xiosynth 49/yamaha mm6 δεν τα σκεφτομαι πια

 

 

Επισης ξερετε ποιο απο τα μικρα εχει sequencer και rhythm programmer??

Τελος αληθευει οτι το Waldorf Blofeld εχει ολα τα παραπανω + sampler?? (ειναι ακριβο ομως γμτ)

Αν παω ομως σε κατηγορια ''μεγαλου'' σαν το Roland sh-201 ποιο ειναι αντιστοιχα τοσο καλο οσο το Roland??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το blofeld δεν έχει sequencer ή rhythm programmer... μόνο arpegiator...

Αν θες κάτι φθηνό και με καλό ήχο τοτε πάρε το miniak, είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει σε αυτή τη τιμή. Είχα κάποτε το microkorg και σε σχέση με το alesis micron (που έχω ακόμα) και είναι ίδιο με το miniak, οι ήχοι που μπορείς να φτιάξεις δεν συγκρίνονται. Μια ματιά στα specs του κάθε οργάνου τα λέει όλα... τώρα για το sh201 της roland δεν έχω γνώμη αλλά δε νομίζω να σου δώσει όλα αυτά που μπορεί να δώσει το miniak.

Όταν, γενικότερα, ψάχνεις synths, και σου είναι δύσκολο να αποφασίσεις, καλό είναι να "κατεβάζεις" τα manual τους, να ρίχνεις μια ματιά και πάνω απ' όλα να τα ακούς.

Αλήθεια, απο αυτά τα synth που σκέφτεσαι, έχεις ακούσει κανένα απο κοντά?

 

ps. τα περι δύσκολων menus των synths έχω βαρεθεί να το ακούω. Το micron πλέον το δουλεύω με κλειστά μάτια (όχι αυτιά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το επιπεδο το δικο σου διαφερει...

Εγω ειπα πως ειμαι αρχαριος στα synth οποτε λογικο ειναι να ψαχνω κατι ''ευκολο'' για να μην χασω την μπαλα κ απογοητευτω....

Θα χρειαστω τελικα sequencer κ rhythm programmer οποτε οντως σκεφτομαι το akai

Kατα ποσο ομως πιστευετε οτι ειναι αρνητικο η ελλειψη usb??

Ειναι εξαιρετικο value οντως αλλα πρεπει να διαβασω reviews για το αν ειναι δυσκολο στον προγραμματισμο...

Σκεφτομαι επισης κ το micro x που εχει ολα αυτα αλλα μονο ως μεταχειρισμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι.Απλά τα κάνεις όλα με έναν controller.Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει.Αν θες τόσο ευκολία menu αγόρασε ένα sh 201.Είναι πανεύκολο πραγματικά και θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να μάθεις σύνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ οσο αναφορα την ελλειψη usb του akai??

Αν το κανουμε vs ποιο θα προτεινατε akai new ή micro x used??

 

Παιδια παντως σας  ευχαριστω ολους για τον χρονο σας κ τις συμβουλες σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου