Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στα Synthesizer. Help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Διευκρίνιση πάνω στις κατηγορίες του manosx:

 

Η πρώτη κατηγορία λέγεται workstation synthesizer γιατί διαθέτει sequencer για να μπορείς να φτιάξεις τα τραγούδια σου ενώ παράλληλα διαθέτει προγραμματιστικές δυνατότητες. Συνήθως έχουν πολλά μενού άσχετα με την σύνθεση ήχου αλλά απευθύνονται στους τραγουδοποιούς.

 

Η δεύτερη είναι σκέτο synthesizer με έμφαση στον προγραμματισμό και τη σύνθεση ήχων.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@yameth

1)ναι το ξέρω πως το vst ειναι virtual γενικώς..εννοούσα τα virtual synth εγώ..(όσον αφορά τα ποντίκια και αυτά έχω δει αυτό http://www.akaipro.com/mpkmini )

2)λάθος το έθεσα..δεν το συστήνει κανείς απλώς αναφέρει πως το είδε κάπου και εγώ διερωτώμαι αν αξίζει..

3)συστήνω να το κοιτάξει ο φίλος (το juno) καθώς το έχω δει και διαπίστωσα πως είναι πολύ εύκολο στη χρήση οπότε πιστεύω θα του άρεσε..τώρα αν δεν τον ικανοποιεί οκ..

εγώ ρωτάω να μου πείτε απλώς τη δικιά σας γνώμη..

 

 

@manos

 

μπράβο ρε Μάνο!καλά αυτή η λογική μαρμελάδα και βούτυρο πιστεύω θα ξέμπλεκε πολλούς..

το θέτεις με το καλύτερο τρόπο..

τώρα πιστεύω πως το juno ειναι περισσότερο για ψωμί και βούτυρο ενώ το Gaia πάει για μαρμελάδα..:P

πέφτω καθόλου μεσα;

τι είναι τα πολυφωνία και multitimbrality;

κάποια καλά freeware vst για αυτό το σκοπό(μαρμελαδοβουτυρου..);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, το έπιασες.  ;)

 

 

Εδώ έχει δωρεάν βούτυρο

 

http://www.yellowtools.us/cp21/cms/index.php?id=892

 

 

Εδώ έχει δωρεάν μαρμελάδα

 

http://www.geocities.jp/daichi1969/softsynth/

 

 

Και εδώ ο μεγάλος κατασκευαστής φαγητών, που προσφέρει ωραία πράγματα δωρεάν.

 

http://www.native-instruments.com/#/en/products/?category=1339

 

 

Πολυφωνία= Πόσες νότες παίζουν ταυτόχρονα

Multitimbrality= Πόσοι διαφορετικοί ήχοι παίζουν ταυτόχρονα.

 

 

Και για μαρμελάδα μόνο βατόμουρο, έτσι; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς η 1η κατηγορία είναι αρμόνια που έχουν και ρυθμούς και συνοδεία που σου δίνει την δυνατότητα να παίζεις μια συγχορδια και από πίσω να ακούγονται άλλα 500 όργανα αυτόματα αλλά επιπλέον σου δίνει και την δυνατότητα να πειράξεις κάποιους από τους preset ήχους;

 

και η 2η κατηγορία είναι αυτή που δεν έχει το αρμόνιο ντραμς και συνοδείες, αλλά μόνο ήχους που τους πειράζεις σε περισσότερο βάθος από ότι στην 1η κατηγορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε... πρώτα το κάνατε μάστερ σεφ το thread και τώρα έχουμε τον άλλο να προβληματίζεται για το βαθμό δυσκολίας.

 

Είμαι υποχρεωμένος να επανέρθω: αν θέλετε να ΠΑΙΖΕΤΕ χρησιμοποιώντας τους ήχους ενός synth, άντε και να τους πειράξετε λιγάκι, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ βαθμός δυσκολίας, εκτός αν δεν έχετε δάκτυλα.

 

Δυσκολία υπάρχει αν και μόνο ΑΝ σκοπεύετε να προγραμματίσετε τους δικούς σας, όλοδικούς σας, μα κανένας να μη μου τους πάρει, άστο κάτω ρε μάγκα, κοντά τα κουλά σου, ήχους. Σε αυτή τη περίπτωση ΠΡΕΠΕΙ να ξέρετε καλά αγγλικά (όχι "καλό θα ήταν" αλλά "πρέπει") και να έχετε όρεξη για διάβασμα.

 

Ειδικά για τη δεύτερη περίπτωση και πριν βάλετε το μαγιώ σας, αναλογιστείτε ότι πολύ κορυφαίοι πληκτράδες του πλανήτη ΔΕΝ προγραμματίζουν τους δικούς τους ήχους, διότι απλούστατα έχουν άλλα πράγματα να κάνουν, οπότε ΔΕΝ είναι ντροπή να μην προγραμματίζετε ούτε εσείς τους δικούς σας.

 

 

Αν το διαβάσατε, βοήθησα, είμαι βέβαιος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εννοείς η 1η κατηγορία είναι αρμόνια που έχουν και ρυθμούς και συνοδεία που σου δίνει την δυνατότητα να παίζεις μια συγχορδια και από πίσω να ακούγονται άλλα 500 όργανα αυτόματα αλλά επιπλέον σου δίνει και την δυνατότητα να πειράξεις κάποιους από τους preset ήχους;

 

Οχι δεν είναι αρμονια που παίζουν αυτόματα. Εγραψα:

Η πρώτη κατηγορία λέγεται workstation synthesizer γιατί διαθέτει sequencer για να μπορείς να φτιάξεις τα τραγούδια σου ...
Δεν παίζει τίποτα αυτόματα παρα μόνο ότι προγραμματίσεις. Προγραμματίζεις ήχους, ρυθμούς, συγχορδίες... τα πάντα. Το συνθεσάιζερ είναι ένα μέρος του αλλά σημαντικό.

 

και η 2η κατηγορία είναι αυτή που δεν έχει το αρμόνιο ντραμς και συνοδείες, αλλά μόνο ήχους που τους πειράζεις σε περισσότερο βάθος από ότι στην 1η κατηγορία;

Σωστά. Λέγεται synthesizer.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως αν δεν έχει προσπαθήσει ένας πληκτράς να συνθέσει ήχους, οι γνώσεις του είναι ελλιπείς και κυρίως δεν έχει δική του φωνή έκφρασης. Εκτός και αν είναι πιανίστας. Οπότε παίζει πιάνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μετακινησε το post μου??

Υπηρχε μια λογικη σειρα με συγκεκριμενες ερωτησεις πανω σε hardware σε ολο το topic κ καλο θα ηταν να το διατηρησουμε για να βοηθησουμε κ τους καινουριους viewers

Συγνωμη κ απο τα παιδια μην παρεξηγηθω αλλα αν καποια post επρεπε να μετακινηθουν ηταν των killbill και jimkaragian που ρωτανε κ εντελως βασικα πραγματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ποιος μετακινησε το post μου??

Υπηρχε μια λογικη σειρα με συγκεκριμενες ερωτησεις πανω σε hardware σε ολο το topic κ καλο θα ηταν να το διατηρησουμε για να βοηθησουμε κ τους καινουριους viewers

Συγνωμη κ απο τα παιδια μην παρεξηγηθω αλλα αν καποια post επρεπε να μετακινηθουν ηταν των killbill και jimkaragian που ρωτανε κ εντελως βασικα πραγματα

 

Εγώ κύριε...  :-[

 

Με τη δική σου λογική θα έπρεπε να έχουμε ένα τεράστιο θέμα για τα πάντα εφόσον αφορούν τα πλήκτρα. Δεν συζητάμε αυτό που ρωτάς σε αυτό το θέμα. Τώρα μπορείς να το συζητήσεις συγκεκριμένα και να αναπτυχθεί όσο τραβά το ενδιαφέρον των άλλων μελών. Στην κατηγορία Keyboards βρίσκεται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου