Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φθηνού ενισχυτή για πρακτική αρχαρίου


Ultras_sur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω τις επόμενες ημέρες ένα φθηνό ενισχυτή για το σπίτι,για πρακτική.Έχω βρει τους παρακάτω.Ελπίζω στη βοήθεια σας για την επιλογή του καλύτερου.Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω τώρα είναι 50€,αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε ευπρόσδεκτο!

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4961

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=5550

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=208_209&products_id=17253

http://www.guitarampkeyboard.com/en/fender-md-20-mini/66585

 

Αν δε θέλεις να δεις κάτι σε μεταχειρισμένο, τότε πηγαινε για τον behringer καθώς έχει προσομοιώσεις ενισχυτών και έχει πιο πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα. Ό,τι πρέπει για practice.

 

Αν θέλεις κάτι πιο "σοβαρό" ηχητικά σε αυτά τα χρήματα που μπορείς να το συνδέσεις και σε εξωτερικό μίκτη/ενισχυτή/hi-fi/κονσόλα/PC και σε ακουστικά, είναι μια πεταλιέρα που έχει πολλές επιλογές και drum machine για να "τζαμάρεις" με ήχους από drums:

http://www.prostage.gr/pages/product.asp?prID=2815

 

και στο thomann: (έχει όμως +20ευρώ μεταφορικά)

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_55.htm

 

Θα χρειαστείς ένα σετ ακουστικά κι ένα μετατροπέα στεροφωνικό Jack σε minijack. Eπίσης, ένα καλώδιο stereo jack σε RCA για να τη συνδέσεις με κάποιο ηχοσύστημα κλπ και να κάνεις άνετα practice.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν εχεις σκοπο να κανεις απλα εξασκηση μονος σου θα πρεπει να σκεφτεις

 

1. Να μην ενοχλεις τους γυρω σου

 

2. Εισαι διατεθειμενος να κουβαλας τον ενισχυτη σου σε συναυλιες στο μελλον ?

 

1)Μένω σε μονοκατοικία,έχω και ημιυπόγειο οπότε πρόβλημα μεγάλο δεν έχω.Το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα μπορεί να υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα,αλλά όπως και να το κάνουμε,μια κιθάρα κάνει λιγότερο θόρυβο από έναν βλάκα με παπί και "μπουρί"!Και στην τελική ανάλυση,ποτέ δεν ενοχλήσαμε κανέναν στα 40 χρόνια που μένουμε εδώ (εγώ 4 λιγότερα!),άλλοι ενοχλούν κάθε μέρα!

2)Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να ήταν "υπάρχει περίπτωση να παίξεις σε συναυλία;"  :D

Εντάξει αν είμαι τόσο ταλέντο και χρειαστεί να παίξω σε συναυλία,χαλάλι τα λεφτά!

 

Η αλήθεια είναι ότι αν το καθυστερήσω λίγο θα μπορέσω να αγοράσω έναν καλύτερο ενισχυτή με 100-130€,καθυστέρηση κανά μήνα περίπου.Αλλά θα με πάει πίσω στον προγραμματισμό μου να ξεκινήσω τα μαθήματα.Άλλωστε σκοπεύω τον Φεβρουάριο-Μάρτιο να αγοράσω δική μου κιθάρα αφού αυτή που θα πάρω θα είναι δανική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να φανεί ότι προμοτάρω το Νάκα,στα μεταχειρισμένα του δίνει την Washburn wi14 με 10άρι ενισχυτή στα 100€,περίπου.Αφού και η κιθάρα θα είναι δανεική,γιατί δεν το κοιτάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που σκέπτεσαι με προγραμματισμό, είναι πολύ καλό κι απαραίτητο στοιχείο αυτό.

Αν πάρεις αργότερα κιθάρα+amp, τότε πάρε καλύτερα μια πεταλιέρα με ακουστικά τώρα, όπως την Rp55 της Digitech, και θα την χρησιμοποιείς και στο μέλλον για ό,τι θέλεις.

Αφού μετά από κάποιο καιρό θα πάρεις και σοβαρό ενισχυτή και κιθάρα. Και με το καλό, κάποια στιγμή θα αποκτήσεις κι εσύ G.A.S. (Σύνδρομο απόκτησης κιθαρών) και θα ξοδεύεις όλο το budget σε εξοπλισμό! Θα έχεις γίνει βέβαια και παικταράς έως τότε και θα έρθουν σιγά σιγά και τα live και τα demos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Μένω σε μονοκατοικία,έχω και ημιυπόγειο οπότε πρόβλημα μεγάλο δεν έχω.Το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα μπορεί να υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα,αλλά όπως και να το κάνουμε,μια κιθάρα κάνει λιγότερο θόρυβο από έναν βλάκα με παπί και "μπουρί"!Και στην τελική ανάλυση,ποτέ δεν ενοχλήσαμε κανέναν στα 40 χρόνια που μένουμε εδώ (εγώ 4 λιγότερα!),άλλοι ενοχλούν κάθε μέρα!

2)Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να ήταν "υπάρχει περίπτωση να παίξεις σε συναυλία;"  :D

Εντάξει αν είμαι τόσο ταλέντο και χρειαστεί να παίξω σε συναυλία,χαλάλι τα λεφτά!

 

Η αλήθεια είναι ότι αν το καθυστερήσω λίγο θα μπορέσω να αγοράσω έναν καλύτερο ενισχυτή με 100-130€,καθυστέρηση κανά μήνα περίπου.Αλλά θα με πάει πίσω στον προγραμματισμό μου να ξεκινήσω τα μαθήματα.Άλλωστε σκοπεύω τον Φεβρουάριο-Μάρτιο να αγοράσω δική μου κιθάρα αφού αυτή που θα πάρω θα είναι δανική.

 

Η ενοχληση ειναι για ολους. Οταν εκανα εξασκηση κλιμακες στο πιανο δεν ηταν και οτι καλυτερο για τους γονεις μου. Βεβαια οταν επαιζα κομματια βελτιωνοταν η κατασταση.

 

Επειδη ανεφερες εξασκηση προτεινα το συγκεκριμενο, μιας και σκοπευεις να αποκτησεις καλυτερη τεχνικη και δεν θα σε απασχολει το υφος του ενισχυτη. Συνηθως οταν παρεις κατι ημιμετρο η θα χριεαστεις να το αλλαξεις συντομα η μπορει να χαλασει (εδω χαλανε τα ακριβα!!)

 

Ειμαι παντα υπερ του λιγα και καλα. Συνηθως θεωρουμε αυτονητο οτι θα πουλησουμε κατι που δεν θα χρησιμοποιησουμε στο μελλον, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το θελει καποιος, ειδικα οταν η χρηματικη διαφορα ειναι μικρη με ενα καινουργιο και  δεδομενο οτι υπαρχει εγγυηση στο καινουργιο.

 

Νικος

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FABRICAUDIO δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις,θυμάμαι πιτσιρικάς τις επικές μάχες με τον αδερφό μου όταν άκουγα στο σαλόνι μουσική!!!

 

Ωραία αυτά που προτείνετε κι εσύ και ο φίλος Sottos αλλά αυτό που με αποθαρρύνει σε μια τέτοια αγορά είναι η συνεχής χρήση ακουστικών.Εκτός από προβλήματα κώφωσης που μπορούν να επιφέρουν,έχουν και κούραση και πονοκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή αντί ενισχυτή?

Με το demo του Guitar Rig μπορείς να τη βγάλεις για αρκετό καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FABRICAUDIO δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις,θυμάμαι πιτσιρικάς τις επικές μάχες με τον αδερφό μου όταν άκουγα στο σαλόνι μουσική!!!

 

Ωραία αυτά που προτείνετε κι εσύ και ο φίλος Sottos αλλά αυτό που με αποθαρρύνει σε μια τέτοια αγορά είναι η συνεχής χρήση ακουστικών.Εκτός από προβλήματα κώφωσης που μπορούν να επιφέρουν,έχουν και κούραση και πονοκέφαλο.

 

Η επομενη λυση που θα προτεινα ειναι αυτη

 

http://www.ehx.com/browse/amplification

 

με 2Χ12 καμπινα της αρεσκειας σου. Ετσι εισαι καλυμενος σε συναυλια (αν παρεις τα δικα σου μαζι) η αν εχει το μαγαζι καλυτερα τοτε απλα εχει το ehx για ωρα αναγκης

 

Σιγουρα ενας ακριβος ενισχυτης ειναι παντα η καλυτερη λυση, απλα πρεπει να αναλογιστει και ΡΑ του συναυλιακου χωρου και το γεγονος οτι συνηθως ολοι οι ενισχυτες ειναι close-mic. (Στο μαγαζι που δουλευω δεν εχω κανενα ενισχυτη πανω απο το 2)

 

 

Νικος  

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Η/Υ μου είναι μια φθηνή υλοποίηση που όμως με καλύπτει σε αυτά που θέλω να κάνω,δηλαδή "surfing" και ελάχιστο photo editing.

Συγκεκριμένα,έχω έναν επεξεργαστή AMD sempron AM3,RAM 1gb τα 256 της οποίας τα τρώει η on board κάρτα γραφικών,και για κάρτα ήχου την ενσωματωμένη στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα πριν πάρεις κάτι κανε μια τσάρκα στα μαγαζιά να ακούσεις όσα ποιο πολλά μπορείς από αυτα που σου πρότειναν τα παιδιά..

 

Τώρα κατά τη γνώμη μου στα λεφτά της ξεχωρίζει με διαφορά η σειρά cube της roland. Εχω τον 30αρη 6 χρόνια και δεν εχω κάνει ακόμα κίνηση για άλλον ενισχυτή. Εκτός από πολύ προσεγμένους ήχους σε γενικό επίπεδο, έχει το μεγάλο ατού ότι λόγω των καλών καθαρών του συνεργάζεται πολύ καλά και με πετάλια, κάτι που μπορεί να σου χρησιμεύσει πολύ στο μέλλον.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου