Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για bridge μαγνητη


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα  τις γνωμες σας για bridge μαγνητη σε μια BLADE texas classic.Αυτη τη στιγμη εχει τους μαμισιους μαγνητες στις θεσεις neck και middle και τον dimarzio area 67 στην θεση bridge τον οποιο μαζι με αλλον ενα  dimarzio area 67 θα τους περασω σαν neck και middle.Εχω δοκιμασει ηδη τον dimarzio super distortion σε μορφη μονου ο οποιος για μενα ηταν απαραδεκτος μουντος  και με πολυ  μεγαλο output.Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι κατι σε humbucker με vintage/medium output και σιγουρα Alnico να μπορει να  ταιριαξει με τους  area 67. To στυλ που παιζω ειναι  prog/space rock κατι σαν παλιους Porcupine Tree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει ηδη τον dimarzio super distortion σε μορφη μονου ο οποιος για μενα ηταν απαραδεκτος μουντος  και με πολυ  μεγαλο output.

Ε και 'συ, το πήγες στα άκρα ;D

Υπάρχουν μαγνήτες με χαμηλότερο output που και πάλι θα σου βγάλουν ένταση χωρίς να γίνονται μουντοί και να μην παραμορφώνουν.

Πάρε για παράδειγμα τον Chopper που στα 260mV έχει αρκετό output αλλά χαμηλομένα λίγο τα μπάσσα σε σχέση με τα μεσσαία και πρίμα για να τους παραπάνω λόγους.

Επίσης αν οι άλλοι 2 μαγνήτες που έχει έχουν πιο χαμηλό output απ'τον Chopper και η διαφορά στην ένταση είναι μεγάλη μπορείς να πας σε ένα κλασσικό Fast Track 1 ή στον Virtual Vintage Solo.

Σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή στο σετάρισμα για το ύψος του μαγνήτη, καλές κολλήσεις και σωστά ποτενσιόμετρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε blackie για την προταση του seymour duncan.Ειναι αληθεια δεν τους εχω ψαξει αρκετα και ο pearly gates φαινεται να ειναι αυτος που ψαχνω τουλαχιστον απο οσες κριτικες μπορεσα να διαβασω και videos να δω.Το θεμα ειναι οτι και σε παλιοτερες κιθαρες που ειχα οπως μια IBANEZ RG 320 και μια LAG roxanne ειχα και παλι dimarzio βαλει εναν paf pro και εναν fred(alnico 5 και οι δυο) οπου δεν μπορω να πω πως εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ο μονος dimarzio που με εχει ικανοποιησει μεχρι στιγμης ειναι ο area 67 (alnico 2).Να σημειωσω πως ο ενισχυτης που παιζω ειναι ενας TECH 21 trademark 60 οπου το βρωμικο του καναλι ειναι απο μονο του μουντο μπασομεσσαιο και σε συνδιασμο με τους μαμισιους μαγνητες της BLADE που παρεπιπτοντως ηταν και αυτοι αρκετα μουντοι και με πιο μεγαλο output απο τους area 67 και την προσθηκη του super distortion απλα δεν ακουγοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε blackie για την προταση του seymour duncan.Ειναι αληθεια δεν τους εχω ψαξει αρκετα και ο pearly gates φαινεται να ειναι αυτος που ψαχνω τουλαχιστον απο οσες κριτικες μπορεσα να διαβασω και videos να δω.Το θεμα ειναι οτι και σε παλιοτερες κιθαρες που ειχα οπως μια IBANEZ RG 320 και μια LAG roxanne ειχα και παλι dimarzio βαλει εναν paf pro και εναν fred(alnico 5 και οι δυο) οπου δεν μπορω να πω πως εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.Ο μονος dimarzio που με εχει ικανοποιησει μεχρι στιγμης ειναι ο area 67 (alnico 2).Να σημειωσω πως ο ενισχυτης που παιζω ειναι ενας TECH 21 trademark 60 οπου το βρωμικο του καναλι ειναι απο μονο του μουντο μπασομεσσαιο και σε συνδιασμο με τους μαμισιους μαγνητες της BLADE που παρεπιπτοντως ηταν και αυτοι αρκετα μουντοι και με πιο μεγαλο output απο τους area 67 και την προσθηκη του super distortion απλα δεν ακουγοταν.

 

Εγω δεν εχω βρει ακομα ενα Dimarzio που να μου αρεσει...

Οι SD γενικα ειναι πιο πλουσιοι αρμονικα συγκριτικα με τους Dimarzio...(στ'αυτακια μου παντα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ηταν ψιλουπερβολη ο Super Distortion. :D

Πολυ καλος ο Pearly Gates, τον εχω ακουσει σε 2 κιθαρες και εμεινα εξισου ικανοποιημενος... Ομως δεν ηταν strat.

Δικη μου προταση για καλο matching με τους vintage output Area 67 θα ηταν ο Heavy Blues. Τον εχω αυτη την περιοδο στη strat μου και σκεφτομαι να τον κρατησω εκει. ;)

Ομως δεν ξερω κατα ποσο θα σε βγαλει στους PT ηχους.

Γνωμη μου ειναι παντως να πας σε κλασικο μονο μαγνητη και τον εξτρα ογκο - gain (αν χρειαστεις) να παιξεις με το EQ του ενισχυτη.

ΑΝ θες ντε και καλα διπλο σε μεγεθος μονου αποφυγε πολυ high output μαγνητες και πηγαινε πχ σε κανενα Cool Rails.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσον αφορα τους PORCUPINE TREE ειμαι  οπαδος των παλιοτερων δουλειων τους πριν το  IN ABSENTIA οταν δεν ηταν τοσο σκληροι. Ο area 67 εχει output 120 dc resistance 5.86 k ο pearly gates εχει output 8.35k πιστευω πως θα ειναι ενταξει Eχω σκεφτει τον virtual heavy blues 2 αλλα μαλλον θα δοκιμασω τον seymour ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σ ενδιαφέρει πουλάω τον dimarzio cruiser bridge. Ωραίος μαγνήτης και χωρίς πολύ δυνατή έξοδο! Απλά έκανα την βλακεία να τον βάλω σαν μεσαίο και δεν ταίριαζε με το στήσιμο της κιθάρας μου. Εκτός απ το ότι κατάλαβα ότι ήθελα πραγματικό μονό τελικά για μεσαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SD γενικα ειναι πιο πλουσιοι αρμονικα συγκριτικα με τους Dimarzio...(στ'αυτακια μου παντα...)

 

+1

Για ψαξε και τον jb mini humbucker.Κλασσικη λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου