Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στα Synthesizer. Help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κ αμα θελω να το συνδεσω στο pc το akai??

κατι τετοιο κανει??

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=16

 

 

 

Ναι κανει, αλλα cme....θα ειναι λίγο ακριβο.

 

Εγω πηρα ενα απο το ebay με 5 ευρω αν θυμαμαι καλα ;) Plug n play, και μια χαρα αξιοπιστο 1χρονο τωρα.

 

 

Επισης να συμπληρωσω οτι μαλλον θα παραγγειλω κι εγω το Μινιακ μεσα στη βδομαδα. Ειναι ενα πολυ δυνατο, ευελικτο και χρησιμο εργαλειο. Βεβαια εγω τα χρησιμοποιω ελαχιστα με Υ/Η. Ολα μου τα οργανα ειναι ανεξαρτητα και συγχρονιζονται μονο χειροκινητα ;D Ειναι ενα μικρο μου κολλημα :D

 

Ψαχνοντας τιμες μου κανει εντυπωση το εξης.

 

DV247 = 266 ευρω

 

Thomman = 298 ευρω

 

Panagopoulos = 320 ευρω

 

και μετα απ'ολα αυτα

 

Artsound (θεσ/νικη) = 570 :O (τοσα του λειπουν φαινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτά που είναι και φθηνά δεν κάνουν;

 

http://www.thomann.de/gr/edirol_um1g.htm

http://www.thomann.de/gr/maudio_midisport_1x1_usb.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cme το εχει 25euro ο νακας...

Καλο δεν ειναι για συνδεση κ για να φορτωνω επιπλεον δειγματα και λουπες ??

 

Eσενα ποια ειναι η γνωμη σου neeq ?? θα με δυσκολεψει λες ή οχι το akai?? ή να στραφω σε καποιο novation??

 

 

Το miniak το εχω βρει

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/44788-akai-miniak-virtual-analogue-synthesizer-free-headphones-.html

 

Εχει ψωνισει κανεις απο αυτους??

 

Ειμαι αναμεσα στο akai κ στο Νοvation Χ-station 25 αλλα μαλλον δεν παραγεται πια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο dolphin to πήρα.Με τα δωρεάν ακουστικά και το περιμένω τώρα απο βδομάδα.Ως τώρα όλα βαίνουν καλώς.Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για το KORG X50 τι λέτε ? 5 οκτάβες (απαραίτητες κατ εμέ) και αρκετές δυνατότητες. Στην Ελλάδα μπορείς να το βρεις κάτω απο 600 ευρώ καινούργιο και μεταχειρισμένο ακόμα πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το DV247 ιδια τιμη το χει. Θα το παρω μαζι με ενα πεταλακι delay για το Moog :D

 

Πανο, δε νομιζω να σε δυσκολεψει πουθενα. Ολες οι παραμετροι ειναι εμφανεις μπροστα σου (σε καθε πληκτρο). Εμενα μου φανηκε πολυ ευκολο. Το ιδιο ευκολο με το Little Phatty μου. Δηλαδη οκ, εχει και πιο ευχρηστα, αλλα κι αυτα με τα λιγα knobs μια χαρα ειναι.

 

Τα novation ειναι επισης πολυ καλα, αλλα τα εχω χρησιμοποιησει και δεν τα θελω. Αν ειχα ομως να επιλεξω απο το 0, θα πηγαινα για Miniak. Περα απο vocoder που μ'αρεσει σαν ιδεα, εχει πολυ ευκολο sequencer και drum machine και πολυ πιο ευκολο στο να φτιαχνεις combination κατα μηκος του πληκτρολογιου.

 

@Darknezzz. Το Χ50 παει λιγο αλλου απο αυτα που λεμε μεχρι τωρα. Ειναι ενα all around οργανο.Θα βρεις ηλεκτρονικους ηχους, μαζι με "φυσικους" (πιανο, φλαουτο κτλ). Ειναι ενα πολυ καλό οργανο για τα λεφτα του, μπορει να σταθει σε απαιτητικες δουλειες και ειναι παναλαφρο. Αν το θες ομως μονο για ηλεκτρονικη μουσική, καλυτερα παρακολουθησε την συζητηση στις προηγουμενες σελιδες, καθως το Χ50 θα σε περιορισει στην επεξεργασια των ήχων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι ως κατοχος πλεον του Miniak για αναλυτικη περιγραφη μετα απο ξεκοκκαλισμα του.

 

Τα θετικά του:

- Πολυ μικρο, πολυ στιβαρο.

- Η κατασκευη ηχων, sequences, combinations, rythms ειναι τραγικα και γελοια πανευκολη. Και αυτο ειναι κατι που σε βοηθαει στην δημιουργικη διαδικασια. Αυτο που σκεφτεσαι το κανεις επι τοπου, ουτε μενου, ουτε κρυμμενα πραματα. Απαξ και μαθεις τη φιλοσοφια του (σε 2'), τα παντα ειναι απλα μετα.

- Πληθωρα ετοιμων και ευχρηστων presets.

 

Αρνητικά:

- Ακουγεται λίγο πλαστικο. Σε καμια περιπτωση "φθηνο", αλλα δε μπορει να σταθει σε κοντρα με καλο αναλογικο.

- Ενω στην οθονη βλέπεις τις παραμετρους που επηρεαζεις με τα knobs, αυτο δε γινεται με τα mod wheels. Πρεπει να μαντευεις τι κανει το καθενα με το αυτι. Φυσικα μπορεις να τα αναθεσεις οπου θες.

- Η οθονη φαινεται μονο αν εισαι σχεδον απο πανω του. Υπο γωνια σχεδον χανεται. Και λόγω back light, και λογω του οτι ειναι λιγο "βυθισμενη" στο οργανο. Κατασκευαστικο λαθος ΣΙΓΟΥΡΑ.

- Παραξενη αισθηση στα πληκτα. Ειναι λιγο βαρια αλλα οχι με την καλη εννοια. Αυτο βεβαια μπορει για καποιον να ειναι θετικο. Εμενα, επειδη μου αρεσουν τα ελαφρια, το πηρα ως αρνητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα ρε neeq...Πολυ χρησιμες οι εντυπωσεις σου κ ενθαρυντικες κ για μενα που ειμαι αρχαριος

κ φτανουμε στο κρισιμο ερωτημα

Σε σχεση με Korg microKORG XL,Novation XioSynth 49,Alesis Micron που παιζουν σε περιπου ιδια επιπεδα τιμης ειναι η καλυτερη επιλογη??

(Μετα σκεφτομαι μεταχειρισμενα Korg R3 κ microX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου