Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει τέτοια κιθάρα παραγωγής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα από ορισμένες κιθάρες που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ας πούμε πως έχω καταλήξει στο πως θέλω να είναι η κιθάρα μου.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τέτοια κιθάρα παραγωγής ή έστω κοντά στα παρακάτω χαρακτηριστικά.

Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο θα ήθελα να φτιάξω (με αρκετές παραπάνω λεπτομέρειες βέβαια από αυτές που γράφω παρακάτω) αλλά αν υπάρχει κάτι κοντινό, θα με ενδιέφερε.

 

- Swamp Ash σώμα

- Maple ταστιέρα

- 24 τάστα

- H-S-S pickup configuration

- Non recessed Floyd Rose tremolo

- 5way selector

- Neck through

 

Thank you!

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από ορισμένες κιθάρες που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ας πούμε πως έχω καταλήξει στο πως θέλω να είναι η κιθάρα μου.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τέτοια κιθάρα παραγωγής ή έστω κοντά στα παρακάτω χαρακτηριστικά.

Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο θα ήθελα να φτιάξω (με αρκετές παραπάνω λεπτομέρειες βέβαια από αυτές που γράφω παρακάτω) αλλά αν υπάρχει κάτι κοντινό, θα με ενδιέφερε.

 

- Swamp Ash σώμα

- Maple ταστιέρα

- 24 τάστα

- H-S-S pickup configuration

- Non recessed Floyd Rose tremolo

- 5way selector

- Neck through

 

Thank you!

 

 

Φίλε μου παρα μα παρα πολύ δύσκολο να βρεις neck through σε maple. Αν δε πας για αυτο τοτε σωζεται η κατάσταση. Κοιτα για Vigier (ο Νακας εχει εξαιρετικες τιμες αμα παζαρεψεις, και παιζουν τρελα, βγαινει και σε Swamp Ash με εξτρα χρεωση μου φαίνεται), κοιτα MusicMan (κατι σε Silhouette, αμα θυμαμαι καλα, βγαινει με non-recessed floyd, H-S-S, 5-way, maple και μάλλον και 24 ταστα) και άμα έχεις τα γκαφρά δες και την Jackson (τιποτα σε custom shop ή artist, όπως του Phil Collen και του Adrian Smith).

 

Ρώτα ότι θέλεις! Εδώ είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εδώ την έχει φτιάξει ο ΑΒ, είναι Neck through, έχει τους μαγνήτες που θές και επειδή έχω δεί την δεύτερη που λουστράρει, έχει Floyd Rose...ρίξε του ένα pm

http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=308

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου παρα μα παρα πολύ δύσκολο να βρεις neck through σε maple. Αν δε πας για αυτο τοτε σωζεται η κατάσταση. Κοιτα για Vigier (ο Νακας εχει εξαιρετικες τιμες αμα παζαρεψεις, και παιζουν τρελα, βγαινει και σε Swamp Ash με εξτρα χρεωση μου φαίνεται), κοιτα MusicMan (κατι σε Silhouette, αμα θυμαμαι καλα, βγαινει με non-recessed floyd, H-S-S, 5-way, maple και μάλλον και 24 ταστα) και άμα έχεις τα γκαφρά δες και την Jackson (τιποτα σε custom shop ή artist, όπως του Phil Collen και του Adrian Smith).

 

Ρώτα ότι θέλεις! Εδώ είμαστε!

 

Του Smith είναι με Alder (αν θυμάμαι καλά) και η θεϊκή πανέμορφη κιθάρα του Collen με Μαόνι…

Θα surfάρω να δω Vigier και Musicman.

 

Αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον σε bolt-on, feel free to suggest.

 

Ευχαριστώ παιδιά

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την υποψία ότι οι έννοιες neck-through και non-recessed Floyd Rose είναι σχετικά ασύμβατες λόγω υψομετρικών διαφορών - τα χαμηλά τάστα θα έχουν ψηλό action.

 

Έπειτα, swamp ash θα ήταν μόνο τα κολλημένα πλαϊνά στο neck-through maple.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου