Προς το περιεχόμενο

peavey valve king (Τα φώτα σας)


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση σας. Βασικά ψάχνω για combo ενισχύτη επείδη τον θέλω και για το δωμάτιό μου αλλά και για live. Φυσικά το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι αν κατασκευάζεται κατι στην Κίνα ή στο Χονκ Κονγκ ή όπου αλλού. Έχω και κινέζικη κιθάρα και κινέζικο ενισχυτή (Peavy Bandit 112). Eπίσης έγραψα ότι το καθαρό του κανάλι του Peavy μου άρεσε. Έχω σκοπό να τον ξανακούσω παρέα με το DS-1 μου, όπως και τον Laney o οποίος μου φένεται πιο ολοκληρομένος ενιχυτής και χαλάλι τα παραπάνω χρήματα. Αλλά πως γίνεται να ακούγεται πιο δυνατά γιατί έτσι μου φάνηκε;;;;;;;; SF τον έχεις ακούσει τον συγκεκριμένο; Έχετε κάτι άλλο να προτείνεται;;;;;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει κατι μη λαμπατο σε φαση Line6 ή Tech21 .....εξομοιωση δηλαδη..... γιατι και οι 2 εχουν αρκετα μεγαλη γκαμα σε ηχους ....

κοιτα για SpiderII 75 Watt 1χ12 και 150 Watt 2x12(λιγο ακριβος) απο line6 και κοιτα για καποιον trademark απο tech21 ο οποιος εχει μια καλη μαγκια με extension cabinets http://www.tech21nyc.com ριξε μια ματια :wink: αν θες για λαμπατο ενισχυτη κοιτα και κατι σε Engl....

αλλα δεν ξερω το ποσο που διαθετεις :? μπορει τοση ωρα να λεω μπαρουφες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ψάχνω κάτι σε combo με μονό ηχείο λόγο χόρου στο σπίτι. Ήθελα κατι γύρω στα 600-650 το πολύ. Θα τον δοκιμάσω και τον LINE 6 αλλά για ENGL που ρώτησα πάει μακρία

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/thoiw2_peavey_valve_king_112_gitarrencombo_prodinfo.html Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι για αυτον τον ενισχυτή; Κάποια άλλη αναλλακτική πρόταση και με μερικά παραπάνω λεφτά;

 

 

http://www.noiz.gr/postt3310.html&sid=cbeef79da657adf28d70cc9afafca96f

 

 

 

τον έχει ήδη "εξυμνήσει" ο SF! :-) Εγώ πάντως τον περιμένω από μέρα σε μέρα από thomann' date=' θα σου πω εντυπώσεις, όταν έρθει με το καλό![/quote']

 

 

Ήρθε, ήρθε!! :D

 

Λοιπόν, καταρχάς να ξέρεις ότι διαβάζεις τα σχόλια ενός... βλάχου της λάμπας, ενός... νεολαμπάτου κιθαρίστα ;-), καθώς είναι ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής, οπότε υποθέτω ότι είμαι ενθουσιασμένος περισσότερο από όσο "πρέπει" για έναν mid-range ενισχυτή σαν κι αυτόν! Η ουσία είναι ότι μου έχουν κάνει πάρα-πάρα πολύ καλή εντύπωση τα καθαρά του, έχουν δώσει άλλο αέρα και "σκασίματα" στους μέτριους μαγνήτες μου. Έτσι κι αλλιώς εγώ "γκάζια" παίζω μόνο από το DS-1 και το Daddy O, οπότε δεν με απασχολεί και πολύ το LEAD κανάλι (το οποίο δεν με πολυχαλάει πάντως, χωρίς να "σκοτώνει" βέβαια). Κατά τ'άλλα, είναι αρκετά δυνατός (πήρα τον 50-ρη). Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η άσχημη "πλαστικούρα" (αίσθηση "φθηνού") των διακοπτών.

Σταματάω, γιατί αρχίζω να γράφω σαν συντάκτης του Auto-Motor-Sport, σε λίγο θα πω και για την ανάρτηση! :oops: Εξάλλου είπαμε, είναι πολύ καλή η τιμή του, από κάπου πρέπει να κόβουν κι αυτοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από βάρος πάμε πολύ καλά. Είναι ελάχιστα πιο βαρύς και ογκώδης (αν και με μεγαλύτερο ηχείο) από τον 30-ρη Laney που είχα πριν, οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μεταφοράς. Τώρα για τις πρόβες, σίγουρα μπορεί να ανταπεξέλθει, δεν το συζητάω. Είναι αρκετά δυνατός. Αν κι εγώ πάντα χρησιμοποιώ μικρόφωνο ακομα και στην πρόβα, νομίζω ότι εύκολα παίζει και "χύμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να χτυπήσω τον Peavey Valve King 112 θα ήθελα να ρωτήσω σε high-gain ρύθμηση, μέχρι τι στυλ distortion μπορεί να βγάλει? Hard rock φάση Marshall, ή μπορεί να βγάλει και πιο καφρίλα? (προς Boogie μεριά δλδ-χοντρικά πάντα μιλάμε...) :)

 

Ακόμα οι επιλογές για ρύθμιση του ηχείου σε Tight ή Loose, και το ρυθμιστικό που τον "μετατρέπει" από τάξη A/Β σε τάξη Α κάνουν αισθητές διαφορές στον ήχο? Γιατί διαβάζω στο νετ ότι κυρίως εξ'αιτίας των 2 τελευταίων ότι είναι αρκετά versatile ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου