Προς το περιεχόμενο

Korg Wavestate mk II (video review)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα 10-λεπτο video review (η παρακολούθηση του οποίου χρειάζεται ένα 20-λεπτο) για το "νέο" Wavestate mk II.

 

 

  • Like 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Ένα 10-λεπτο video review (η παρακολούθηση του οποίου χρειάζεται ένα 20-λεπτο) για το "νέο" Wavestate mk II.

 

 

Το είδα με πάρα πολύ ενδιαφέρον.

 Είμαι πολύ Fan του Wavestation. 

Δεν είχα την τιμή να έχω το φυσικό όργανο αλλά στο παρελθόν είχα δουλέψει με το plugin της Korg και είχα εμβαθύνει πολύ στο μενού και στη μηχανή σύνθεσης γιατί με είχε ενθουσιάσει η ιδέα, είχαμε μιλήσει και στο φόρουμ αρκετές φορές παλιά γι αυτό.

 Είναι πραγματικά τρομερή η μέθοδος για sequencing  και για εναλλαγές και διαμορφώσεις του ηχοχρώματος των μερών ενός patch, η vector synthesis λογική του envelope mixing και το πέρασμα από τα φιλτρα κλπ. κάτι που δεσπόζει σε αυτό το όργανο με τρομερές δυνατότητες modulation και ανοιχτή θα έλεγα αρχιτεκτονική όσο αφορά τα samples.

 

 αν και αυτά προτιμώ να τα κάνω ως γνωστών μέσω των VST με αντίστοιχο software δεν μπορώ να μην συγκινούμαι από αυτό το όργανο και την αμεσότητα του ιδιαίτερα στην live εκτέλεση και τον live σχεδιασμό.

 

 Βλέπω πως έχει μια πολύ καλή δομή στην αποθήκευση των ήχων.

 Εντυπωσιακή απόδοση του wave sequencing ακόμα και από τα presets.

 Πολλά εφφε, modelling φίλτρα, δυνατότητες τυχαιοποίησης, stuttering.

 

 Πολύ όμορφο.

 Μου αρέσει!!!!!!

 

 Θαρρώ πως θα υποστηρίζεται από ανάλογο software για διαχείριση, δημιουργία ήχων!!!

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πολύ όμορφο.

Έχω το πρώτο Wavestate όπως ξέρεις, το οποίο είναι κατά 99% το ίδιο synth με το mk II, εσωτερικά και εξωτερικά. Τα έχουμε ξαναπεί σε άλλο θρεντ, αυτές οι mkII κυκλοφορίες, και ιδιαίτερα οι SE editions αυτών των synths, είναι μεγάλη αρπαχτή απ'την Korg. Πήραν το Wavestate, του αύξησαν την πολυφωνία από 64 σε 96, του κότσαραν ένα "mk II" δίπλα στο όνομα και το έβγαλαν στην αγορά, αλλά €300 ακριβότερο από το mk I. Μάγκες...😏

Πέρα από αυτό όμως, το Wavestate είναι ένα πολύ πολύπλοκο και με απίθανες δυνατότητες synth, ένα πρωτοποριακό synth, και όσο κι αν μας τα χαλάει η Korg με τις εξυπνάδες που κάνει, αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Το θεωρώ "Must Have" synth. 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Έχω το πρώτο Wavestate όπως ξέρεις, το οποίο είναι κατά 99% το ίδιο synth με το mk II, εσωτερικά και εξωτερικά. Τα έχουμε ξαναπεί σε άλλο θρεντ, αυτές οι mkII κυκλοφορίες, και ιδιαίτερα οι SE editions αυτών των synths, είναι μεγάλη αρπαχτή απ'την Korg. Πήραν το Wavestate, του αύξησαν την πολυφωνία από 64 σε 96, του κότσαραν ένα "mk II" δίπλα στο όνομα και το έβγαλαν στην αγορά, αλλά €300 ακριβότερο από το mk I. Μάγκες...😏

Πέρα από αυτό όμως, το Wavestate είναι ένα πολύ πολύπλοκο και με απίθανες δυνατότητες synth, ένα πρωτοποριακό synth, και όσο κι αν μας τα χαλάει η Korg με τις εξυπνάδες που κάνει, αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Το θεωρώ "Must Have" synth. 

 

 

Το θυμάμαι. 

 Τι να κάνουμε........ 

 

 Είσαι τυχερός που το έχεις ❤️❤️

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Η vst εκδοση ειναι σε εκπτωση αυτον τον καιρο

 

 https://korg.shop/wavestate-native.html

 

 

Το πήρες? Η τιμη είναι super. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το πήρες? Η τιμη είναι super. 

 

 Η τιμη ειναι σουπερ, ναι.

 

 Δυστυχως η ευτυχως, το συστημα μου πλεον εχει κλειδωσει 😆 Μονο drag and drop DLL μπαινουν πλεον 😆 και αυτα με το ζορι. Exe δε θα ξανατρεξει εκει μεσα 😆

 

 Εχει τυχει να μεινει το συστημα σερι για μερες ολοκληρες με ανοικτο project, χωρις να κανει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ hiccup,  και δε σκοπευω να του βαλω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ μεχρι να τα κακαρωσει.

 

 Οποτε οχι, δεν το εχω παρει. Στο μελλον ομως, αν φτιαξω καινουργιο PCακι, θα ειναι απο τα πρωτα στη λιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Στο μελλον ομως, αν φτιαξω καινουργιο PCακι, θα ειναι απο τα πρωτα στη λιστα.

Ρε χτύπα το τώρα λέμε που το έχουν στα €100, Korg είναι αυτή, την έχω ικανή να βγάλει το ίδιο ακριβώς soft ονομάζοντας το "mk II" ή 'SE Edition" και να το πουλάει €200 ακριβότερα.😄

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

 Λενε οτι Γεναρηsomething βγαινει και το montage vst για τους κατοχους, για να δουμε

Δεν θα είναι πλήρες απ'οτι θυμάμαι, κατά το καλοκαίρι θα βγει η full version. Τώρα φαντάζομαι κάποια στιγμή θα αρχίσουν να την πουλάνε κανονικά σε όλους, σε τι τιμή θα το δούμε. Αν είναι ακριβής κόπια του hardware, δεν τη βλέπω να είναι και πολύ φτηνή.🤔

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου