Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στα Synthesizer. Help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινουριος παιχτης στα ''αναλογικα'' κ ενα γλυκος ακομα πονοκεφαλος μιας κ πλησιαζει η ωρα που θα κανω την επιλογη

 

M AUDIO VENOM 49 KEY ANALOG MODELING SYNTHESIZER

 

http://m-audio.com/index.php?do=products.main&ID=b5802db3183b67097540183d9bc6d88e

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σας και από εμένα.

Επειδή είμαι καινούργιος και με ενδιαφέρει αυτό το στυλ Chicane παρομοίως θέλω να ρωτήσω

1)τα ακαι είναι έμπιστα;;γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζί τους και γενικά δεν τα βλέπω να κυκλοφορουν τόσο στα ελληνικά μαγαζιά..

2)τι είναι προτιμότερο;

synth ή midi keyboard και vst?

3)το dv247 είναι έμπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)τα ακαι είναι έμπιστα;;γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζί τους και γενικά δεν τα βλέπω να κυκλοφορουν τόσο στα ελληνικά μαγαζιά..

 

Μια χαρά είναι.

 

2)τι είναι προτιμότερο;

synth ή midi keyboard και vst?

 

Πολύ γενική ερώτηση. Η πολύ γενική απάντηση, για μένα, είναι synthesizer.

 

3)το dv247 είναι έμπιστο;

 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και εγώ να μάθω τον κόσμο των synthesizers. Αλλά είμαι τελείως άσχετος. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από ορολογίες και τι παίζει γενικά. Έχω ένα αρμόνιο korg PA50 το οποίο έχει και synthesizer αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα τί γίνεται. Πως μπορώ ως άσχετος να αρχίζω να μαθαίνω; Πειραματίζοντας δεν βγαίνει τίποτα. Προσπάθησα αλλά τελείως στα τυφλά και δεν έβγαλα άκρη. Υπάρχει κάποια μέθοδος; tutorials στο ιντερνετ; κάποιο site που να σε ξεκινάει από το 0; κάποια μέθοδος με CD έστω; γιατί ψάχνοντας στα τυφλά στο αρμόνιό μου δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις μπάλα με PC κατέβασε κάποιο δωρεάν vst σαν το synth 1

 

Διαφορετικά χτύπα ένα τέτοιο και άρχισε να κουνάς κουμπάκια  ;D

 

image_3571.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και εγώ να μάθω τον κόσμο των synthesizers. Αλλά είμαι τελείως άσχετος. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από ορολογίες και τι παίζει γενικά. Έχω ένα αρμόνιο korg PA50 το οποίο έχει και synthesizer αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα τί γίνεται. Πως μπορώ ως άσχετος να αρχίζω να μαθαίνω; Πειραματίζοντας δεν βγαίνει τίποτα. Προσπάθησα αλλά τελείως στα τυφλά και δεν έβγαλα άκρη. Υπάρχει κάποια μέθοδος; tutorials στο ιντερνετ; κάποιο site που να σε ξεκινάει από το 0; κάποια μέθοδος με CD έστω; γιατί ψάχνοντας στα τυφλά στο αρμόνιό μου δεν έχω καταφέρει τίποτα.

 

Αν θέλεις να ΠΑΙΞΕΙΣ synthesizer, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις (κατ' αρχήν) είναι να αγοράσεις ένα. Θα έχει αρκετούς ήχους για να απολαύσεις την εμπειρία από τη πρώτη στιγμή και για να τους πειράξεις σιγά-σιγά μαθαίνοντας και προχωρώντας.

 

Αν θέλεις να ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ synthesizers (ή αν αυτό είναι προαπαιτούμενο για 'σένα προκειμένου να παίξεις), τότε θα πρέπει α) να ξέρεις αρκετά καλά αγγλικά, β) να είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις, γ) να ξεκινήσεις με κάποιο soft synth (καθότι είναι ο φθηνότερος τρόπος για να "ακουμπήσεις" αυτά τα κουμπάκια και να δεις τι κάνουν).

 

Σε ποια φάση ακριβώς είσαι, ώστε να σου προτείνουμε καταλληλότερα βήματα;

 

Επίσης, το ενδιαφέρον σου για τα synthesizer έχει προκύψει επειδή άκουσες τη μουσική ποιου/ποιων;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, πάρε και κάτι τσαμπέ, χρειάζεται μόνο browser με Flash. Δεν αξίζει όμως να επενδύσεις και πολύ χρόνο πάνω του- Αν δεις ότι γουστάρεις, ότι τα καταφέρνεις κλπ κάνε ένα thread για κάτι πιο σωστό.

 

http://www.audiotool.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Λοιπόν, να τα βάλω τα πράγματα σε μια σειρά:

 

Αν παίζεις μπάλα με PC κατέβασε κάποιο δωρεάν vst σαν το synth 1

Μπορείς να βοηθήσεις παραπάνω παραθέτοντας μου κάποιο link;

 

ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα αυτό το βιβλίο http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=130641&Category=444. Λέτε να βγάλω άκρη; αλλά έχει μόνο 112 σελίδες και κοστίζει 21ευρώ.... Πάντως έχει συνοδευτικό CD.

 

Σε ποια φάση ακριβώς είσαι, ώστε να σου προτείνουμε καταλληλότερα βήματα;

Επίσης, το ενδιαφέρον σου για τα synthesizer έχει προκύψει επειδή άκουσες τη μουσική ποιου/ποιων;

Κοίτα. Εγώ έχω το KorgPa50 και παίζω έτσι για την πλάκα μου βάζοντας ρυθμούς και ήχους που έχει το αρμόνιο. Βλέπω όμως στα συγκροτήματα με επαγγελματίες που έχουν αρμόνια χωρίς ρυθμούς παρά μόνο ήχους. Επίσης κάποια φορά που ενδιαφερόμουν να αγοράσω αρμόνιο, ρώτησα αυτόν που το πουλούσε γιατί το πουλάει και μου είπε ότι έχει σιχαθεί αρμόνια με ρυθμούς που παίζεις μια συγχορδία και από πίσω ακούγονται αυτοματα παπάδες και ότι θέλει τον ήχο να τον φτιάχνει μόνος του και τέτοια.

Σε συναυλίες που έχω παει βλέπω πληκτράδες να έχουν και ένα μικρό αρμονιάκι με 2-3 οκτάβες το πολύ (παράλληλα με το βασικό αρμόνιο) τα οποία αποτι είδα είναι και πολύ ακριβά. Οπότε έτσι σιγα σιγά αναρωτήθηκα και προβληματιστικα ότι μάλλον είμαι πολύ πίσω και έχω χάσει επεισόδια στον χώρο του αρμονίου και ότι πρέπει ο κόσμος των synthesizers να είναι συναρπαστικός.

 

Εγώ έχω το korg pa 50 το οποίο έχει (πέρα από τους έτοιμους ήχους και ρυθμούς) δυνατότητα synth. Αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα ούτε από το manual ούτε πειραματίζοντας μόνος μου. Βλέπω στην οθόνη ενδείξεις όπως oscillators, κάτι για φίλτρα διαβάζω στο manual κάτι για envelopes και το μονο που μου έρχονται στο μυαλό είναι φίλτρα για νεροχύτη και ταχυδρομικοί φάκελοι!!! Οπότε καταλαβαίνεις σε ποιό σημείο είμαι αφού με ρώτησες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το διαφωτιστικότατο site του Synth1

 

http://www.geocities.jp/daichi1969/softsynth/

 

 

Πας εκεί που λέει download.

 

 

Αλλά θέλεις PC, DAW, κάρτα ήχου κλπ κλπ

 

Οπότε πάρε κάνα Nord, γιατί με τα μενού της Korg ξεχνάει κανείς και αυτά που ξέρει  ;D  ;D  ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θέλεις να ΠΑΙΞΕΙΣ synthesizer, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις (κατ' αρχήν) είναι να αγοράσεις ένα. Θα έχει αρκετούς ήχους για να απολαύσεις την εμπειρία από τη πρώτη στιγμή και για να τους πειράξεις σιγά-σιγά μαθαίνοντας και προχωρώντας.

 

Αν θέλεις να ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ synthesizers (ή αν αυτό είναι προαπαιτούμενο για 'σένα προκειμένου να παίξεις), τότε θα πρέπει α) να ξέρεις αρκετά καλά αγγλικά, β) να είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις, γ) να ξεκινήσεις με κάποιο soft synth (καθότι είναι ο φθηνότερος τρόπος για να "ακουμπήσεις" αυτά τα κουμπάκια και να δεις τι κάνουν).

 

Συμφωνώ εν μέρει με τα παραπάνω αλλά το παίζω συνθεσάιζερ σημαίνει έχω το PA-50 πχ.

Το προγραμματίζω πιστεύω πως είναι το ενδιαφέρον και ζητούμενο.

 

Εγώ θα πρότεινα την αγορά ενός αφαιρετικής σύνθεσης συνθεσάιζερ, όπως Roland SH-201 που είναι προσομοιωτής και σχετικά φτηνό, έχει όλα τα "κουμπάκια" για κάθε λειτουργία και κυρίως ξέρω πως κυκλοφορεί στην Ελλάδα με ελληνικό μάνιουαλ για τους μη αγγλομαθείς. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο με κάτι αντίστοιχο στις άλλες μάρκες. Εδώ κάποιος μπορεί να βοηθησει αν ξέρει.

 

Το μάνιουαλ πάντα έχει μια μέθοδο που εξηγεί τα μέρη και ποιά η δουλειά τους που αν δεν έχεις αυτές τις βάσεις, "παίζεις με τα κουμπάκια" χωρίς να είσαι ικανός να φτιάξεις κάποιον ήχο που έχεις φανταστεί.

Είναι σημαντικό λοιπόν να ξέρεις τι είναι:

 

  • oscillator (η πηγή της κυμματομορφής)
  • ADSR Envelope (περιβάλουσα καμπύλη)
  • Φίλτρα χροιάς
  • LFO - ταλαντωτής χαμηλών συχνοτήτων

 

πως χρειάζεται και γιατί.

 

Σίγουρα υπάρχουν μέθοδοι σε βιβλία αλλά και βίντεο. Απλά ψάξε για προγραμματισμό αφαιρετικής σύνθεσης αρχικά που είναι η βάση. Τα romplers που είναι και τα περισσότερα σημερινά σύνθια, έχουν αντικαταστήσει τις κυμματομορφές του oscillator με samples, που επεξεργάζεσαι με τον ίδιο τρόπο, οπότε είναι μετά εύκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει και σε αυτά.

SH-201.thumb.jpg.a4b654f5cbbea9ae93e6284aa20e68ac.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου